راه‌اندازی بخش زبان فارسی در کتابخانه دانشگاه لبنان

۲۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۷ کد : ۳۰۲۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۵۴
سلیم دکاش در دیدار رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بیروت با اذعان اینکه دانشجویان ایرانی از با استعدادترین دانشجویان دانشگاه قدیس یوسف هستند، خواستار راه‌اندازی بخش زبان فارسی در این دانشگاه شد.
راه‌اندازی بخش زبان فارسی در کتابخانه دانشگاه لبنان

سلیم دکاش در دیدار رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بیروت با اذعان اینکه دانشجویان ایرانی از با استعدادترین دانشجویان دانشگاه قدیس یوسف هستند، خواستار راه‌اندازی بخش زبان فارسی در این دانشگاه شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری ایسنا، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در لبنان با حضور در دانشگاه قدیس یوسف با سلیم دکاش، رییس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

خامه‌یار در سخنانی، دانشگاه قدیس یوسف را یکی از دانشگاه‌های موفق در لبنان معرفی کرد و گفت: عده‌ای از شخصیت‌های فرهنگی ایرانی مانند مرحوم صادق آینه‌وند، مورخ سرشناس کشورمان فارغ التحصیل این دانشگاه بوده‌اند و حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

رایزن فرهنگی ایران و نمینده بنیا سعدی در بیروت با اشاره به توافقنامه‌های گذشته دانشگاه قدیس یوسف با برخی دانشگاه‌های ایران، آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در بیروت را برای فعال‌سازی و به جریان انداختن توافقنامه‌های مزبور را اعلام کرد.

او خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی موفقیت‌های چشمگیری در چهار دهه گذشته داشته و همین امر یکی از عوامل اساسی دشمنی غرب با کشورمان بوده است.

خامه‌یار در خصوص آموزش زبان فارسی گفت: در حال حاضر ده‌ها دانشگاه جهان و دانشکده‌های شرق‌شناسی و دپارتمان‌های زبان فارسی نیز در حال تدریس است و ما رقبایی مانند چین، ترکیه و کره و ژاپن را داریم که در زمینه آموزش زبان بومی خود پیشتاز هم هستند و ضمانت‌های اقتصادی نیز برای فارغ التحصیلان خود ارائه می‌دهند اما زبان فارسی همچنان پیشتاز و روبه گسترش فوق‌العاده‌ای است؛ لذا ما خواستار همکاری و آمادگی کامل جهت راه‌اندازی بخش فارسی و اعزام استاد و همکاری بیشتر با دانشگاه با سابقه شما در این زمینه هستیم.

او افزود: کتابخانه دانشگاه قدیس یوسف یکی از کتابخانه‌های غنی و معروف لبنان بوده و ما تمایل داریم تا بخشی را به زبان و ادبیات فارسی در آن اختصاص دهیم و آمادگی تأمین تمام کتاب‌های مرجع، اصیل و ارزشمند مورد نیاز در این تخصص را برای کتابخانه شما ارسال کنیم.

رایزن فرهنگی ایران به موضوع ایجاد اتاق ایران در دانشگاه قدیس یوسف اشاره کرد و گفت: تبادل استاد به ویژه میان دانشگاه قدیس یوسف و دانشگاه ادیان نقش مهمی در تبادل تجربیات دوجانبه خواهد داشت و پژوهش‌های بسیار مهمی در خصوص مسیحیت از سوی دانشگاه ادیان انجام یافته که می‌تواند برای دانشگاه دانشگاه قدیس یوسف نیز مفید باشد.

خامه‌یار همچنین، بیان کرد: دانشگاه پیام نور پیشتاز آموزش مجازی در منطقه بوده و سال‌ها تجربه در این زمینه را دارد و می‌توان در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای کار را آغاز کرد.

او درباره انتشار مجلات علمی مشترک خاطرنشان کرد: می‌توان زمینه همکاری مشترک پژوهشگران را فراهم و نشست‌های علمی، فرهنگی و هنری موفقی را در فضای مجازی برگزار کنیم.

رییس دانشگاه قدیس یوسف با ابراز خرسندی از این پیشنهاد گفت: ما آمادگی ایجاد بخش ویژه برای زبان فارسی را در کتابخانه داریم و همچنین خواهان معرفی کتابخانه‌های دیجیتالی ایران در سایت دانشگاه خود هستیم تا در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم و با کمال میل در این زمینه با شما همکاری خواهیم کرد.

او اظهار کرد: همچنین می‌توانیم مدرک رسمی گذراندن دوره‌های زبان فارسی را نیز برای فارسی‌آموزان با همکاری دانشگاه‌های ایران صادر کنیم.

سلیم دکاش اظهار کرد: دانشجویان ایرانی همیشه با استعدادترین دانشجویان این دانشگاه هستند.

او افزود: ما می‌توانیم با توجه به شرایط کرونایی، تدریس از راه دور را نیز در برنامه‌های مشترک خود داشته باشیم.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بیروت


نظر شما :