از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ارمنستان؛

مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی در ارمنستان برگزار می‌شود

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۱ کد : ۳۵۲۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۹۱
رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایروان در چارچوب برنامه «یک ماه با شاعران کلاسیک ایران در ارمنستان»، مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی را در بستر فضای مجازی برگزار می‌کند.
مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی در ارمنستان برگزار می‌شود

رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایروان در چارچوب برنامه «یک ماه با شاعران کلاسیک ایران در ارمنستان»، مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی را در بستر فضای مجازی برگزار می‌کند.‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آسمان شعر کلاسیک ایران با ستارگان پرفروغی چون فردوسی، سعدی، حافظ و خیام چنان تلالوئی به دنیای ادبیات جهانی بخشیده که سال‌هاست چشم دوستداران شعر و ادب و حکمت را به خود خیره ساخته است.

شاعران کلاسیک ایران که هر کدام در زُمره برجسته ترین سرایندگان عشق، زیبائی و حماسه در ادبیات جهانی هستند، به واسطه ترجمه‌های آثار ماندگارشان، برای جامعه ادبی و فرهنگی ارمنستان و حتی توده مردم نام‌هایی آشنا و چهره‌هایی شناخته شده‌اند.

شمار قابل توجه فارسی‌آموزان در مدارس مختلف ارمنستان و نیز دانشجویان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف ایرانشناسی، زمینه آشنایی جمع قابل توجهی جامعه این کشور را با شاهکارهای ادب فارسی به زبان اصلی فراهم آورده است که البته نیازمند تقویت و آموزش و تشویق و ترویج شایسته است.

در این راستا، رایزنی فرهنگی ایران در ایروان در چارچوب برنامه «یک ماه با شاعران کلاسیک ایران در ارمنستان» که از روز بزرگداشت سعدی آغاز و تا روز بزرگداشت خیام نیشابوری ادامه دارد و با هدف معرفی و ترویج ادبیات فاخر کلاسیک فارسی، مسابقه «شعرخوانی کلاسیک فارسی» را برگزار می‌کند.

در این مسابقه که در فضای مجازی برگزار می‌شود، یک نمونه از سروده‌های فردوسی، سعدی و حافظ به عنوان موضوع مسابقه معرفی شده است و علاقه‌مندان می‌توانند یکی از آنها را قرائت کرده و فایل صوتی یا تصویری خوانش خود را در مهلت مقرر به ایمیل و یا فیسبوک رایزنی فرهنگی ارسال کنند.

همچنین، همزمان با روز بزرگداشت فردوسی و خیام از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان به خوانش‌های برگزیده اشعار کلاسیک فارسی جوایزی اعطاء خواهد شد.

این نمایندگی در نظر دارد در آینده و به فراخور مناسبت‌های مربوطه، برنامه‌هایی مشابه را برای ترویج و معرفی شعر معاصر ایران نیز در ارمنستان برگزار کند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ارمنستان مسابقه شعر خوانی کلاسیک فارسی بنیاد سعدی


نظر شما :