با همکاری رایزنی فرهنگی ایران انجام شد؛

ویژه‌برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت فردوسی و خیام نیشابوری در بلاروس

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۷ کد : ۲۹۸۰ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۶۳۲
ویژه‌برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام نیشابوری به صورت برخط (آنلاین) بر بستر طراحی شده توسط بنیاد سعدی در بلاروس برگزار شد.
ویژه‌برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت فردوسی و خیام نیشابوری در بلاروس

ویژه برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام نیشابوری به صورت برخط (آنلاین) بر بستر طراحی شده توسط بنیاد سعدی در بلاروس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این برنامه، شهروز فلاحت‌پیشه، معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی، یاسر موحدفرد، رییس بنیاد فردوسی، خانم ایرینا کاویاکو، استاد دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت معلم بلاروس، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بلاروس، خانم‌ها ترانه هاتف حقی و ندا حسن شالی، مربیان این دوره ها، تعدادی از فارغ التحصیلان رشته شرقشناسی دانشگاه دولتی بلاروس و جمعی از فارسی‌آموزان دوره‌های مختلف آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس، حضور داشتند.

در ابتدای برنامه و پس از پخش نماهنگی در خصوص معرفی مشاهیر فرهنگ و ادب ایران زمین، توضیحاتی در خصوص وضعیت کلاسها و آموزش زبان فارسی در دانشگاههای مختلف بلاروس، از سوی خانم ترانه هاتف حقی، استاد دانشکده روابط بین الملل دانشگاه دولتی بلاروس و استاد کلاسهای رایزنی فرهنگی، ارائه شد.

سپس خانم ندا حسن شالی، استاد دانشگاه زبانشناسی مینسک و دیگر مربی کلاس‌های نمایندگی به معرفی بخش‌های مختلف و مهمانان این برنامه پرداخت.

مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس، با اشاره به جایگاه فردوسی و خیام در آسمان پرستاره فرهنگ و ادب ایران زمین، از دیگر ستارگان این عرصه نظیر سعدی، حافظ، نظامی، عطار و مولانا نیز یاد کرد.

وی همچنین به جایگاه رباعیات خیام در کنار کتاب آسمانی مسیحیان و آثار شکسپیر به عنوان سه اثر پُر مخاطب در میان مردم مغرب زمین، اشاره کرد و خیام را شناخته شده ترین شاعر ایران زمین در خارج از مرزهای این مرز پرگهر بر شمرد.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین در پایان سخنانش، بخشی از پیام دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را در خصوص روز پاسداشت زبان فارسی، برای حاضران در جلسه قرائت کرد.

خانم ایرینا کاویاکو، سخنران بعدی برنامه بود. وی استاد تاریخ معاصر کشورهای آسیایی و آفریقایی و مسئول اتاق ایرانشناسی در دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت معلم بلاروس، است. وی ضمن بیان علاقه دانشجویان این بخش به فرهنگ ایران و منطقه خاور میانه، از تهیه پایان‌نامه‌های آنان با موضوعات مرتبط با این حوزه سخن گفت.

شهروز فلاحت‌پیشه، معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی، توضیحاتی در خصوص پیشینه زبان فارسی، ارائه کرد. وی گفت: زبان فارسی یکی از کهن‌ترین زبان‌ها است که در طول هزار سال گذشته، کمترین میزان تغییرات را تجربه کرده است و ادبیاتی با قدمت چندین هزار ساله دارد، که باعث می‌شود زبان فارسی در زمره زبان های کلاسیک جهان قرار گیرد.

این زبان با بیشتر از ۱۱۰ میلیون نفر گویش‌ور در کشورهای ایران، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان، افغانستان و …، یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌های دنیاست. یکی از بزرگترین ثروت‌های هر ملت، مشاهیر فرهنگی و ادبی آن است. زبان فارسی این افتخار رادارد که دارای مجموعه ارزشمندی از این مشاهیر ادبی باشد که نه تنها در ایران و بلکه در سطح جهان نام آشنا و باعث افتخار هستند.

وی ادامه داد: برگزاری برنامه های بزرگداشت برای این مشاهیر، بهترین راه برای حفظ و گسترش حضور این منابع گرانسنگ در میان جامعه است. بنیاد سعدی در سال جاری وارد هشتمین سال تاسیس خود شده است. راه اندازی دوره های برخط آموزشی برای فارسی آموزان و نیز دوره های تربیت مدرس زبان فارسی، از جمله اقدامات بنیاد است که مورد استقبال خوبی از ناحیه مخاطبان خود قرار گرفته است. امیدواریم در آینده، ایده ها و بسترهای جدیدی برای همکاری و آموزش، از سوی شما مطرح شود.

در قسمت بعدی برنامه، یاسر موحدفرد، رییس بنیاد فردوسی، سخنرانی خود را برای حاضران در برنامه ارائه داد. وی با معرفی زبان فارسی به عنوان زبان عشق و دوستی، توضیحاتی را در خصوص جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی و یادگار ارزشمند او یعنی شاهنامه فردوسی بیان داشت. او این شاهکار حماسی را حاوی مفاهیم ارزنده ای دانست و از حضور و تاثیر این اثر در حوزه های معتبر علمی و دانشگاهی کشورهای مختلف خصوصاً کشورهای روس زبان، ابراز خوشوقتی کرد.

خانم والریا لشچنکو هم در سخنانی، در خصوص اندیشه‌های عرفانی خیام و خانم تاتیانا شهزاد در خصوص نوروزنامه خیام، مقالات خود را ارائه کرد.

در خلال قسمت‌های مختلف برنامه، کلیپ‌های تصویری که توسط برخی از دانشجویان حاضر در برنامه برای بزرگداشت فردوسی و خیام تهیه شده بود، به نمایش درآمد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بلاروس


نظر شما :