در پی حمله تروریستی در دانشگاه کابل؛

حدادعادل با سفیر افغانستان در ایران ابراز همدردی کرد+گزارش تصویری

۱۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۸ کد : ۳۲۰۲ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۶۲
غلامعلی حدادعادل به همراه هیاتی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی با حضور در محل سفارت افغانستان در ایران، ضمن محکوم کردن ترور دانشجویان دانشگاه کابل، با سفیر و مردم افغانستان ابراز همدردی کرد.
حدادعادل با سفیر افغانستان در ایران ابراز همدردی کرد+گزارش تصویری


غلامعلی حدادعادل به همراه هیاتی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی با حضور در محل سفارت افغانستان در ایران، ضمن محکوم کردن ترور دانشجویان دانشگاه کابل، با سفیر و مردم افغانستان ابراز همدردی کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این دیدار حدادعادل با اشاره به عملیات تروریستی اخیر داعش در دانشگاه کابل و کشته شدن تعدادی از دانشجویان و دانش‌آموزان در هفته گذشته و انفجار صبح امروز در کابل، گفت: این حوادث بسیار تلخ و دردناک است و ما مسبب همه این مشکلات را آمریکا می دانیم که با اسم دین و مسلمانی به گروهی قدرت می دهد تا مسلمانان دیگر را بکشند و ناامنی ایجاد کنند.
وی خطاب به سفیر افغانستان در ایران افزود: حادثه ای که در روزهای اخیر در دانشگاه کابل اتفاق افتاد باعث اندوه همه ایرانیان شد و فرهنگستان زبان و ادب فارسی از آن جهت که سرزمین افغانستان را بخشی از قلمرو بزرگ زبان فارسی می داند وظیفه خود دانست این مصیبت را به ملت و دولت افغانستان تسلیت بگوید و از جنابعالی می خواهیم مراتب تسلیت اهل فرهنگ و دانشگاهیان و فرهنگستان را به ملت دوست و برادر افغانستان اعلام کنید.
وی با اشاره به مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان گفت: ما دو ملت همزبان هستیم که فرهنگ واحد داریم و حرف دل مردم ایران، حرف دل مردم افغانستان است و بدانید مردم افغانستان تنها نیستند. حمایت ایران از مردم افغانستان در سال‌های پس از پیروی انقلاب اسلامی همواره بوده و ادامه دارد و مشترکات فرهنگی و پیشینه تاریخی و زبانی ما بسیار زیاد است. در همین حادثه دانشگاه کابل، پدری که به تلفن همراه فرزندش بارها تماس گرفته و در نهایت پیام فرستاده که «جان پدر کجاستی؟» عمق ناراحتی و نگرانی را به مردم ایران انتقال می دهد و در همین چند روز صدها شعر و نثر با همین ترجیع بند نوشته شده است.
سفیر افغانستان در ایران، ضمن قدرانی از ابراز همدلی مردم ایران، اظهار داشت: این اتفاق‌های خونین که موجب کشته شدن هموطنان ما می شود، هیچ توجیهی نه در اسلام و نه در هیچ آیین و مذهبی ندارد.
وی با بیان اینکه برخی از این دانشجویان سال آخر تحصیلی را می گذرانند، گفت: دانشگاه کابل، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های افغانستان است و ما در این عملیات تروریسیتی ۲۲ تن از دانشجویان را از دست دادیم و متاسفانه هر روز شاهد گونه ای از این حوادث ناگوار هستیم.
در پایان این دیدار، حدادعادل در دفتر یادبودی که به همین مناسبت در سفارت تهیه شده بود، یادداشتی نوشته و همدردی خود را با مردم افغانستان ابراز کرد.
پایان خبر

 

‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی افغانستان


نظر شما :