در ترکمنستان؛

اتاق ایرانشناسی رایزنی فرهنگی کشورمان افتتاح شد

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۹ کد : ۲۹۷۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۷۷
همزمان با روز ایرانشناسی، اتاق ایرانشناسی با حضور استادان زبان فارسی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در عشق‌آباد افتتاح شد.
اتاق ایرانشناسی رایزنی فرهنگی کشورمان افتتاح شد

 

همزمان با روز ایرانشناسی، اتاق ایرانشناسی با حضور استادان زبان فارسی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در عشق‌آباد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در آیین افتتاح این اتاق که با حضور دیپلمات‌های سفارت ایران در عشق‌آباد، استادان زبان فارسی و علاقه‌مندان ترکمنی برگزار شد، بهرام طاهری، معاون سفیر ایران در ترکمنستان با ذکر پیشینه ایران شناسی در جهان و وجود اتاق های ایرانشناسی در بسیاری از کشورهای دیگر از ابتکار رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان در این خصوص تقدیر کرد و گفت: ایران شناسی در دنیای معاصر سابقه ای حداقل ۱۰۰ ساله دارد و با انقلاب تکنولوژی در دنیا ضرورت شناخت فرهنگ و تمدن ایرانی از سوی مراکز علمی احساس شده و در قالب های متعدد ایرانشناسی یا ایران پژوهی بدان پرداخته شده است.

وی افزود: حتی در برخی کشورها، درقالب رشته دانشگاهی به این موضوع پرداخته شده و در پی آن اکنون مشاهده می کنیم که ایران شناسان برجسته ای در جهان طی این سالها پرورش یافته و نتایج پژوهش های خود را در قالب کتابهایی ماندگار ارائه کرده اند.

معاون سفیر کشورمان در ترکمنستان افتتاح اتاق ایرانشناسی همراه با فراهم نمودن امکانات لازم از سوی رایزنی فرهنگی را فرصتی برای علاقه مندان ترکمنی برای آشنایی با پیشینه مشترک فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان دانست و در پایان گفت: همسایه گی و میراث مشترک فرهنگی و تمدنی ایران و ترکمنستان، ضرورت شناخت بیشتر محققان و مردم دو کشور از یکدیگر را دو چندان کرده است.

رضا خانیان رایزن فرهنگی کشورمان نیز در آیین افتتاح این اتاق گفت: ایران و ترکمنستان دارای فرهنگ و تاریخ مشترکی هستند و این اشتراک فرهنگی به صورتی است که نیازی به مطالعه عمیق ندارد و با اندکی بررسی قابل مشاهده است. وی افزود: تاکید آقای قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان بر اهمیت فرهنگ و نقش آن در روابط این کشور با همسایگان و ضرورت آشنایی هر چه بیشتر محققان و علاقه مندان ترکمنی با میراث مشترک دو کشور موجب افتتاح اتاق ایران شناسی در رایزنی فرهنگی شد.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین گفت: این اتاق در واقع اتاق ترکمنستان شناسی نیز هست چرا که هر چه به تاریخ مراجعه کنیم، بیشتر به پیوستگی فرهنگی دو کشور پی خواهیم برد. وی دیوان اشعار شاعران بزرگ ایرانی، کتابهای متعدد در حوزه ادبیات کلاسیک و معاصر فارسی، امکان نمایش بیش از ۳۵۰ فیلم سینمای ایرانی به همراه آثار موسیقی جدید کشورمان و بروشورها و کتابهای معرفی اماکن تاریخی و گردشگری ایران را از جمله امکانات فراهم آمده در این اتاق برشمرد و گفت: برگزاری مسابقه های مختلف هنری و ساخت و نمایش کلیپ های مختلف با استفاده از آهنگ های ایرانی و ترکمنی از جمله فعالیتهای این اتاق خواهد بود.

در ادامه این مراسم ابتدا دو کلیپ ساخته شده توسط رایزنی فرهنگی کشورمان با موضوع دیدنی های ایران و عشق آباد به نمایش در آمد که تشویق حاضران را به دنبال داشت و پس از آن ۱۲ مقاله توسط علاقه مندان ترکمنی در خصوص ویژگی های مشترک فرهنگی دو کشور و اشعار شاعران بزرگ ایرانی خوانده شد که در پایان مراسم از نویسندگان آنها با اهدای جایزه تقدیر به عمل آمد.

پایان خبر

Untitled-11_477814.jpg

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیادسعدی عشق آباد


نظر شما :