برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در لاهور پاکستان

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ | ۲۰:۵۲ کد : ۳۰۵۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۳
نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی کلاس‌های آنلاین آموزش فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در لاهور پاکستان با استفاده از نرم‌افزار «زوم» برگزار شد.
برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در لاهور پاکستان


نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی کلاس‌های آنلاین آموزش فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان با استفاده از نرم‌افزار «زوم» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به مناسبت فرارسیدن عید قربان، عنوان این کارگاه نیز «تفاوت عید قربان در ایام کرونایی با عید سال‌های گذشته» نامگذاری شد. در این کارگاه، زبان‌آموزان ۳ دوره آموزشی مقدماتی (۱)، مقدماتی (۲) و متوسطه (۱) شرکت کردند.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط امجد علی، زبان‌آموز سطح متوسطه (۱) آغاز سپس، خانم زینب حیدر اشعاری چند در مدح حضرت رسول (ص) را در زبان فارسی با نهایت زیبایی قرائت کرد.

در ادامه این مراسم، کلیپ و نماهنگی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان و ادای سنت ابراهیمی توسط خانه فرهنگ کشورمان در لاهور به نمایش درآمد.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور اظهار کرد: بسیار مهم است که بدانیم وقتی حضرت ابراهیم (ع)، می‌خواست که حضرت اسماعیل را قربانی کند، باید بدانیم که حضرت ابراهیم فرزند پسری نداشت به جز حضرت اسماعیل و حضرت اسماعیل را در سنین پیری خدا به ایشان عطا کرده بود و به لطف خداوند در این امتحان سربلند بیرون آمد.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که ما همیشه شما را با چیزهای مختلف امتحان می‌کنیم و وقتی در آن امتحان قبول می‌شوند، یک گام بالاتر می رویم. امیدوارم که همه شما در همه امتحان‌های الهی نمره بالایی بگیرید. متون قرائت شده توسط فراگیران زبان فارسی به تمامی توسط خود آنها نگارش شده بود و حتی فارسی‌آموزان مقدماتی نیز بخوبی قادر بخوانش متون بودند.

زبان‌آموزان ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری این کارگاه آموزشی، اظهار کردند: هدف از آفرینش انسان در پرتو آیات الهی و رهنمودهای پیامبران، چیز جز عبادت و بندگی خدا نیست؛ عبادتی که همه ابعاد زندگی انسان را فرا گیرد و نهایتاً او را به حد اعلای تکامل روحانی و معنوی برساند.

همچنین در بخشی دیگر از این مراسم، بیان کردند: دین اسلام یگانه دین برگزیده خداوند است که روش حقیقی معرفت و عبادت خداوند را به صورت شفاف و صحیح برای بندگان الهی، ترسیم و تشریح می‌کند. نتیجه همه این عبادات تنها تقرب به خداوند عزوجل است، نکته اساسی در عبادات الهی آزمایش و بندگی انسان در برابر پروردگار خویش است. مناسک حج به طور کلی یادآور خاطرات حضرت ابراهیم خلیل است که با عقیده راسخ و توکل کامل از همه اسباب ظاهری و مادی قطع امید می‌کند و همسر و فرزند خردسالش را در بیابان خشک مکه برای خدا رها می‌سازد و نهایتاً در همانجا دعا می‌کند و کعبه را برای عبادت خداوند یگانه می‌سازد و از خداوند عاجزانه می خواهد تا آن را مرکز توحید و تجمع جهانیان بگرداند، خداوند دعای خالصانه ابراهیم علیه‌السلام را اجابت می‌کند.

برخی از زبان‌آموزان نیز اشعاری زیبا در خصوص فرارسیدن عید سعید قربان را به زبان فارسی قرائت کردند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی لاهور


نظر شما :