پذیرش دانشجوی زبان فارسی در دانشگاه آبلای خان قزاقستان

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۰۶:۴۸ کد : ۲۷۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۰۴
تفاهمنامه همکاری فی مابین نمایندگی فرهنگی ایران با دانشگاه آبلای خان آلماتی قزاقستان امضاء شد.
پذیرش دانشجوی زبان فارسی در دانشگاه آبلای خان قزاقستان

تفاهمنامه همکاری فی مابین نمایندگی فرهنگی ایران با دانشگاه آبلای خان آلماتی قزاقستان امضاء شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایندگی فرهنگی ایران در آلماتی ، تفاهمنامه همکاری به منظور پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی را با دانشگاه آبلای خان امضاء کرد.

براساس این تفاهمنامه، با پذیرش دانشجو در دانشگاه آبلای خان ،همکاری های دانشگاهی توسعه خواهد یافت.

علاوه‌بر دانشگاه آبلای خان نیز چهار دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فارابی به عنوان بزرگترین دانشگاه قزاقستان مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل و تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های قزاقستان به ویژه دانشگاه‌های آلماتی به منظور تربیت نیروی انسانی کارآمد، متخصص و بومی از راهبردهای بنیادین فعالیت‌های فرهنگی امور بین‌الملل نظام در عرصه‌های خارج از کشور محسوب می‌شود.

با توجه به فرهنگ و تاریخ مشترک بین ایران و قزاقستان و وجود تقریباً سه هزار کلمه مشترک بین زبان قزاقی و فارسی ایجاب می‌کند تا متولیان فرهنگی به ویژه در حوزه زبان و ادبیات فارسی این راهبرد فرهنگی نظام را در کشور قزاقستان با حساسیت و اولویت بیشتر پیگیری کنند.

گفتنی است، رشته زبان و ادبیات فارسی در سنوات گذشته با حمایت نمایندگی فرهنگی ایران در دانشگاه آبلای خان، دانشگاه آبای و دانشگاه فارابی تدریس می‌شده است و هم‌اکنون، تقریباً همه دانشجویان بورس شده در مقطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های ایران و بازار کار در قزاقستان را فارغ‌التحصیلان همین دانشگاه‌ها تشکیل می‌دهند.


نظر شما :