تقدیر از برگزیدگان دومین المپیاد سراسری ایرانشناسی در گرجستان

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۰ کد : ۳۵۲۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۷
برگزیدگان دومین المپیاد سراسری ایرانشناسی در گرجستان با اهدای لوح تقدیر از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تفلیس تجلیل شدند.
تقدیر از برگزیدگان دومین المپیاد سراسری ایرانشناسی در گرجستان

برگزیدگان دومین المپیاد سراسری ایرانشناسی در گرجستان با اهدای لوح تقدیر از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تفلیس تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به همت رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس و با همکاری دانشگاه دولتی تفلیس در راستای ارزیابی سطح علمی دانشجویان گرجی رشته ایرانشناسی و تشویق دانشجویان به مطالعه و شناخت بیشتر از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، دومین المپیاد سراسری ایرانشناسی با شرکت ۵۱ تن از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ایرانشناسی در سه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گرجستان برگزار شد.

حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در تفلیس در جمع نفرات برتر المپیاد ایرانشناسی ضمن تشریح اهمیت توسعه مطالعات ایرانشناسی و ضرورت دانش افزایی اساتید و دانشجویان در باره ایران، از شرکت کنندگان، مدیران کرسی‌های ایرانشناسی و اساتید دانشگاه‌های گرجستان که در برگزاری این المپیاد با رایزنی فرهنگی همکاری کردند، تشکر کرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس گفت: با هدف اطلاع‌رسانی فعالیت‌های ایرانشناسان گرجی در زمینه آموزش زبان فارسی و مطالعات ایرانشناسی به ایرانیان، بروزرسانی و توسعه دانش مطالعات ایران و گرجستان شناسی و بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های نخبگان و ایرانشناسان، برای اولین بار وب سایت «انجمن بین‌المللی ایرانشناسی در گرجستان» به نشانی http://isig.ge به دو زبان فارسی و گرجی و گروه کانون ایرانشناسان جوان در شبکه اجتماعی پرطرفدار فیسبوک، طراحی و راه اندازی شده است.

نماینده بنیاد سعدی اظهار امیدواری کرد اطلاعات این دو پایگاه با همکاری و همفکری ایرانشناسان گرجستان تکمیل و بروزرسانی شود تا اطلاعات جامع و کاملی را در ارتباط با دو ویژگی‌های علمی، فرهنگی و تمدنی دو کشور ایران و گرجستان در اختیار نخبگان و علاقه‌مندان دو کشور قرار گیرد.

گفتنی است؛ در این المپیاد ۴۵ سؤال در موضوعات مختلف فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن ایران، زندگینامه و آثار برتر مشاهیر و نویسندگان مشهور ایران در جهان اعم از کلاسیک و معاصر، زبان و ادبیات فارسی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، آداب، رسوم و ارزش‌های فرهنگ ایرانی و اشتراکات فرهنگی، تاریخی دو کشور ایران و گرجستان، طراحی و پس از بارگذاری در سامانه آزمون المپیاد ایرانشناسی به صورت آنلاین برگزار شد.

براساس نتایج آزمون به (۱۰) ده تن از کسانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده بودند، جوایزی نفیس و لوح تقدیر از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با حضور رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان، امیر رضا وکیلی فرد، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و خانم صوفیا گاگوشیدزه، مسئول کرسی ایرانشناسی دانشگاه ایلیا اهدا شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی گرجستان المپیاد سراسری ایرانشناسی


نظر شما :