با حضور سفیر کرواسی در بنیاد سعدی بررسی شد؛

پیشینه و واژگان فارسی در زبان کرواتی +گزارش تصویری

۲۲ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۳ کد : ۲۷۹۰ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۴۳۵
به منظور گسترش و ترویج بیش از پیش زبان فارسی در کرواسی، معاونان و مدیران بنیاد سعدی، میزبان سفیر و وابسته بازرگانی سفارت کرواسی در ایران بودند و پیشینه زبان فارسی از گذشته تاکنون مورد بررسی قرار گرفت.
پیشینه و واژگان فارسی در زبان کرواتی +گزارش تصویری

به منظور گسترش و ترویج بیش از پیش زبان فارسی در کرواسی، معاونان و مدیران بنیاد سعدی، میزبان سفیر و وابسته بازرگانی سفارت کرواسی در ایران بودند و پیشینه زبان فارسی از گذشته تاکنون مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این نشست، شهروز فلاحت پیشه، معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، ضمن اشاره به فعالیت‌های این بنیاد در زمینه تهیه و تألیف منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، آزمون‎های استاندارد زبان فارسی و برگزاری دوره‌های دانش افزایی و تربیت مدرس، گفت: بیش از 60 نمایندگی در سراسر جهان در زمینه آموزش زبان فارسی با ما همکاری مستقیم دارند و همچنین مراکز زبان فارسی و موسسه های فعال دیگری در این حوزه فعال هستند.
وی افزود: در کشور کرواسی، آموزش زبان فارسی در دو مرکز « رایزنی فرهنگی ایران» و « دپارتمان ترک شناسی دانشکده فلسفه دانشگاه زاگرب (دانشگاه اصلی کرواسی) به عنوان درس اختیاری فعال بود اما متاسفانه رایزنی فرهنگی در سال 1395 در زاگرب تعطیل شد و در حال حاضر تنها در مرکز زبان‌های خارجی «ودنیکووا» دوره‌های آموزش زبان فارسی در کنار بیست زبان بین المللی دیگر آموزش داده می شود.
فلاحت پیشه در ادامه سخنانش به موافقت‌نامه همکاری با سه دانشگاه تهران، شهید بهشتی و تربیت مدرس که در جریان سفر رئیس دانشگاه زاگرب به ایران امضا شده بود، نیز اشاره کرد. 
درادامه این نشست، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر در بیش از 50 دانشگاه جهان، رشته ایران شناسی دایر است، گفت: مشکل اصلی ما برای آموزش فارسی در کرواسی، نبود کتاب‌های آموزشی استاندارد و مدرس ماهر برای آموزش زبان فارسی است.
وی افزود: بنیاد سعدی با تألیف کتاب های آموزش زبان فارسی و استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی، بر اساس معیارهای روز آموزش زبان با هدف رفع این نیاز گام های مهمی را برداشته است. همچنین آموزش برخط تربیت مدرس و زبان فارسی راه اندازی کرده ایم و می توانیم مشکل ذکر شده را از طریق اینترنت و فضای مجازی برطرف کنیم. 
در این نشست زهرا سالمی، رئیس اداره اروپا بنیاد سعدی نیز گفت: بر اساس گزارش های رسیده از رایزنی فرهنگی پیشین ایران در زاگرب، دکتر عذرا عبادزیچ از استادان زبان فارسی در کرواسی است که به زبان و ادب فارسی تسلط کامل دارد. وی سابقه آموزش زبان فارسی را در دانشگاه دارد و علاقه مند به ایجاد این رشته در دانشگاه است و تنها مشکلش نداشتن مدرک زبان فارسی است که بنیاد آمادگی دارد، هماهنگی های لازم را جهت شرکت ایشان در دوره های دانش افزایی بنیاد فراهم سازد.
بنا بر این گزارش، دراگو اشتامبوک، سفیر کرواسی نیز در این دیدار، در تأیید مطالب مطرح شده و همچنین علاقه مندی دکتر عذرا عبادزیچ به شرکت در دوره تابستانی زبان فارسی و ضرورت این موضوع اشاره کرد. 
وی با اشاره به واژه های فارسی در زبان کرواتی اظهار کرد: یک نظریه فرهنگی در میان 90 درصد کروات ها وجود دارد مبنی بر اینکه مهاجرت کروات ها از شمال شرق ایران به منطقه بالکان صورت گرفته و کروات ها اصالت ایرانی دارند. بنابراین حضور واژگان بسیاری از زبان فارسی در زبان کرواتی علاقه مندی و کنجکاوی کروات های آشنا با این نظریه را بر می انگیزد. 
دراگو اشتامبوک، افزود: گویش‌های چاکاو، شتوکاو و کایکاو که در جزایر ساحلی کرواسی رواج دارند، دارای 20 درصد واژگان قدیمی فارسی هستند که یک واقعیت جالب است. گویش شتوکاو بیشتر قلمرو زبان صرب-کرواسی را اشغال می کند و گویش چاکاوا در حال حاضر قلمرو نسبتاً ناچیز از زبان صرب-کرواسی را اشغال می کند. 
به گفته وی، مسئولیت گسترش زبان فارسی در کرواسی بر عهده سفیر ایران در آن کشور است، اما با وجود این،  همکاری های لازم را در برقراری ارتباطات مؤثر خواهد داشت.
دراگو اشتامبوک که در ماه های گذشته، از کتاب شعرش به زبان فارسی رونمایی شد، در پایان سخنانش گفت: سفارت کرواسی در ایران در حال ترتیب دادن کنفرانسی به نام از "دریا تا داریا"  است که تشابه واژگانی میان واژه دریا در زبان کرواتی را می‌رساند. 
در پایان این نشست، یک دوره از کتاب های تألیف بنیاد سعدی به سفیر کرواسی در ایران، اهداء شد.  

پایان خبر

زبان فارسی در کرواسی؛
 از حدود بیست سال پیش با تأسیس رایزنی فرهنگی ایران در کرواسی، تدریس زبان فارسی در میان کروات ها به صورت رسمی آغاز شد اما در طول این مدت، به دلیل پیوسته نبودن دوره‌های آموزش زبان فارسی، عدم وحدت رویه در امر آموزش، نبودن مدرس اعزامی از ایران و فقدان مدرسان ماهر بومی زبان فارسی در کرواسی، در میان زبان آموزان، فردی که به مهارت های چهارگانه زبان فارسی تسلط داشته باشد، تربیت نشده است.

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی کرواسی


نظر شما :