در گفت‌وگوی زنده با استاد دانشگاه تونس مطرح شد؛

اشعار عمر خیام مورد توجه شُعرای جهان عرب است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۹۷۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۰۲
خانم حذامی محجوب، استاد دانشگاه تونس در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی با موضوع «رازی میان گلبرگ‌ها، نگاهی به شعر و عرفان حکیم عمر خیام نیشابوری» گفت: اشعار عمر خیام مورد توجه شُعرای جهان عرب است.
اشعار عمر خیام مورد توجه شُعرای جهان عرب استخانم حذامی محجوب، استاد دانشگاه تونس در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی با موضوع «رازی میان گلبرگ‌ها، نگاهی به شعر و عرفان حکیم عمر خیام نیشابوری» گفت: اشعار عمر خیام مورد توجه شُعرای جهان عرب است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به مناسبت فرارسیدن بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری، شاعر بزرگ ایرانی، گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی با موضوع «رازی میان گلبرگ‌ها، نگاهی به شعر و عرفان حکیم عمر خیام نیشابوری» با حضور خانم حذامی محجوب، استاد دانشگاه تونس و عضو انجمن دوستی ایران و تونس و خانم زهرا عامری، کارشناس محترم معاونت امور بین‌الملل بنیاد سعدی انجام شد.

گسترش خیام‌پژوهی در تونس و جهان عرب

در این گفت‌وگوی زنده که با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس و معاونت بین‌الملل بنیاد سعدی صورت گرفت، محجوب ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجمن دوستی ایران و تونس در راستای تحکیم روابط فرهنگی دو کشور، به بررسی موضوع گرایش و اشتیاق پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌های تونس به تألیف و ارائه مقالات ادبی در خصوص شاعران بزرگ فارسی زبان مانند حافظ، مولانا، عمر خیام و … پرداخت و تاریخچه‌ای از آثار ترجمه‌ای خیام به زبان عربی را ارائه کرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع خیام‌پژوهی در تونس و جهان عرب، به بررسی اشعار عمر خیام که مورد توجه شُعرای عرب قرار گرفته است، پرداخت و آن را نشان از ارتباط روحی میان شُعرای فارسی‌گوی و شعرا و ادبای جهان عرب توصیف کرد.

این استاد دانشگاه تونس به موضوع آموزش زبان فارسی و علاقه غیر فارسی‌زبانان به فراگیری آن اشاره و تأکید کرد: زبان فارسی همچون پُلی فرهنگی میان دو کشور ایران و تونس موجب انتقال فرهنگ، آداب و رسوم و نیز معرفی آثار ادبی گرانمایه ایرانی به علاقه‌مندان تونسی و دیگر کشورها است.

وی ادامه داد: گسترش آثار تألیفی و ترجمه شده در حوزه‌های شعر و ادبیات دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

پایان خبر

‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تونس


نظر شما :