در مراسمی با حضور رییس و معاونان بنیاد سعدی؛

نرم افزار خود آموز «گام اول» برای آموزش فارسی به غیرفارسی زبانان رونمایی شد

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۱ کد : ۳۴۵۹ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۳۶۷
نرم افزار تعاملی و چند رسانه‌ای «گام اول» که برای اولین بار توسط متخصصان آزفا و تکنولوژیست‌های آموزشی بنیاد سعدی، برای آموزش فارسی در سطح نوآموزان غیرفارسی زبان طراحی و تولید شده، با حضور رئیس و معاونان بنیادسعدی رونمایی شد.
نرم افزار خود آموز «گام اول» برای آموزش فارسی به غیرفارسی زبانان رونمایی شد

نرم افزار تعاملی و چند رسانه‌ای «گام اول» که برای اولین بار توسط متخصصان آزفا و تکنولوژیست‌های آموزشی بنیاد سعدی، برای آموزش فارسی در سطح نوآموزان غیرفارسی زبان طراحی و تولید شده، رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این مراسم، رضامراد صحرایی، مدیر آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های بنیاد سعدی در حوزه آموزش گفت: بنیاد دو کار مهم انجام داده و اولین کار گفتمان سازی آموزش علمی زبان فارسی است به گونه‌ای اکثر دانشگاه ها در جهان و معلمان زبان فارسی خارج از کشور بنیاد را می شناسند و آن را مرجع آموزش زبان فارسی در جهان می‌دانند.

صحرایی افزود: پس از گفتمان سازی بنیاد سعدی که باعث شد بسیاری از موسسات دیگر به حرکت دربیایند، نقش زیرساختی داشته است، کتاب‌های بنیاد سعدی در قالب‌های مختلف کاغذی، الکترونیکی و زیرساختی به شیوه‌ای فراهم شده که امروز می توانیم بگوییم، توانستیم خوراک مورد نیاز بسیاری از موسسات آموزش زبان فارسی در جهان را فراهم کنیم و امروز در بسیاری از مراکز آموزش زبان فارسی در ایران و در اکثر موسسات معتبر خارج از ایران نیز از این منابع استفاده می شود

وی درباره فعالیت‌های بنیاد سعدی در دوران کرونا گفت: به رغم اینکه ما برنامه سال ۹۹ را از سال‌ها پیش تعیین کرده بودیم، مجبور شدیم ریل و برنامه خود را به طور کامل تغییر دهیم و بر آموزش مجازی تمرکز کنیم. سند آموزش مجازی در بنیاد سعدی نوشته شد و مطابق آن حلقه‌های علمی بین تکنولوژیست های آموزشی، متخصان آزفا و متخصصان نرم افزار شکل گرفت.

صحرایی افزود: در یکی از محصولات بنیاد سعدی که نرم افزار آموزش همزمان دوره‌های تربیت مدرس بود، پیش بینی کرده بودیم ۳۰۰ معلم را در سراسر جهان آموزش دهیم که استقبال خوبی از این نرم افزار شد به گونه ای که تا پایان مهلت استفاده از آن (دی ماه ۱۳۹۹) ۶۱۸ نفر از ۳۵ کشور جهان در آن شرکت کردند و تا پایان اسفند نیز فرصت فارغ التحصیلی دارند و البته نسخه جدید این نرم افزار نیز در فصل اول سال آینده رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در آموزش‌های مجازی، بسترهایی فراهم شد که اصلاً وجود نداشت و فقط از یک کشور آفریقایی بیش از ۴۰۰ متقاضی داشتیم که کلاس ها با همکاران بنیاد برگزار شد و می‌توانیم بگوییم تهدید کرونا را تبدیل به یک فرصت برای زبان فارسی کردیم.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد سعدی یادآوری کرد: امروز از نرم افزاری رونمایی می کنیم که پله اول فارسی آموزی را تسهیل می‌کند و کتاب گام اول را برای این موضوع نوشتیم و این کتاب در برنامه ریزی برای ۳۵ زبان واسط طراحی شده است که از میان آن ۱۵ زبان آن ترجمه شده است و شاید ۲۰ هزار نسخه کاغذی آن در اختیار افراد مختلف قرار گرفته باشد.

صحرایی افزود: کار ترجمه کتاب به ۳۵ زبان واسط شامل زبان‌های بنگالی، ترکی، عربی، انگلیسی،، روسی، دانمارکی، چینی، اردو، اسپانیایی و.... را انجام شده است و در حال حرکت به سمت زبان‌هایی هستیم که گونه‌ای از زبان‌های دیگر هستند مثل ترکی قزاقی، که افراد به آن زبان علاقه دارند و می خواهند آن را به زبان واسط خود یاد بگیرند.

وی با اعلام این خبر که در آینده نزدیک نسخه تعاملی کتاب چهارچوب را ارائه می کنیم، گفت: برای نخستین بار، نسخه وب محور یکی از مجموعه‌های آموزشی زبان فارسی را رونمایی نیز در اوایل سال آینده رونمایی می‌کنیم.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد سعدی خاطرنشان کرد: با همکاری که با وزارت ارتباطات و فناوری و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری داریم، امیدواریم کارهای فناورانه دیگری مانند واقعیت افزوده و قلم مخصوص فارسی آموزان و بسترهای مجازی آموزش زبان فارسی فراهم کنیم.

وی افزود: در کنار این اتفاق رونمایی از کتاب «لذت خواندن ۳» را داریم که شامل یک کتاب چهار جلدی با آموزش مهارت خواندن است و مبتنی بر نیاز متقاضیان ابتدا جلد دوم آن منتشر شد و پس از آن جلدهای بعدی آماده شد.

نرم افزار «گام اول» کاملاٌ خودآموز و بدون نیاز به معلم است

احسان طوفانی نژاد، مدیر آموزش مجازی بنیاد سعدی درباره چگونگی شکل گیری آموزش مجازی در بنیاد سعدی گفت: آموزش مجازی در بنیاد سعدی از سال ۹۷ شروع به کار کرد و مجموعه فعالیت‌ها منجر به ۱۹ امکان در فضای مجازی شده و تا کنون حدود ۱۲ امکان آن رونمایی شده است.

طوفانی نژاد در توضیح تولید محتوای چندرسانه‌ای تعاملی گام اول بنیاد سعدی گفت: ما نیاز به متخصصان زبان فارسی و فارسی دان، مدرسان و همچنین استادانی داریم که بدانند چگونه به وسیله فناوری موثر آن را طراحی کنند. خوشبختانه توانستیم در بنیاد سعدی تیمی تشکیل دهیم که هم متخصصان آموزشی و هم متخصصان فناوری هستند و قرار گیری این دو تیم کنار هم منجر به تولید نرم افزاری مانند گام اول شد که هم استانداردهای آموزش زبان فارسی و هم استانداردهای طراحی چندرسانه‌ای محتوای آموزشی در آن رعایت شده است.

مدیر آموزش مجازی بنیاد سعدی درباره چگونگی طراحی نرم افزار گام اول بیان کرد: قبل از همه نیازسنجی انجام دادیم که کدام کتاب را به چه روشی چندرسانه‌ای کنیم و از دکتر صحرایی و مدرسان آزفا برای این هدف کمک گرفتیم و بعد از طراحی اولیه، در نهایت ساختار نهایی درس نیز مشخص شد. پروسه طراحی ساختار یک درس حدود سه ماه طول کشید و بعد از رسیدن به ساختار اولیه کار سایر فصل‌ها را انجام دادیم که به دلیل حساسیت و پیچیدگی مراحل در هر درس، حدود یکسال طراحی ۱۷ درس این مجموعه طول کشید و ویژگی مهم آن این است که خودآموز است.

وی افزود: برای تجاری سازی، قفل نرم افزاری روی آن طراحی شد که بتوانیم این کار را روی آن انجام دهیم. در کنار آن در هر لوح فشرده رایگان قرار داده شده که دموی آن را ببینند و بعد اگر دوست داشتند، خریداری کنند.

وی درباره ویژگی‌های نرم افزار گام اول توضیح داد: تعاملی بودن یکی از ویژگی‌های مهم این نرم افزار است که کاربر در تمام نرم افزار از راه دریافت بازخورد و انجام تمرین، تعامل دارد.

طوفانی نژاد اضافه کرد: این نرم افزار فعلاً دو زبانه و به صورت انگلیسی و فارسی تهیه شده است و اصول طراحی آموزشی مایر در آن رعایت شده و در هر بخش کاربر کنار آن قرار دارد و کاربر با ورود به هر مرحله با زدن دکمه نقشه می‌تواند ببیند در کدام مسیرها قرار دارد و چه مراحلی را باید انجام دهد.

مدیر آموزش مجازی بنیاد سعدی افزود: واسط گرافیکی طراحی شده کاملاً بر اساس رنگ‌بندی‌های استانداردی است که کاربر با فضای جذابی رو‌به‌رو شود. این نرم افزار در دو نسخه آفلاین و آنلاین طراحی شده که نسخه آنلاین آن را در تابستان رونمایی خواهیم کرد.

در ادامه برنامه، سعید لطیفی، دکترای تکنولوژی آموزشی و طراح نرم افزار «گام اول» درباره این نرم افزار تعاملی و چند رسانه‌ای و شیوه کار کاربران و علاقه‌مندان به یادگیری زبان فارسی با این نرم افزار توضیح داد.

در پایان برنامه نیز با حضور رئیس و معاونان، نرم افزار چندرسانه‌ای و تعاملی «گام اول» ویژه سطح نوآموز زبان فارسی و کتاب لذت خواندن ۳ رونمایی شد.

پایان خبر /

‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

 

کلید واژه ها: بنیاد سعدی رونمایی از نرم افزار تعاملی و چند رسانه ای گام اول آموزش زبان فارسی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان


نظر شما :