تقدیر مقامات ایرانی از ایرانشناس برجسته روسی-خاطره حداد عادل از شهید مطهری

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۴۶ کد : ۳۲۸ بنیاد سعدی در رسانه های دیگر
تعداد بازدید:۲۹۱
مسکو - ایرنا - مقامات جمهوری اسلامی ایران در همایش ایران شناسان و استادان زبان فارسی روسیه در مسکو، از زحمات و فعالیت های «الکساندر پالیشوک» ایران شناس برجسته روسی تقدیر کردند.
تقدیر مقامات ایرانی از ایرانشناس برجسته روسی-خاطره حداد عادل از شهید مطهری

مسکو - ایرنا - مقامات جمهوری اسلامی ایران در همایش ایران شناسان و استادان زبان فارسی روسیه در مسکو، از زحمات و فعالیت های «الکساندر پالیشوک» ایران شناس برجسته روسی تقدیر کردند.

تقدیر مقامات ایرانی از ایرانشناس برجسته روسی/خاطره حداد عادل از شهید مطهری

به گزارش ایرنا، «مهدی سنایی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو و «غلامعلی حداد عادل» رئیس بنیاد سعدی با اهدای لوحی تقدیر در این همایش که بیش از یکصد نفر از ایران شناسان و اساتید زبان فارسی حضور داشتند، از زحمات این ایران شناس برجسته روسی تقدیر کردند.

پالیشوک از استادان دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو و ایرانشناس برجسته ای است که تاکنون دهها جلد کتاب از زبان فارسی به روسی ترجمه کرده است.

این ایران شناس روسی هنگام دریافت لوح تقدیر گفت که برای توسعه همکاری های فرهنگی ایران و روسیه تمام تلاش خود را بکار می بنندد و در هر شرایطی برای توسعه و ترویج زبان فارسی در روسیه در تلاش خواهد بود.

سفیر ایران در روسیه نیز هنگام تقدیر از پالیشوک گفت: البته این تقدیر به معنی این نیست که ایرانشناس دیگری در روسیه وجود ندارد بلکه به رسم سنت نیکو، هر سال از یک یا دو ایرانشناس تقدیر می شود.

 

خاطره حداد عادل از حضور در درس شهید مطهری

به گزارش خبرنگار ایرنا، «غلامعلی حداد عادل» رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران و رئیس بنیاد سعدی در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران با بیان خاطره ای در باره حضور خود در جلسات درس شهید آیت الله مرتضی مطهری گفت: در کلاس درس استاد شهید جایگاه خاصی داشتم.

وی افزود: وضع به گونه ای بود که اگر به دلایلی در کلاس درس شهید مطهری حاضر نمی شدم یا دیر می رسیدم، کسی دیگری جای من نمی نشست.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران گفت: علاقه من به درس آیت الله مطهری سبب می شد تا دیر وقت سر کلاس بمانم و ایشان هم در پاسخ پیگیری های همسرم می گفتند باید مباحثات علمی ما به پایان برسد.

حداد عادل برای شرکت در همایش ایرانشناسان و اساتید زبان فارسی دانشگاههای روسیه از دو روز پیش در مسکو بسر می برد و در این مدت با «الیاس اوماخانوف» معاون شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) و «نیکلای لویچف» معاون دومای روسیه دیدار و گفت و گو کرد.

شهید مطهری استاد فلسفۀ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

ایشان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی استاد دانشگاه تهران بودند و پس از پیروزی انقلاب هم مدتی ریاست شورای انقلاب را برعهده داشتند.

دکتر مطهری روز 11 اردیبهشت ماه سال 1358 در تهران به شهادت رسید.

اروپام39115161572

 

انتهای پیام /


نظر شما :