بررسی آثار و اندیشه‌های تأثیرگذار سعدی در هند

۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۰ کد : ۳۵۲۰ زبان فارسی در جهان معرفی مشاهیر
تعداد بازدید:۶۹
با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، آثار و اندیشه‌های تأثیرگذار سعدی مورد بررسی قرار گرفت.
بررسی آثار و اندیشه‌های تأثیرگذار سعدی در هند

با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، آثار و اندیشه‌های تأثیرگذار سعدی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همزمان با روز بزرگداشت سعدی، نشست علمی با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در دهلی، مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان با حضور و مشارکت جمعی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این برنامه، علیرضا منظوری توکلی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمان سخنانی در خصوص جایگاه سعدی در ادبیات فارسی در خصوص نگاه جامعه شناسانه و تربیتی سعدی به مسائل انسانی و ارائه راهکارهای مناسب با بهره گیری از قرآن و فرهنگ اسلامی توضیحات مبسوطی ارائه داد.

وی این نشست مشترک را تجربه مناسبی از همکاری‌های علمی فرهنگی میان دانشگاه آزاد اسلامی کرمان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی خواند و ابراز امیدواری کرد این همکاری‌ها گسترش یابد.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در هند نیز طی سخنانی، اظهار کرد: سبکی که سعدی آن را بنیان کرد به دلیل جاذبه‌های ادبی و معنایی در تاریخ ادبیات فارسی چنان جایگاهی پیدا کرد که نه تنها در تاریخ ادبیات فارسی بلکه در سایر ملل و سبک‌های ادبی آنان از جمله هند تأثیر شگرفی داشته و بسیاری از شاعران و عارفان هندی تحت تأثیر سعدی و اندیشه‌های وی آثار خود را ارائه دادند.

وی افزود: آثار و اندیشه‌های تأثیرگذار سعدی در هند سرمایه مشترک و حائز اهمیتی است که می‌تواند مبنایی جهت همکاری‌های فرهنگی و علمی میان دو کشور باشد.

در ادامه این نشست، علیم اشرف خان، استاد ادبیات فارسی دانشگاه دهلی، داریوش کاظمی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان، سید کلیم اصغر، استاد گروه زبان و ادب فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامی دهلی و احسان الله شکراللهی، پژوهشگر ادبی و مسئول مرکز تحقیقات زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی و نماینده بنیاد سعدی هر یک پیرامون تأثیر آثار و اندیشه‌های سعدی در جامعه هند، سعدی و امیرخسرو دهلوی، سعدی و حسن دهلوی و بررسی تطبیقی اندیشه و شعر سعدی با دیگر شاعران فارسی گو، سخنرانی کردند.

کلید واژه ها: سالروز بزرگداشت سعدی هند دهلی نو مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی


نظر شما :