در دیدار رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد با رئیس گروه فارسی دانشگاه نومل مطرح شد؛

اعلام آمادگی و بررسی راه کارهای توسعه و گسترش زبان فارسی در اسلام آباد +گزارش تصویری

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۵:۱۶ کد : ۳۵۴۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۸
به منظور اعلام آمادگی برای حمایت و پشتیبانی از برنامه ها و بررسی راه کارهای توسعه و گسترش زبان فارسی در دانشگاه نومل...
اعلام آمادگی و بررسی راه کارهای توسعه و گسترش زبان فارسی در اسلام آباد +گزارش تصویری

به منظور اعلام آمادگی برای حمایت و پشتیبانی از برنامه ها و بررسی راه کارهای توسعه و گسترش زبان فارسی در دانشگاه نومل، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسلام آباد با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل در محل دانشگاه مذکور دیدار وگفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این دیدار خزاعی رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد، گفت: برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی به استادان و دانشجویان نومل تلاش خواهد کرد تا امکانات لازم را برای بهره برداری پژوهشگران حوزه زبان فارسی به ویژه استادان این دانشگاه را فراهم کند.

احسان خزاعی رایزن فرهنگی با اشاره به جایگاه زبان فارسی در اسلام آباد گفت: زبان فارسی زبان بیگانه نیست به ویژه در شبه قاره و کشور پاکستان که آثار زیادی در قالب نسخ خطی فارسی وجود دارد که در مرکز تحقیقات فارسی نیز نگهداری می شوند، لذا به لطف خداوند و با همت شما فارسی دوستان، امیدواریم زبان فارسی در این دانشگاه و در سراسر پاکستان بیش از پیش گسترش یابد و مورد استقبال قرار گیرد.

در ادامه، محمد سفیر رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه نومل بیان کرد: رایزنی فرهنگی ایران از گذشته با ارائه فعالیت های علمی، فرهنگی و پژوهشی خود روابط بسیار خوبی را با دانشگاه نومل مخصوصاً بخش زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه داشته است و ده ها مراسم، سمینار، کنفرانس، نمایشگاه و دیگر برنامه های مختلف را با همکاری یکدیگر برگزار کرده‌ایم و امیدوارم که این روابط در آینده نیز بیش از پیش گسترش یابد.

«انتشار کتاب‌های آموزشی زبان فارسی در پاکستان برای دانشجویان به صورت انحصاری و مستقل و با لوگوی مشترک» و «برگزاری دوره دانش افزایی زبان فارسی در ایران و حضور سه الی چهار نفر از اساتید فارسی» از جمله پیشنهادات رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه نومل بود.

در ادامه احسان خزاعی با برخی اساتید گروه زبان فارسی این دانشگاه نیز دیدار کرد و از اتاق ایران شناسی که به همت رایزنی تاسیس شده و همچنین برخی از بخش های دانشگاه نومل بازدید بعمل آورد.

محمد سفیر، رئیس گروه و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل در این دیدار مجدداً از حضور نماینده بنیاد سعدی در این دانشگاه و از همکاری های صمیمی رایزنی و مرکز تحقیقات با بخش فارسی دانشگاه نومل تشکر و قدردانی بعمل آورد.

نماینده بنیاد سعدی نیز در پایان گفت: با توجه به اشتراکات فراوان میان دو کشور ایران و پاکستان، این ملاقات را به فال نیک گرفته و امیدواریم برای ارتقای روابط فرهنگی و علمی- دانشگاهی با همکاری و همدلی مشترک بتوانیم گام ‎ های بلندی در این زمینه به ویژه در راستای گسترش زبان فارسی برداریم.

در پایان این دیدار یک نسخه از منشورات جدید رایزنی فرهنگی از جمله: فصلنامه پیغام آشنا و فصلنامه دانش و یک هدیه یادبود به رئیس گروه دانشگاه نومل اهداءشد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی اسلام آباد دانشگاه نومل


نظر شما :