فارسی آموزان مدرسه کارپی ارمنستان نوروز ۱۴۰۰ را جشن گرفتند+گزارش تصویری

۳۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۶ کد : ۳۴۷۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۶۴
دانش آموزان مدرسه کارپی ایروان، با برپایی سفره هفت سین و اجرای برنامه های شاد و متنوع هنری، نوروز باستانی را جشن گرفتند.
فارسی آموزان مدرسه کارپی ارمنستان نوروز ۱۴۰۰ را جشن گرفتند+گزارش تصویری

دانش آموزان مدرسه کارپی ایروان، با برپایی سفره هفت سین و اجرای برنامه های شاد و متنوع هنری، نوروز باستانی را جشن گرفتند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم که با حضور رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در ارمنستان، مدیرکل آموزش و علوم استان، رئیس اداره فرهنگ استان، مدیر مدرسه کارپی و شماری از اولیاء دانش آموزان برگزار شد، پس از اجرای سرود ای ایران توسط فارسی آموزان این مدرسه، دانش آموزان برنامه‌های مختلفی با موضوع معرفی ایران، جشن نوروز، سفره هفت سین، معرفی آداب و رسوم ایرانیان در هنگام تحویل سال نو و تاریخ کهن دوستی ایرانیان و ارامنه را به اجرا گذاشتند.

همخوانی سرودهای معروف ایرانی و اجرای برنامه های فولکلور ارمنی بخش دیگری از برنامه جذّاب و متنوع فارسی آموزان مدرسه کارپی بود.

پس از پایان اجرای دانش آموزان، مدیر مدرسه کارپی ضمن خوشامدگوئی به رایزن فرهنگی ایران و مدیران استانی حاضر در مراسم، به تاریخچه نزدیک به سی ساله آموزش زبان فارسی در مدرسه تحت مدیریت خود اشاره کرد و با تشکر از حمایت‌های رایزنی فرهنگی ایران از آموزش زبان فارسی در این مدرسه، اظهار امیدواری کرد که روند رو به رشد و علاقه دانش آموزان به فرهنگ ایران و زبان و ادبیات فارسی ادامه یابد.

در ادامه سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی کشورمان با تشکر از مدیریت مدرسه کارپی که سنت زیبای برگزاری جشن نوروز را سالهاست برگزار می کند، نوروز را که جشن حیات دوباره طبیعت است، به سبب دارا بودن عناصر و نمادهای عمیق در آئین ها و مراسم هائی که پیش و پس از تحویل سال نو برگزار می شود، یکی از منحصر به فردترین مناسک و اعیاد ملی در جهان دانست و به اختصار سنت هائی چون چهارشنبه سوری، خانه تکانی، سفره هفت سین، دید و بازدید نوروزی، سیزده به در را معرفی کرده و با اشاره به پاره ای معانی نمادین نهفته در این سنت ها، این عید بزرگ باستانی را دارای پشتوانه عظیمی از فرهنگ و تمدن دانست.

رایزن فرهنگی ایران با سپاس از معلم کوشای مدرسه کارپی که به همت وی اجرای این برنامه جذاب محقق شده است، حمایت از آموزش زبان فارسی را یکی از مهم ترین وظایف رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان دانست و ابراز امیدواری کرد با کمک رایزنی و همراهی معلمین و مدیران مدارس زبان فارسی در ارمنستان، از سال آینده برنامه های جدیدی با هدف ارتقاء سطح کیفی آموزش زبان فارسی در این مدارس به اجرا در آید.

در ادامه دو تن از مدیران استانی حاضر در برنامه طی سخنانی مراتب خشنودی خود را از سطح خوب آشنائی دانش آموزان این مدرسه با زبان فارسی ابراز داشتند.

پس از پایان مراسم، طباطبائی در جلسه با مدیر و معلم مدرسه کارپی، ضمن کسب اطلاعات جزئی تر در خصوص وضعیت آموزش زبان فارسی در این مدرسه، تعداد دانش آموزان، ساعات تدریس و … به تشریح برنامه هائی که به منظور ارتقاء سطح آموزش زبان فارسی در مدارس ارمنستان در سال آینده انجام خواهد پذیرفت پرداخت و مهم ترین این برنامه ها را معرفی و تثبیت متن استاندارد آموزش زبان فارسی در سطح مدارس این کشور دانست که با همت بنیاد سعدی و تلاش همکاران رایزنی، کتاب گام اول از ماه سپتامبر سال جاری میلادی به عنوان کتاب درسی واحد در همه مدارس زبان فارسی در ارمنستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برنامه نوروزی مدرسه کارپی با بازدید رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان از بخش های مختلف مدرسه و آشنائی از نزدیک با دانش آموزان و فعالیت فوق برنامه آنها پایان یافت.

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نوروز 1400 ارمنستان بنیاد سعدی


نظر شما :