به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و خیام؛

شب شعر شاعران پارسی‌گوی در قزاقستان برگزار شد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱ کد : ۲۹۷۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۳۱
به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و خیام با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در قزاقستان، دانشگاه تربیت مدرس زنان قزاقستان و دانشگاه روابط بین‌الملل و زبان‌های خارجی آبلای‌خان، شب شعر شاعران پارسی‌گوی ایران به صورت آنلاین برگزار شد.
شب شعر شاعران پارسی‌گوی در قزاقستان برگزار شدبه مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و خیام با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در قزاقستان، دانشگاه تربیت مدرس زنان قزاقستان و دانشگاه روابط بین‌الملل و زبان‌های خارجی آبلای‌خان، شب شعر شاعران پارسی‌گوی ایران به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این برنامه خانم ژانار، رئیس دانشکده فیلولوژی دانشگاه ژنپی طی سخنانی به همکاری‌های میان رایزنی فرهنگی و آن دانشکده اشاره کرد و گفت: پرداختن به آموزه‌های انسان‌های بزرگ مانند فردوسی، خیام و سعدی می‌تواند راهنمای خوبی برای ما باشد و برای شناخت و آشنایی عمیق با ملت‌های دیگر لازم است دانشجویان ضمن یادگیری زبان توجه خاصی به فرهنگ و آداب و رسوم ملت‌ها داشته باشند، این موضوع خصوصاً در رابطه با ایران که کشوری است با پیشینه فرهنگی طولانی، بسیار مهم است.

علی کبریایی زاده رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این برنامه ضمن تشکر از دانشگاه های ژنپی و آبلای‌خان در برگزاری این برنامه بیان داشت: دغدغه اصلی فردوسی، سعدی و همه شاعران ایران زمین انسان و انسانیت، حفظ و تاکید بر هویت ایرانیان بوده است، آثار ارزشمند و بی‌همتایی همچون شاهنامه، بوستان و گلستان راهنمای زندگی انسانهاست، حکایت‌ها و سرگذشت‌هایی که در قالب داستان و حکایت در این آثار روایت شده هدفی جز سعادت انسان ندارد.

وی افزود: فردوسی و سعدی سخن استوار و متقن می‌گویند، در اندیشه این دو شاعر بزرگ آنگونه که در شاهنامه، بوستان و گلستان مشاهده می‌کنیم تأکید بر اخلاق و درست زندگی کردن است. سعدی و فردوسی نشان دادند که نیک‌بختی منوط به خرد‌ورزی، عشق‌ورزی و جوانمردی است.

علی کبریایی زاده همچنین به خیام اشاره کرد و گفت: خیام فقط شاعر نبود او ریاضی‌دان، موسیقی‌دان و فیلسوف بزرگی بود، اما بیشتر به عنوان شاعر معرفی شده است، خیام زهد فروشی و ریا را مخرب انسان و جامعه می‌‎دانست و به غنیمت شمردن ایام و ناپایداری دنیا تاکید می‌کرد.

خانم دینارا رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه آبلای‌خان نیز طی سخنانی گفت: قزاق‌ها از طریق ترجمه آثار گران قیمت ادبیات فارسی مانند شاهنامه و گلستان و بوستان سعدی با زبان فارسی و افکار و اندیشه‌های بزرگان زبان فارسی مانند سعدی و فردوسی و خیام آشنا شده‌اند. در سخن سعدی جز فضیلت نمی‌توان یافت به همین خاطر هیچگاه اندیشه و سخن او کهنه نمی‌شود و از بین نمی‌رود.

اسلام چمنی استاد دانشگاه فارابی و رئیس مرکز علمی ایران و توران نیز به عقل‌گرایی سعدی پرداخت و اضافه کرد: سعدی زیاد سفر کرده است و تجربههای زیادی اندوخته، تجربه‌هایی که در آثارش به شیوه بسیار زیبایی به کار گرفته شده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع قناعت پرداخت و ادامه داد: قناعت را در آثار آبای شاعر قزاق نیز مشاهده می‌کنیم، موضوعی که می‌توان آن را وجه مشترک اندیشه این دو شاعر بزرگ به شمار آورد.

مصباح الدین استاد دانشگاه ملی تاجیکستان نیز به شهرت جهانی سعدی اشاره نمود و گفت: سعدی جهانی است چون اندیشه او جهانی است، سخنان سعدی اتفاقاً در زمانه ما کاربرد فراوانی یافته است. وی با بیان این بیت شعر از سعدی که بنی ادم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش زیک گوهرند افزود: در شرایط دشوار کنونی این سخن سعدی می‌درخشد و راهنمای همه انسانها قرار گرفته است، سعدی صاحب ایده و نظر و انسان دوست است.

گفتنی است؛ در ادامه دانشجویان فارسی‌آموز دانشگاه‌های ژنپی و آبلای‌خان به قرائت اشعار شاعران ایران زمین پرداختند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیادسعدی قزاقستان


نظر شما :