ایجاد بخش فارسی در خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان

۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۹ کد : ۳۲۷۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۷۱
سرپرست رایزنی فرهنگی و نمانیده بنیاد سعدی در ارمنستان، با رئیس خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان دیدار و بر لزوم ایجاد بخش فارسی در این خبرگزاری تأکید کرد.
ایجاد بخش فارسی در خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان

سرپرست رایزنی فرهنگی و نمانیده بنیاد سعدی در ارمنستان، با رئیس خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان دیدار و بر لزوم ایجاد بخش فارسی در این خبرگزاری تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محمدمسعود صادقی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در جریان بازدید از خبرگزاری آرمن پرس با آرام آن انیان، رئیس این خبرگزاری دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار محورهایی چون «بررسی و آسیب‌شناسی روابط رسانه‌ای فیمابین آرمن پرس و خبرگزاری‌های داخل ایران، ضرورت ایجاد بخش فارسی در سایت آرمن پرس به عنوان زبان هشتم خبرگزاری آرمن پرس و تعیین یک خبرنگار مقیم که روزانه اخبار ایران و رایزنی فرهنگی را به ارمنی ترجمه و در اختیار آرمن پرس قرار دهد» مطرح شد.

موضوع ایجاد بخش فارسی در سایت خبرگزاری آرمن پرس دستور اصلی این جلسه بود که طبق هماهنگی‌هایی که بعمل آمد مقرر شد تفاهمنامه‌ای بین آرمن پرس و رایزنی فرهنگی به امضا برسد.

پس از این دیدار، طرفین در محل رایزنی فرهنگی جلسه دوم را برگزار و از اراده جدی برای تحقق این مهم خبر دادند.

معرفی خبرگزاری “آرمن پرس” ‌‌‌‌

نظرهای مختلفی پیرامون سال تأسیس خبرگزاری آرمن پرس وجود دارد، طبق نظر اول آن در سال ۱۹۱۸ تأسیس شده است و این امر با پذیرش آن واقعیتی است که ارمنستان آزاد و مستقل خبرگزاری خود را داشته است. و با توجه به آنکه آرمن پرس خبرگزاری دولتی ارمنستان می باشد نظر دیگری نیز وجود دارد که هشتم ژانویه سال ۱۹۲۱ با امضای میاسنیکیان رئیس شورای کمیته مردمی جمهوری ارمنستان، ” انتشارات دولتی “آرمن روستا”تأسیس شده است که بخش اطلاع رسانی “ آرمن پرس” نیز در ترکیب آن قرارداشته است.

دوم نوامبر سال ۱۹۲۲ به تصمیم کمیته اجرایی ا تحاد شوروی نهاد اطلاع رسانی واحد، آژانس ارتباطات راه دور تحت عنوان “ آرمن را” ایجاد شده است.

بدین صورت از لحاظ حقوقی آن در سال ۱۹۲۲ و از لحاظ تاریحی در سال ۱۹۱۸ تأسیس شده است.

هویت خبرگزاری، شرکت سهامی خاص و سهام آن ۱۰۰ درصد دولتی است. خبرگزاری دارای شورای نمایندگان تام الاختیار است که معرف «دولتی جمهوری ارمنستان، نهاد ریاست جمهوری، مجلس ملی و اداره انتشارات و خبررسانی جمهوری ارمنستان» است

گفتنی است؛ خبرگزاری آرمن پرس دارای پنج بخش خبررسانی "سراسری، بین المللی، بخش اخبار به زبان روسی، بخش اخبار به زبان انگلیسی و بخش خبرنگاران عکاس" به نشانی اینترنتی https://armenpress.am/arm است.

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ارمنستان


نظر شما :