پایان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در باکو

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۳ کد : ۳۵۲۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۹
دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در سه مقطع ابتدایی، متوسطه و عالی از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو به پایان رسید.
پایان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در باکو

دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در سه مقطع ابتدایی، متوسطه و عالی از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همزمان با روز بزرگداشت سعدی و به پایان رسیدن دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی، نشستی با حضور قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در جمهوری آذربایجان و دانشجویان و فارسی‌آموزان باکو در بستر فضای مجازی برگزار شد.

در این نشست که فراگیران زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان در سه مطقع ابتدایی، متوسطه و عالی حضور داشتند، یاد این شاعر شیرین سخن گرامی داشته شد.

پورمرجان به بیان ویژگی‌های سعدی پرداخت و گفت: شوق به دانستن و شناخت دنیاها و اقوام و قومیت‌های دیگر، او را به سفری دور و دراز کشاند و سالیانی را در غربت بسر برد و پس از سفرهای بسیار، اشعار نغز و لطیف خود را در ده باب و در قالب بوستان سرود و در آن به مهمترین مسائل اخلاقی مانند عدل، عشق، احسان، قناعت، شکر و … پرداخت.

وی افزود: همین سفرها وی را بسیار آبدیده کرده بود و اشعار او پُر از حکمت است که از تجربیات او در سفرهای طولانی و شناخت او از ملت‌ها نشات می‌گیرد.

نماینده بنیاد سعدی اظهار کرد: سعدی در کتاب دیگری بنام گلستان که آمیزه‌ای از نظم و نثر است مجموعه حکایاتی را جمع کرد که موضوع آنها را تجربه کرده بود و یا ساخته ذهن پویای او بود و علی رغم گذشت چند صد سال از زمان سرودن آنها، این سروده‌ها مورد فهم قرار می‌گیرند و پندهای ارائه شده بر دل خواننده می‌نشینند.

وی ادامه داد: سعدی سفیر انسانیت و مروج همزیستی در جهان بوده است و در مجموعه اشعار خود به معنویت، عرفان و فلسفه پرداخته است.

پورمرجان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امسال در آذربایجان سال نظامی گنجوی است، گفت: وظیفه همه بهره گرفتن از دریای معرفت و ادب بزرگانی همچون نظامی، سعدی و سایر شعرا است که افتخار می‌کنیم از دیار ما برخواسته‌اند ولی بهره گرفتن از اندیشه‌های آنها نیازمند یادگرفتن زبان آنها که فارسی است، می‌باشد و لذا زبان فارسی را نباید کنار گذاشت چون هویت ما در منطقه به آن بستگی دارد.

رایزن فرهنگی کشورمان از خانم علیزاده، استاد این دوره از کلاس‌های آموزش زبان فارسی تشکر کرد و گفت: امید است که با پایان کرونا، کلاس‌های آموزش فارسی به صورت حضوری برگزار شود.

در ادامه، خانم علیزاده به قرائت اشعاری از سعدی شیرازی پرداخت و کلیپ‌هایی به زبان فارسی پخش شد.

بنابر اعلام این خبر، کلاس‌های آموزش زبان فارسی از ابتدای ماه می به صورت آنلاین و همچنان در سه سطح ابتدایی، متوسطه و عالی آغاز خواهد شد. با توجه به شیوع کرونا و ممنوعیت برگزاری کلاس‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، کلاس‌های زبان فارسی هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی آذربایجان باکو بنیاد سعدی


نظر شما :