اعطای گواهینامه پایان دوره به دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی در هند+گزارش تصویری

۰۹ آذر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۷۰۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۹۱
مراسم اعطای گواهینامه پایان دوره دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی دانشکده دکن شهر پونای هند با حضور شخصیت‌های فرهنگی و علمی برگزار شد.
اعطای گواهینامه پایان دوره به دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی در هند+گزارش تصویری

مراسم اعطای گواهینامه پایان دوره دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی دانشکده دکن شهر پونای هند با حضور شخصیت‌های فرهنگی و علمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در مومبای، خانم Sonal Kulkarni-Joshi رئیس دپارتمان زبان های خارجی دانشکده، باغ فلکی استاد زبان و ادبیات فارسی و با حضور دیگر اساتید و دانش آموختگان برگزار شد. 

 باغ فلکی در آغاز مراسم با اشاره به قدمت زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند گفت: زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره دارای پیشینه بسیار قدیمی است و به مدت بیش از هشت قرن زبان رسمی و اداری هند بوده است و اکنون بسیاری از فرهیختگان نسل جدید خواهان یادگیری آن هستند تا متون قدیمی و تاریخی را مورد واکاوی و بررسی قرار دهند.

سپس دو نفر از دانشجویان به نمایندگی ، خود را معرفی و دلایل فراگیری زبان فارسی را به زبان فارسی بیان کردند .

در ادامه خانم Sonal Kulkarni-Joshi  در سخنانی اظهارداشت: دانشکده دکن به عنوان سومین و یکی از قدیمی ترین دانشکده ها محسوب می شود که در هند تاسیس گردیده است. این دانشکده تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فعال در سه بخش فعال می باشد و به صورت تخصصی در این سه بخش فعالیت می کند.

وی در ادامه با اشاره به دوره های زبان خارجی در دانشکده دکن افزود: هم اکنون در این دانشکده دوره های زبان و ادبیات فارسی و ایتالیایی در سطوح مختلف تدریس می گردد و امیدواریم در آینده زبان های آلمانی و ژاپنی نیز راه اندازی و علاقمندان از دوره های آنها بتوانند استفاده کنند. 

در ادامه آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مومبای درسخنانی گفت: فرهنگ یک جامعه همانند یک درخت تنومند و زیبایی است که همگان ازآن استفاده می کنند و زبان مانند ریشه های آن درخت می باشد. زبان و ادبیات فارسی دارای تاریخچه درخشان در شبه قاره هند بوده و بیش از هشت قرن زبان رسمی و اداری این سرزمین پهناور به شمار می رفته است و بسیاری از ادبا، اندیشمندان، شاعران و نویسندگان با این زبان تکلم می کردند و آثار فاخری از خود به جای گذاشته اند.

وی درادامه افزود:بسیاری از واژگان زبان های محلی برگرفته از  زبان فارسی است که از جمله آنها می توان به زبان اردو وزبان مرآتی اشاره کرد. بیش از 60 درصد کلمات و واژگان زبان اردو و مرآتی از مشتقات زبان فارسی است.

آشوری در ادامه با اشاره به متون تاریخی و اداری هند اظهار داشت: بسیاری از متون تاریخی و اداری هند تا یک قرن و نیم پیش به زبان فارسی نگاشته شده اند و علاوه بر آن مسکوکات قدیمی همگی به زبان فارسی ضرب شده اند و به همین علت بسیاری از محققان، تاریخ پژوهان و علاقمندان به تاریخ شبه قاره هند برای فعالیت های خود نیاز به فراگیری زبان فارسی دارند که خوشبختانه امروزه این زبان در بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در هند آموزش داده می شود .

در پایان آشوری به دانش آموختگان زبان و ادبیات فارسی و همچنین دانش آموختگان زبان و ادبیات ایتالیایی گواهی نامه پایان دوره را اهدا کرد. 

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی هند


نظر شما :