نخسیتن دورهمی بهاری در عشق آباد برگزار شد+گزارش تصویری

۲۸ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۰:۵۸ کد : ۲۹۲۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۶۸
دورهمی بهاری علاقه مندان به زبان فارسی با عنوان «بهار دل‌ها» در رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ترکمنستان برگزار شد.
نخسیتن دورهمی بهاری در عشق آباد برگزار شد+گزارش تصویری

 

دورهمی بهاری علاقه مندان به زبان فارسی با عنوان «بهار دل‌ها» در رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نخستین دورهمی بهاری در رایزنی فرهنگی عشق آباد با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و علاقه مندان به زبان فارسی، در سالن اجتماعات این رایزنی برگزار شد.

در این نشست که در چارچوب فعالیت‌های ایرانشناسی رایزنی فرهنگی و به منظور آشنایی علاقه‌مندان با شعرهای بهاری شاعران ایرانی به ویژه حافظ و سعدی برگزار شده بود، عباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در سخنانی ضمن استقبال از ابتکار جدید رایزنی فرهنگی و ابراز خرسندی از حضور در جمع صمیمی و دورهمی علاقه مندان به زبان فارسی در عشق آباد گفت: خرسندیم که امروز در سایه تدابیر رئیس جمهور محترم ترکمنستان برای کنترل کرونا و در حالی که مردم بسیاری از کشورها در قرنطینه به سر می‌برند، می‌توانیم شاهد برگزاری این دورهمی بهاری باشیم.

وی افزود: بهار فصل شادی و سرور انسان‌ها است، چرا که در این فصل به خواست خداوند طبیعت دوباره زنده می شود و سرسبزی و طراوت را به همه مردم هدیه می‌دهد.

سفیر کشورمان افزود: بهره‌مندی از این فصل برای آشنایی با شاعران ایرانی و ترکمنی و خواندن شعرهای زیبای آنان در باره بهار در شمار بهترین کارهایی است که شما می توانستید انجام بدهید.

رضا خانیان رایزن فرهنگی کشورمان ونماینده بنیاد سعدی در ترکمنستان نیز در سخنانی، هدف از برگزاری این دورهمی را آشنایی علاقه مندان با آداب و رسوم ایرانی در فصل بهار به ویژه خواندن اشعار بهاریدانست و گفت: بهار برای همه انسان‌ها فصل شادی و خوشحالی و برای شاعران منبع الهام است و شاعران بزرگ ایرانی نیز در باره این فصل زیبا شعرهای فراوانی سروده‌اند.

در ادامه مستندی زیبا از شیراز پایتخت شعر و ادب فارسی برای حاضران به نمایش درآمد و پس از آن علاقه‌مندان ترکمنی زبان فارسی به خواندن شعرهای شاعران بزرگ ایرانی در باره بهار پرداختند. آن‌ها همچنین شعرهای مختومقلی شاعر بزرگ ترکمن درباره بهار را که به فارسی ترجمه کرده بودند برای حاضران خواندند.

پخش موسیقی بهاری خوانندگان ایرانی در قالب مسابقه شنیداری از دیگر بخش‌های این دورهمی بود که با استقبال فراوان حاضران روبرو گردید. در پایان این دورهمی جوایز برگزیدگان بخش شعرخوانی و موسیقی از سوی سفیر جمهوری اسلامی ایران به آن‌ها اهدا شد.

پایان خبر

‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ترکمنستان


نظر شما :