در راولپندی؛

تأسیس انجمن فارسی‌آموزان «افتخار» به سومین سال رسید

۲۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۲:۴۵ کد : ۲۸۹۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۲
محمدرضا کاکا، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی در مراسم سومین سال تأسیس انجمن فارسی‌آموزان «افتخار»، بر گسترش همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی از سوی انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی «افتخار» تأکید کرد.
تأسیس انجمن فارسی‌آموزان «افتخار» به سومین سال رسید

‌‌‌‌‌‌‌

محمدرضا کاکا، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی در مراسم سومین سال تأسیس انجمن فارسی‌آموزان «افتخار»، بر گسترش همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی از سوی انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی «افتخار» تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مراسم سومین سال تأسیس تشکیل انجمن فارسی‌آموزان افتخار و نشست های مثنوی خوانی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران راولپندی و با مشارکت انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی در خانه فرهنگ راولپندی برگزار شد.

این مراسم با حضور محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران- اسلام آباد و خانه فرهنگ راولپندی، مظفر علی کشمیری استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی و خانم معصومه بتول، صدر انجمن افتخار و جمعی از میهمانان و علاقمندان و فارسی آموزان فارسی برگزار شد.

کشمیری از فعالیتهای ادبی انجمن فارغ التحصیلان فارسی (افتخار) طی سه سال گذشته گزارش داد و گفت: این انجمن به درخواست بسیاری از علاقمندان برای برپایی مثنوی خوانی و تداوم برگزاری دوره های زبان فارسی تشکیل شد.

وی درادامه سخنان خود اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد برنامه های بیشتری در حوزه زبان و ادبیات فارسی توسط انجمن فارغ التحصیلان بوده و در این ارتباط از حمایتهای جناب محمدرضا کاکا، سرپرست خانه فرهنگ ایران - راولپندی درخصوص تداوم نشست های مثنوی خوانی نیز تشکر نمودند.

معصومه بتول، صدر انجمن افتخار نیز از زحمات استاد کشمیری و اعضای انجمن مذکور برای تشکیل جلسات مثنوی خوانی نیز تشکر و قدردانی بعمل آورد و گفت: برای معرفی مشاهیر ادبی ایران و پاکستان مثل حافظ و سعدی، فردوسی و اقبال لاهوری، غالب و بیدل و همچنین برای ترویج و گسترش زبان فارسی باهمکاری خانه فرهنگ فعالیت های خود را ادامه خواهیم داد.

 

وی درادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: بالطف خداوند دوره های مثنوی خوانی در سال ۲۰۱۷ اسفند ماه (ماه مارس) تاسیس و راه اندازی شد و باهمکاری اعضای این انجمن ادامه دارد. در ادامه این برنامه خانم ثانی زهرا منقبت در وصف امیرمومنین (ع) ارائه کرد و همچنین آقای شهزاد درباره مثنوی مولانا مطالبی را بیان کرد و گفت: تلاشهای کشمیری در این خصوص ستودنی است. خانم عقیله مقاله خود را به عنوان "قرآن فهمی مولانا" با ذکر آیات کلام الله و احادیث نبوی (ص) و همچنین خانم دکتر ناهید کوثر، استاد زبان فارسی نیز مقاله خود درخصوص برخی موضوعات مثنوی معنوی مولوی ارائه کرد و گفت: برهمه ما لازم است که افکار و اندیشه اقبال و مولانا را خوب بفهمیم و بر اساس آن در زندگی خود عمل نمایم.

در ادامه محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان و خانه فرهنگ راولپندی، از زحمات کشمیری و معصومه از مسئولین انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی برای برپایی سلسه نشست های مثنوی خوانی که به درخواست بسیاری از علاقمندان تشکیل گردیده تشکر و قدردانی کرد و به تشریح جایگاه و اهمیت مثنوی مولانا پرداخت و آمادگی خود را برای تداوم همکاری با انجمن فارغ الحصیلان زبان فارسی (افتخار) اعلام کرد.

وی اظهار امیدواری کرددر آینده نیز شاهد برنامه های بیشتری در حوزه زبان و ادبیات فارسی به عنوان حلقه واسط همدلی دوملت ایران و پاکستان توسط انجمن فارغ التحصیلان افتخار و همچنین تداوم نشست مثنوی خوانی باشیم تا پژوهشگران، استادان و دانشجویان و همچنین علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی و مثنوی مولانا بتوانند از این جلسات بهره مند شوند. کاکا در ادامه به اهداف تشکیل انجمن های فرهنگی و ادبی کرد و گفت: هدف ازتشکیل انجمن ها ایجاد محیط علمی و پژوهشی برای علم و ادب و خلاقیت می باشد.

کشمیری بعنوان حسن ختام این مراسم و در ارتباط با مثنوی مولوی اشعاری به فارسی سرودند که مورد تشویق مدعوین قرار گرفتند. هدیه ای به رسم یاد بود توسط سرپرست رایزنی فرهنگی به دکتر کشمیری اهداء شد.

گفتنی است؛ انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی در راولپندی از سه سال قبل باحمایت خانه فرهنگ شروع به فعالیت نموده و تاکنون برنامه های فرهنگی و ادبی متنوعی را بامشارکت خانه فرهنگ برگزار نموده است. براساس برنامه ریزی بعمل آمده توسط انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی دوره مثنوی خوانی هر دوهفته یک بار پنج شنبه ها وباهمکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان در خانه فرهنگ راولپندی بطور منظم باحضور اعضای انجمن مذکور برگزار می شود. این نشست ها که با هدف آشنایی با اندیشه های معنوی مولانا می باشد آموزه های مولانا به زبان روشن و ساده در معرض فهم و دریافت مخاطبان توسط استاد کشمیری قرار می گیرد.

پایان خبر

 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی راولپندی


نظر شما :