حضور پررنگ ایران و زبان فارسی در نمایشگاه بین المللی فرهنگ ها و زبانهای برلین+گزارش تصویری

۱۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۲ کد : ۲۷۱۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۷
ایران و زبان فارسی در سی و دومین دوره نمایشگاه فرهنگ ها و زبانهای برلین موسوم به « اکسپولینگوا» حضور پر رنگ داشت.
حضور پررنگ ایران و زبان فارسی در نمایشگاه بین المللی فرهنگ ها و زبانهای برلین+گزارش تصویری

« ایران و زبان فارسی» در سی و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ‌ها و زبان‌های برلین موسوم به « اکسپولینگوا» حضور پر رنگ داشت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، اول و دوم آذر ماه جاری در مرکز شهر برلین این نمایشگاه بین المللی برپا شده بود و فرهنگ های مختلف و روش های فراگیری زبان های رایج توسط نمایندگانی از کشورها و جوامع مختلف معرفی و ارائه شدند و رایزنی فرهنگی ایران در برلین و انستیتو فرهنگی حافظ به عنوان نماینده فرهنگ ایران زمین و زبان فارسی، حضور پر رنگ و برجسته ای داشتند.

 مجموعا 140 غرفه از 25 کشور در این نمایشگاه شرکت کرده بودند و نمایندگانی از مدارس زبان، دانشگاه‌ها، سفارتخانه‌ها، موسسات فرهنگی، ناشران، برنامه نویسان، سازمان‌های تبادل و کارآموزی در نمایشگاه حضور یافتند.

برنامه‌های سخنرانی، کارگاه‌های پویا ، مباحث تعاملی، معرفی دوره‌های فراگیری زبان و اجراهای متنوع از خوشنویسی گرفته تا موسیقی و درام از جمله برنامه‌های این نمایشگاه بود.

در طول فعالیت نمایشگاه فرهنگ ها و زبانها که در مرکز شهر برلین استقرار داشت، علاقمندان بسیاری که اکثریت آنان دانش آموز و یا دانشجو بودند، از غرفه ایران بازدید کردند. متصدیان غرفه نیز به پرسش‌های آنان در باره ایران و فرهنگ و زبان فارسی پاسخ دادند.

یکی از هنرمندان خطاط ایرانی با حضور مستمر در غرفه، هنر خطاطی را به نمایش گذاشته بود و با هنر خوشنویسی، اسم مراجعه کنندگان را با حروف زیبای فارسی خطاطی کرده و به رسم یادگاری از غرفه ایران، به آنان هدیه می کرد.  

همچنین علاوه بر غرفه مذکور، سه برنامه ویژه نیز برای معرفی فرهنگ ایران زمین و همچنین آشنایی علاقمندان با زبان فارسی و هنر خطاطی در طول نمایشگاه اجرا شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

برنامه معرفی "ایران و زیبایی های آن"

در برنامه "زیبایی های ایران" که در سالن جنبی نمایشگاه اجرا شد، پس از اکران مستند جذابی که نمونه ها و جلوه هایی از فرهنگ و هنر ایران را به نمایش گذاشت، آقای برند اربل، دیپلمات برجسته و شناخته شده آلمان، در باره ایران و تاریخ و فرهنگ ایران سخن گفت. آقای اربل که حدود پنج سال سفیر آلمان در ایران بوده است و خود را شیفته فرهنگ و هنر ایران می داند، برای حاضرین در نشست از آنچه خود در زمان حضورش در ایران دیده بود و آن را لمس کرده بود گفت.

وی با اشاره به جغرافیا و طبیعت ایران و زیبایی های ناشناخته اش ، از  ایران و هنرهای افسونگرش، از ایران و تلاشش برای عدم وابستگی به دیگر قدرتها و ایران و تمایزاتش با دیگر کشورهای منطقه سخن گفت.

 

کارگاه "آشنایی با زبان فارسی"

در برنامه زبان فارسی، خانم موذنی مدرس زبان فارسی ابتدا در باره زبان فارسی و ساختار و حوزه جغرافیایی اش و تفاوتش با دیگر زبانهای نزدیک توضیحاتی داد.

وی پس از ارائه توضیحاتی در مورد الفبای زبان فارسی، حاضرین در کارگاه را با شیوه آموزش زبان فارسی و گفتگوهای اولیه فارسی آشنا کرد.

جمع حاضر در کارگاه که برخی با مقدمات زبان فارسی آشنا بودند و برخی کنجکاوانه برای آشنایی با این زبان شیرین گرد هم جمع شده بودن، بسیار مشتاقانه مربی کارگاه را در تکرار جملات کوتاه فارسی همراهی می کردند.

 

کارگاه  خط و هنر خطاطی

 کارگاه هنر خط و خطاطی فارسی نیز که افراد بسیاری از آن استقبال کرده بودند، در بخش نخست دکتر شیخ بگلو، هنرمند و مدرس خط، در مورد خط در هنر ایرانی و فارسی سخن گفت  و مصادیقی متنوع و زیادی را از آثار برجسته هنرمندان ایرانی،  برای آشنایی بیشتر شرکت کنندگان در کارگاه با هنر خطاطی به نمایش گذاشت.

در بخش دوم نیز حاضرین در کارگاه، که از دانش آموزان ابتدایی، دانشجویان و معلمان علاقمند به زبان و خط فارسی بودند با قلم و دوات و سرمشقی  که در پیش رویشان بود، به تمرین و مشق خط زیبای فارسی پرداختند.

 

نکاتی بیشتر درباره نمایشگاه فرهنگ ها و زبانها

  اکسپولینگوا یا همان نمایشگاه فرهنگ ها و زبانها در سال ۱۹۸۸ در برلین تأسیس شد و به سرعت در بین دوستداران زبان و فرهنگ های مختلف جای خود را باز کرد.

در نمایشگاه فرهنگ ها و زبانها که تقریبا به یک پایگاه رسمی برای صنعت زبان آموزی تبدیل شده است، شیوه های جدید و ابزارهای نوآورانه زبان آموزی نمایش داده می شود: تنوع فرهنگها و زبانها و همچنین هیجان یادگیری دیگر زبانها و آشنایی با سایر فرهنگها باعث شده است که شمار بازدیدکنندگان از این نمایشگاه، که عمدتا دانش آموزان و معلمین هستند، هر سال بیشتر شود.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آلمانبرلینآموزش زبان فارسی به غیر فارسی زباناننمایشگاه


نظر شما :