آغاز دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی در بلگراد

۱۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۲ کد : ۳۱۹۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۷۶
با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی به همت رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بلگراد آغاز شد.
آغاز دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی در بلگراد

با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی به همت رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بلگراد آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بلگراد در مراسم افتتاحیه این دوره‌های آموزشی، با اشاره به ارتباطات بسیار خوب فرهنگی بین دو کشور ایران و صربستان اظهار کرد: بی تردید یکی از مهمترین مؤلفه‌های تقویت و تثبیت روابط فرهنگی میان دو کشور دوست ایران و صربستان، آشنایی علاقه‌مندان و دانشجویان با زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایران است که این مهم در دوره‌های آموزشی عملی می‌شود و از این رو، یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها و کارهای ما در رایزنی فرهنگی، تشکیل دوره‌های آموزش زبان فارسی است.

وی افزود: آشنایی متقابل ملت‌ها از زبان و فرهنگ‌های یکدیگر باعث خواهد شد که با آشنایی بیشتر از افکار یکدیگر بتوانند به سهولت در توسعه روابط خود در تمام زمینه‌ها گام بردارند و نقش زبان فارسی به عنوان پُل معنوی در ایجاد ارتباطات بین دو ملت متمدن ایران و صربستان است.

شیرازی اضافه کرد: آموختن زبان فارسی، آشنایی با فرهنگ ایران اسلامی و منابع غنی معارف دینی اسلامی نیز است زیرا زبان فارسی و مفاخر علمی و ادبی آن، خدمات بسیاری را به رشد جریان فرهنگی ایرانی اسلامی کرده‌اند که آشنایی دقیق و بهتر با آنها نیز مستلزم یادگیری زبان فارسی است.

وی با ارائه برخی از آمار در خصوص زبان فارسی بیان کرد: زبان فارسی دومین زبان کلاسیک جهان بعد از زبان یونانی شناخته شده و همه ویژگی‌های یک زبان کلاسیک را دارد. زبان‌های لاتین و سانسکریت در ردیف‌های سوم و چهارم قرار دارند. زبان فارسی از نظر تنوع مَتَل (ضرب‌المثل) بین ۳ کشور اول دنیاست.

شیرازی همچنین، مطرح کرد: زبان فارسی از نظر دامنه و تنوع واژه‌ها یکی از پُرمایه‌ترین و بزرگ‌ترین زبان‌های دنیاست و در کمتر زبانی فرهنگ‌لغاتی مثل لغت‌نامه ۱۸ جلدی دهخدا یا فرهنگ معین در ۶ جلد دیده می‌شود. زبان فارسی سیزدهمین زبان پُرکاربرد در محتوای وب و اینترنت است. زبان فارسی یک سده پیش از لاتین و ۱۲ سده قبل از انگلیسی وجود داشته است.

وی در پایان سخنانش، با اشاره به مقررات جاری در خصوص عدم تشکیل اجتماعات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تشکیل این مراسم افتتاحیه را نمادین ارزیابی و اظهار کرد: مایل بودیم این مراسم را با تعداد بیشتری برگزار کنیم اما به دلایل شرایط ویژه تنها از فارسی‌آموزان جدید و دوره مبتدی برای حضور در این مراسم دعوت کردیم.

در ادامه این مراسم، سعید صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد و مدیر آموزشی دوره‌های زبان فارسی با اشاره به علاقه‌مندی بسیار خوب به یادگیری زبان و ادبیات و فرهنگ ایران در صربستان گفت: علاقه‌مندی زیاد دانشجویان به یادگیری زبان فارسی در دانشگاه بلگراد و نیز برگزاری دوره‌های آموزش آزاد در رایزنی فرهنگی ایران، فرصت بسیار مناسبی را برای تقویت ارتباطات فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و صربستان فراهم می‌کند و خوشبختانه این جریان به صورت مستمر ادامه دارد.

وی در ادامه به تشریح محتوای آموزشی دوره‌ها پرداخت و اظهار کرد: در این دوره، از کتاب‌ها و منابع آموزشی جدیدی که بنیاد سعدی تهیه و تدوین شده استفاده می‌کنیم و ارزشیابی و ارائه مدرک پایان دوره صرفاً در چارچوب استاندارهای بنیاد سعدی و شرکت در آزمون آمفا خواهد بود.

صفری با اشاره به انگیزه فارسی‌آموزان از شرکت در دوره‌های زبان فارسی مطرح کرد: با استناد به آمار و اطلاعات ثبت نامی که در اختیار داریم، خوشبختانه کسانی که در دوره‌های آموزش آزاد شرکت کرده‌اند، همگی از سطح فرهیخته، فرهنگی و دانشگاهی جامعه هستند و این نکته برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا هر یک می‌توانند موجب آشنایی دیگر افراد با زبان و فرهنگ و ادبیات غنی ایران شوند.

گفتنی است؛ دوره‌های آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان به صورت برخط و با نظارت نمایندگی بنیاد سعدی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در حال برگزاری است.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بلگراد


نظر شما :