درترکمنستان؛

گلستان خوانی در روز بزرگداشت سعدی

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۵۳ کد : ۲۹۴۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۲۹
اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی، با مراسم گلستان خوانی جوانان ترکمن در رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در عشق آباد گرامی داشته شد.
گلستان خوانی در روز بزرگداشت سعدی


اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی، با مراسم گلستان خوانی جوانان ترکمن در رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در عشق آباد گرامی داشته شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، روز شنبه اول اردیبهشت و به مناسبت روز سعدی، با حضور معاون سفیر.ج.ا.ایران در ترکمنستان و جوانان ترکمنی علاقه مند به زبان فارسی، مراسم گلستان خوانی در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد برگزار شد.

در این مراسم بهرام طاهری معاون سفیر کشورمان در ترکمنستان در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از شرکت در مراسم روز سعدی اظهار کرد: سعدی شاعر بزرگ ایرانی به خاطر مفاهیم ارزشمندی که در دو کتاب گلستان و بوستان ارائه کرده است اکنون به همه جهانیان تعلق دارد و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا مورد احترام است همانگونه که مختومقلی فراغی نیز شاعری است که همگان می توانند از معانی بلند اشعار او بهره مند شوند.

وی افزود: ما بسیار خوشحال هستیم که که با فعالیتهای رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در آموزش زبان فارسی، شما امروز می توانید کتاب گلستان را بخوانید و معانی آن را توضیح بدهید.

وی همچنین گفت: این مراسم بسیار غنیمت است، چرا که با تدابیر رئیس جمهور محترم ترکمنستان آقای فربانقلی بردی محمداف در مقابله با کرونا، بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان شما می توانید گرد هم آمده و در روز بزرگداشت سعدی گلستان بخوانید.

رضا خانیان رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این مراسم گفت: سعدی شاعر بزرگ ایرانی در سال ۶۵۵ هجری و در روز اول اردیبهشت نوشتن کتاب گلستان را آغاز کرده و به همین مناسبت در ایران این روز را روز بزرگداشت سعدی نامگذاری کرده اند.

وی افزود: به همین منظور ما مراسم گلستان خوانی را برگزار کرده ایم تا شما جوانان علاقه مند ترکمنی با خواندن حکایت ها و اشعار کتاب گلستان با معانی آن و نیز با سعدی شاعر بزرگ ایرانی بیشترآشنا شوید.

در ادامه برنامه، ۱۹ حکایت کتاب گلستان توسط ۱۹ نفر از جوانان علاقه مند ترکمنی خوانده و توضیحات کافی در باره معانی آنها داده شد. همچنین مسابقه ای پیرامون میزان مهارت حاضرین در بازگویی اشعار سعدی در موسیقی ایرانی برگزار گردید و جوایزی به برندگان اعطا شد که بسیار مورد استقبال آنان قرار گرفت. مراسم گلستان خوانی با نوازندگی یکی از نوازندگان دو تار ترکمنی پایان یافت.

پایان خبر

‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ترکمنستان


نظر شما :