وضعیت زبان فارسی در بنگلادش

۱۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۶ کد : ۲۶۵۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۷
محمدکاظم کهدویی با اشاره به وضعیت زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش، از جذب ۱۰۰ دانشجوی جدید در این زمینه در سال تحصیلی جدید توسط دانشگاه داکا خبر داد.
وضعیت زبان فارسی در بنگلادش

محمدکاظم کهدویی با اشاره به وضعیت زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش، از جذب ۱۰۰ دانشجوی جدید در این زمینه در سال تحصیلی جدید توسط دانشگاه داکا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،این استاد زبان فارسی دانشگاه داکا با اعلام این خبر گفت: پاسداشت زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند، به‌ویژه کشور سرسبز و پرآب بنگلادش هر روز پررونق‌تر می‌شود. اگرچه سال ۱۳۷۳ من برای اولین‌بار به‌عنوان استاد اعزامی پس از انقلاب اسلامی به دانشگاه داکا در بنگلادش رفتم، در تمام بنگلادش، تنها در دانشگاه داکا سه نفر دانشجو در سال آخر لیسانس درس می‌خواندند. 

او افزود: امروز شاهد حضور قریب به هزار نفر دانشجو در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، ام فیل (پیش‌دکتری) و دکتری در دانشگاه‌های راجشاهی، در شهر راجشاهی در شمال بنگلادش، و چیتاگنگ، در جنوب بنگلادش در کنار خلیج بنگال، و دانشگاه داکا در پایتخت هستیم.

کهدویی با بیان این‌که برای سال تحصیلی جدید نیز که از اول ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۸) آغاز می‌شود، قرار است تعداد ۱۰۰ نفر دیگر به این جمع اضافه شوند، اظهار کرد: البته دانشجویان سال چهارم که نیم‌سال هشتم را تمام کرده باشند، فارغ‌التحصیل خواهند شد و علاقه‌مندان می‌توانند به دوره کارشناسی ارشد بروند.

این استاد کرسی‌ زبان فارسی در بنگلادش بیان کرد: در موسسات زبان‌های نوین در دانشگاهای داکا و کُلنا، و همچنین رایزنی فرهنگی ایران در شهر داکا، دوره‌های آموزش زبان فارسی از مقدماتی تا عالی جریان دارد. در دانشگاه نذر الاسلام در شهر میمنسینگ هم دوره‌های زبان‌آموزی و همچنین ادبیات فارسی در حال راه‌اندازی است.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیادسعدیبنگلادش


نظر شما :