به همت رایزن فرهنگی ایران برگزار شد؛

وبینار گرامیداشت سعدی در ایتالیا

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۴ کد : ۳۵۲۳ زبان فارسی در جهان معرفی مشاهیر
تعداد بازدید:۸۷
مراسم گرامیداشت سعدی شیرازی، شاعر بلند آوازه کشورمان به همت رایزن فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا در فضای مجازی برگزار شد.
وبینار گرامیداشت سعدی در ایتالیا

مراسم گرامیداشت سعدی شیرازی، شاعر بلند آوازه کشورمان به همت رایزن فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا در چارچوب مجموعه برنامه‌های ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک ایران و ایتالیا، مراسم گرامیداشت سعدی شیرازی، شاعر پرآوازه کشورمان را در فضای مجازی برگزار کرد.

محمد تقی امینی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در رم و خانم دانیئلا منئگینی و دومنیکو اینجئنیتو، استادان دانشگاهی زبان و ادبیات فارسی، از جمله شرکت کنندگان در این وبینار بودند.

امینی، نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا در سخنانی به نقش سعدی در حوزه زبان و ادبیات فارسی پرداخت و بر ضرورت معرفی هر چه بیشتر اثار فرهنگی و حکمت متفکرانه‌ای همچون این شاعر بزرگ ایرانی پافشاری کرد.
وی افزود: آموزش و معرفی زبان و ادبیات فارسی، یکی از اولویت‌های رایزنی فرهنگی است که در قالب برگزاری دوره‌های مستقل حضوری یا مجازی آموزش زبان فارسی، مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی، و حمایت از کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا و انتشار تألیفات مشترک و همچنین حمایت از ترجمه و نشر آثار این حوزه تحقق می‌یابد.
نماینده بنیاد سعدی تصریح کرد: نظر به جایگاه سعدی در فرهنگ و ادب پارسی، اندیشه و آثار او در مجموعه این فعالیت‌ها می‌باشد و به عنوان نمونه، می‌توان به ترجمه ایتالیایی ستراک مانوکیان از ۱۰۱ غزل سعدی با عنوان "سیم دل مسکین" در سال ۱۹۹۱ میلادی اشاره کرد.
سخنران بعدی این وبینار؛ خانم پروفسور دانیئله منئگینی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه Cà Foscari ونیز بود که پس از ارایه گزارشی اجمالی از فعالیت‌های آموزشی، تحقیقات و تالیفات و ترجمه‌های خود در حوزه سعدی شناسی و ساختار دو کتاب بوستان و گلستان را تشریح و بیت‌هایی از بوستان را به زبان فارسی و ترجمه آن به زبان ایتالیایی قرائت کرد.
پروفسور دومنیکو اینجئنیتو استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه UCLA نیز طی سخنانی با بهره گیری از یک پرده نکار به تشریح تحقیقات اخیر خود درحوزه سعدی شناسی که اخیراً منتشر شده است پرداخت.
وی در ادامه با قرائت فراز‌هایی از دو کتاب بوستان و گلستان، گزارشی از نسخه شناسی و تحقیقات اخیر خود در حوزه سعدی شناسی، با تمرکز برموضوع تاثیرپذیری سعدی از علوم زمان خود و ویژگی‌های سبک شناختی آثار او بیان داشت.

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: وبینار سالروز بزرگداشت سعدی ایتالیا


نظر شما :