همزمان با برگزاری همایش روز جهانی خط عربی در تونس برگزار شد؛

کارگاه خط نستعلیق و نمایشگاه تابلو خط و هنرهای ایرانی+گزارش تصویری

۳۰ آذر ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۱ کد : ۳۲۷۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۸۸
به همت رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس و به دعوت مرکز علمی و آموزشی آکادمی علوم تونس، همزمان با برگزاری همایش روز جهانی خط عربی...
کارگاه خط نستعلیق و نمایشگاه تابلو خط و هنرهای ایرانی+گزارش تصویری

به همت رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس و به دعوت مرکز علمی و آموزشی آکادمی علوم تونس، همزمان با برگزاری همایش روز جهانی خط عربی، کارگاه آموزش خط نستعلیق، نمایشگاه تابلو خط ایرانی و نمایشگاه صنایع دستی در شهر علوم تونس برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم که با حضور جمع زیادی از علاقه مندان به خط و هنر ایرانی، خبرنگاران شبکه‌های مختلف تلویزیونی، جمعی از مدیران شهر علوم، رئیس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه کارتاژ، خط آموزان و زبان آموزان رایزنی فرهنگی و با پخش ویدئو کلیپ‌های از آثار فرهنگی و تمدنی ایران و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، میثم فراهانی رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی گفت: این مناسبت فرهنگی، فرصتی برای تلاقی فرهنگ‌هاست و مفتخریم که با برگزاری جشن یادآوری اهمیت زبان عربی و روز جهانی آن، به واسطه برگزاری یک کارگاه هنری خط نستعلیق فارسی و تدوین حد ممکن از تجلیات زبان عربی که سرشار از معانی و نشانه‌هاست، در رشد این جنبش فرهنگی سهیم باشیم.

وی با تاکید بر اینکه زبان عربی، تمدن ریشه‌دار اسلامی را بنا نهاد و ما به عنوان زبان اسلام به آن می‌بالیم افزود: سازگاری زبان‌ها با یکدیگر، ویژگی اصلی همراهی و در هم آمیختگی آنها با یکدیگر است، ضمن اینکه زبان‌هایی که از زبان‌های دیگر وام نگیرند، زبان‌هایی مرده هستند.

نماینده بنیاد سعدی ادامه داد: با وجود اینکه تمدن‌ها با یکدیگر اختلاف دارند، اما می‌بینیم که اصل همراهی و انسجام بین دو زبان عربی و فارسی، با توجه به میزان تأثیر پذیری از روابط تاریخی مشترک بین دو ملت ایران و عرب از دوره‌های قبل، همچنان مستحکم است و این، امری است که بعد فردی و استقلال بین دو زبان را تأیید می‌کند و از نظر گشایش در برابر یکدیگر و اصرار بر همراهی و تعامل بین زبانی، تأثیر مهمی بر فرهنگ اسلامی باقی می‌گذارد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره آموزش خط نستعلیق به نام خطاط ایرانی "میرعماد حسنی" و نیز دوره‌های آموزش زبان فارسی در سطوح مختلف در رایزنی فرهنگی سفارت ج. ا. ایران بیان داشت: خط نستعلیق، به عنوان یک هنر ریشه‌دار که نشانه‌های خلاقانه خود را در تاریخ هنرهای برجسته به جای گذاشته است، به عنوان "عروس خطوط اسلامی" لقب گرفته و با سازوکارها و هنرهایی ریشه‌دار، بین دو هنر نسخ و تعلیق جمع کرده است.

در پایان این کارگاه فراهانی تاکید کرد: آمادگی دارد با همکاری کلیه مراکز و مؤسسات فرهنگی و هنری تونس، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی خط نستعلیق و نیز هنرهای ایرانی را برای علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایرانی برگزارکند.

 

 

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تونس


نظر شما :