جشن عید نوروز در عشق‌آباد برگزار شد +گزارش تصویری

۳۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۷ کد : ۳۴۷۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۴۵
ویژه برنامه ای به مناسبت فرارسیدن عید نوروز در محل رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان با تزئین هفت سین برگزار شد.
جشن عید نوروز در عشق‌آباد برگزار شد +گزارش تصویری

 

ویژه برنامه ای به مناسبت فرارسیدن عید نوروز در محل رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان با تزئین هفت سین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این جشن که شنبه ۳۰ اسفند پس از تحویل سال و با حضور غلام عباس ارباب خالص سفیر ایران در ترکمنستان، نوید رسولی سرپرست رایزنی فرهنگی، کارکنان سفارت و اقشار مختلف جامعه ترکمنستان از جمله فارسی آموزان و والدین آنها، شخصیت‌های فرهنگی و علمی ترکمنستان و نیز ایرانیان مقیم عشق‌آباد در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار شد، غلامعباس ارباب خالص ضمن تبریک به میهمانان حاضر و خواندن شعری در وصف نوروز، گفت: در ساعات اولیه ورود به سال جدید هستیم که در تقویم ایرانی سال ۱۴۰۰ خوانده می شود. وی ابراز امیدواری کرد که بهار خوبی در پیش رو باشد چرا که با حضور میهمانان در رایزنی فرهنگی آغاز شده است و این بیانگر شروع سالی خوب می باشد.

سفیر ایران در ترکمنستان به برگزاری جشن نوروز مشترک در استان آخال و روز بین المللی نوروز در دفتر سازمان ملل در عشق آباد در روز جمعه ۲۹ اسفند و سپس نوروز پس از تحویل سال در رایزنی فرهنگی به عنوان نوروزی ویژه با رنگ و بوی خاص اشاره کرد و افزود: نوروز ریشه در فرهنگ قدیمی و مشترک ما دارد و این دلیل برگزاری جشن مشترک با حضور میهمانان ترکمن در رایزنی فرهنگی می باشد.

ارباب خالص در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: عید نوروز براساس تحقیقات علمی و پایه های دانش جغرافیا شکل گرفته است و براساس حرکت کره زمین به دور خورشید این عید در نیمکره شمالی با تغییر طبیعت و فصل بهار آغاز می شود و به زندگی انسان طراوات و شادابی می بخشد. ما باید این عید و سنت دیرینه را برای همیشه حفظ کنیم و به نسل های بعدی منتقل نماییم همان گونه که نسل های گذشته، آن را برای ما به امغان آورده اند.

وی با اشاره به برگزاری جشن نوروز در کشورهای آسیای مرکزی، آسیای غربی و کشورهای بالکان گفت: سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در سال ۲۰۰۹ میلادی این عید را به عنوان میراث مشترک بشری به رسمیت شناخته است. در سال ۲۰۱۰ نیز سازمان ملل این عید را به عنوان یک رویداد جهانی تصویب کرده است.

سفیر ایران در ترکمنستان در بخشی دیگر از سخنان خود به اهمیت برگزاری جشن نوروز از سوی رؤسای جمهوری کشورهای مختلف بویژه اهمیت بزرگداشت نوروز از سوی آقای قربانقلی بردی محمداُف رئیس جمهوری ترکمنستان و برگزاری جشن مشترک با کشورهای منطقه اشاره کرد.

ارباب خالص در پایان سخنان خود به تشریح آداب و آیین نوروز در بین ایرانیان پرداخت.

نوید رسولی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان طی سخنان کوتاهی، ضمن تبریک ملت و دولت ترکمنستان به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز اهداف اصلی و برنامه متنوع برگزاری این ویژه‌برنامه را پاسداشت ارزش های فرهنگی مشترک عنوان کرد.

وی در ادامه افزود: نوروز با مشارکت ۱۱ کشور ایران، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، عراق و ترکمنستان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین میراث‌های ناملموس بشری بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان می باشد و نگرشی است مبتنی برتکریم زمین و طبیعت و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند.

رسولی با اشاره به اینکه تنها از راه آشنا شدن فرهنگ ها با یکدیگر است که دوستی ها تقویت می شود، گفت: جشن نوروز، نقش مهمی در تبادلات فرهنگی و توسعه درک متقابل و ایجاد روحیه همکاری و هماهنگی و صلح میان مردم جهان دارد. در واقع امروز، نوروز باستانی به عنوان روز بین المللی فرهنگ و صلح و دوستی در جهان شناخته می شود.

سرپرست رایزنی فرهنگی با اشاره به اهمیت رئیس جمهوری محترم ترکمنستان جناب آقای قربانقلی بردی محمداُف به نوروز اظهار داشت: در سال های گذشته، برنامه های مشترک فرهنگی متنوعی با حضور هنرمندان دو کشور برگزار می شد اما امسال به علت بسته بودن مرزها در اثر کرونا که همه جهان را با دشواری روبرو کرده است، این امکان فراهم نشد.

رسولی در پایان با شاره به اهتمام دو کشور دوست و خویشاوند ایران و ترکمنستان برای بسط و توسعه روابط دوجانبه با یکدیگر ابراز امیدواری کرد که گام های مؤثری حتی در زمان بسته بودن مرزها در این راه برداشته شود.

این جشن با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری، خواندن مقاله و شعر در وصف عید باستانی نوروز و اجرای تئاتر از سوی فارسی آموزان محلی و اجرای برنامه های متنوع دیگر ادامه یافت.

پایان خبر

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ترکمنستان نوروز 1400


نظر شما :