رییس دانشکده مهاراشترا هند خواستار توسعه آموزش زبان فارسی شد

۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۵ کد : ۲۷۹۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۴۷
سراج الدین  اچ. چوگله در دیدار مسئول خانه فرهنگ ایران و نماینده بنیاد سعدی در بمبئی، خواستار توسعه آموزش زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده شد.
رییس دانشکده مهاراشترا هند خواستار توسعه آموزش زبان فارسی شد

 

سراج الدین  اچ. چوگله در دیدار مسئول خانه فرهنگ ایران و نماینده بنیاد سعدی در بمبئی، خواستار توسعه آموزش زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با سراج الدین  اچ. چوگله، رییس دانشکده مهاراشترا و دیگر اساتید این دانشکده دیدار و در خصوص چگونگی احیای زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده بحث و تبادل نظر کردند.

سراج الدین چوگله در سخنانی، به فعالیت‌های دانشکده مهاراشترا اشاره کرد و گفت: مهاراشترا با قدمتی بیش از پنجاه و دو سال در سال 1968 تأسیس شده است و هم اکنون چهار هزار دانشجو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند که هفتاد درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند.

رییس دانشکده مهاراشترا هند افزود: این دانشکده در بخش‌های علوم انسانی، تجارت و علوم حسابداری و مدیریت و فن آوری دانشجو می‌پذیرد و بیشترین دانشجویان در رشته‌های زبان اردو، زبان انگلیسی، اقتصاد، علوم سیاسی، مطالعات اسلامی،  تجارت و فن آوری اطلاعات مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و علمی این دانشکده گفت: این دانشکده در سال تحصیلی جشنواره‌های فرهنگی متعددی را برگزار می‌کند که مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرد و امید است بتوانیم با نهادهای فرهنگی دیگر به صورت مشترک نیز فعالیت داشته باشیم.

سراج الدین چوگله خواستار حمایت خانه فرهنگ ایران در بمبئی برای گسترش آموزش زبان فارسی در این دانشکده شد و گفت: باید دوره‌های کوتاه مدت زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده راه‌اندازی کنیم که این امر نیز به پشتیبانی و حمایت گسترده خانه فرهنگ ایران نیاز دارد.

اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی بین ایران و هند

آشوری هم در سخنانی، از روابط و همکاری‌های فرهنگی دو کشور ایران و هند به نیکی یاد کرد و افزود: خانه فرهنگ ایران در راستای گسترش فرهنگ دو کشور متمدن مشرق زمین تأسیس شده و از دیرباز با نهادها و مؤسسات علمی و فرهنگی هند، فعالیت و برنامه بسیاری همچون برگزاری سمینارها، جشنواره‌های ادبی، فیلم و موسیقی داشته است.

وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئی اظهار کرد: امید است که با دانشکده مهاراشترا نیز با برنامه‌ریزی‌های مناسب فعالیت‌های فرهنگی را در جهت ارتقا و بسط فرهنگی دو کشور داشته باشیم.

وی در ادامه، پیرامون زبان فارسی و قدمت آن در شبه قاره هند بیان کرد: زبان و ادبیات فارسی برای مدت بیش از هشت قرن زبان رسمی هند بوده و در این دانشکده نیز برای مدت طویلی دپارتمان فارسی مشغول فعالیت بوده است.

آشوری آمادگی این نمایندگی فرهنگی برای گسترش زبان و ادبیات فارسی در دانشکده مهاراشترا هند را اعلام کرد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی


نظر شما :