رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه شاه عبدالطیف:

دوره‌های زبان فارسی برگزار شود / گرایش مردم شبه قاره به فرهنگ، زبان و هنر ایران

۰۷ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۵ کد : ۳۱۸۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۵۳
امداد حسین سهیتو در دیدار مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی خواستار برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه شاه عبدالطیف شد و گفت: مردم شبه قاره به خصوص ایالت سند به فرهنگ، زبان و هنر ایران گرایش دارند.
دوره‌های زبان فارسی برگزار شود / گرایش مردم شبه قاره به فرهنگ، زبان و هنر ایران


‌‌‌‌‌‌‌امداد حسین سهیتو در دیدار مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی خواستار برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه شاه عبدالطیف شد و گفت: مردم شبه قاره به خصوص ایالت سند به فرهنگ، زبان و هنر ایران گرایش دارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، امداد حسین سهیتو، رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه شاه عبدالطیف در خیر پور ایالت سند و محمد سرفراز کریو، استاد بخش روابط بین‌الملل این دانشگاه در جریان بازدید از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی با بهرام کیان، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان دیدار کردند.

امداد حسین سهیتو با تأکید بر تحکیم و توسعه روابط علمی و فرهنگی دوجانبه بین ایران و پاکستان گفت: دانشگاه شاه عبدالطیف با در اختیار داشتن چندین دانشکده و بخش‌های مختلف علوم انسانی، اسلامی، تجربی، تجاری، بهداشتی، حقوق و مدیریت یکی از دانشگاه‌های مهم و بزرگ ایالت سند است.

رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه شاه عبدالطیف افزود: تلاش ما بر این است تا برنامه‌های این دانشکده با هدف ایجاد و همبستگی اسلامی و رفع اختلافات مذهبی بین استادان و دانشجویان تنظیم و اجرا شود.

وی بیان کرد: موفقیت و نجات مسلمانان از گرفتاری‌های فقر، جهالت و عقب ماندگی در خودباوری، وحدت و همبستگی اسلامی است و در این راستا تنها کشوری که پیش آهنگ اصلی در مقاومت علیه استکبار جهانی است، جمهوری اسلامی ایران است چون با وجود همه فشارهای سیاسی و تحریمات اقتصادی با راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) در برابر خواسته‌های قدرت‌های استعماری تسلیم نشده است.

امداد حسین سهیتو تأکید کرد: تبادل علمی و فرهنگی بین ایران و پاکستان و همچنین، راه‌اندازی دوره‌های آموزش زبان فارسی با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در کراچی می‌تواند در تقویت و تحکیم روابط دوستانه دوجانبه نقش بسزایی را ایفا کند.

وی یادآور شد: شبه قاره و به خصوص ایالت سند که قرن‌ها مهد گسترش فرهنگ و زبان فارسی بوده است، گرایش به فرهنگ، زبان و هنر ایران را دارد و ما نیز اعلام می‌کنیم برای برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی در دانشگاه شاه عبدالطیف آمادگی داریم.

محمد سرفراز در سخنانی در این دیدار، گفت: با همکاری رییس سابق دانشگاه شاه عبدالطیف، انجمنی متشکل از استادان و دانشجویان به عنوان «انجمن دوستی ایران و پاکستان» تأسیس شده است که در ترویج دوستی ایران و پاکستان فعال است و توسط این انجمن برنامه‌هایی نیز به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور فرهیختگان، استادان و دانشجویان برگزار می‌شود که مورد استقبال قرار گرفته است.

آموزش برخط زبان فارسی در کراچی

بهرام کیان، وابسته فرهنگی کشورمان در کراچی اظهار کرد: فعالیت‌های نمایندگی فرهنگی منحصر به ترویج و گسترش زبان و ادب فارسی نیست، بلکه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های فرهنگی همچون فعالیت‌های مختلف قرآنی و اسلامی، همایش ادبی، برپایی نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی هنر اسلامی و ایرانی، حمایت از پایان‌نامه‌ها، حمایت از تأسیس کتابخانه، تبادل هیأت‌های علمی و دانشگاهی و بسیاری دیگر از برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری نیز در حیطه عملکرد نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و خانه‌های فرهنگ ایران در خارج از کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: خانه فرهنگ کراچی از دیرباز با نهادهای علمی، فرهنگی، ادبی و هنری، شهر کراچی به خصوص با دانشگاه‌های کراچی، همکاری داشته است و در حال حاضر نیز به دلیل آنکه مسئولیت سرپرستی نمایندگی فرهنگی حیدر آباد بر عهده بنده است، برای آغاز و توسعه همکاری‌های علمی فرهنگی و هنری با دانشگاه‌های حیدرآباد و به ویژه دانشگاه شاه عبدالطیف اعلام آمادگی می‌کنیم.

کیان با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در کراچی، مطرح کرد: در شرایط کنونی کرونا که با محدودیت‌هایی مواجه هستیم برخی از برنامه‌های فرهنگی از قبیل آموزش زبان و ادبیات فارسی را می‌توانیم با همکاری بنیاد سعدی به صورت برخط برگزار کنیم.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی کراچی


نظر شما :