در عراق؛

فارسی آموزان تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند

۱۹ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۷ کد : ۲۹۱۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۰
فرهیختگان، هیئت علمی دانشگاهای عراق و فارسی آموزان رایزنی فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در عراق، تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران را محکوم کردند.
فارسی آموزان تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند
 

فرهیختگان، هیئت علمی دانشگاهای عراق و فارسی آموزان رایزنی فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در عراق، تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران را محکوم کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همچنین کلیپ‌هایی توسط این اقشار تهیه شده که در آن دانش آموختگان زبان فارسی علاوه بر اعلام همدردی با مردم ایران نسبت به بیماری کرونا به زبان فارسی صحبت کردند.

دربخشی از این پیام آمده است:

«نه به تحریم»

ما جمعی از استادان زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی مقیم ایران و دیگر کشورهای جهان که با افتخار تمام، خود را شیفتگان و مروّجان اندیشه های ناب، فرهنگ مدار و انسان دوستانه کورش کبیر، رودکی، خیام، مولانا جلال الدین بلخی، سعدی و حافظ شیرازی و دیگر خورشیدهای تابناک ادب و حکمت و فضیلت این سرزمین می دانیم، در جهانی که در هجوم ویرانگر ویروس مرموز کرونا قرار گرفته است، بر این باوریم که انسان های روزهای خاکستری کرونایی امروز، بیش از هر زمان دیگر، به عشق، امید، همدلی و همزبانی نیازمندند.

فرهنگ، تمدن و ادبیات فارسی، از بامداد تاریخ تا کنون، بر عشق، مهرورزی میان انسان ها و نوع دوستی تاکید داشته و بنی آدم را اعضای یک پیکر قلمداد نموده است. سعدی به ما آموخته است:

تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

حلم در شعر رودکی، حماسه آشتی جویانه فردوسی، روح انسان دوستانه مولانا، عشق الهی در آثار عطار و سنایی، عشق زمینی و آسمانی حافظ، گویا و جویای این حقیقتند که اساس آفرینش بر عشق و معرفت است و صلاح و سلامت همه انسان ها در گرو صلاح و سلامت یکدیگر است.

شیخ ابوالحسن خرقانی عارف بزرگ ما چه زیبا گفته است:

«اگر از ترکستان تا به در شام، کسی را خاری در انگشت شود، آن از آنِ من است؛ و همچنین از ترک تا شام، کسی را قدم در سنگ آید، زیان آن، مراست؛ و اگر اندوهی در دلی است، آن دل از آن من است»

هم اکنون که جهان درحال مبارزه با یکی از شگفت انگیزترین بلاهای همه گیر است، بیش از هر زمان به دوستی و عشق و امید نیاز داریم. هرچند «کرونا» مانع در آغوش گرفتن ها و فشردن دست هاست، اما برای شکستن آن، باید جهانیان دست در دست هم، طلسم این دیو سیاه را، بی درنگ و بی تأمل در هم بشکنند؛ چرا که هیچ کشوری را به تنهایی، یارای مبارزه با این ویروس ویرانگر جهانی نیست.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی عراق


نظر شما :