به منظور بهره گیری از ظرفیت‌ها؛

دومین نشست مشترک بنیاد سعدی و جامعه المصطفی برگزار شد

۲۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۰ کد : ۲۵۸۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۹۵
به منظور بهره گیری بیشتر از ظرفیت های موجود در جهت آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، دومین نشست مشترک روسا و معاونان بنیاد سعدی و جامعه المصطفی روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه ۹۸ برگزار شد.
دومین نشست مشترک بنیاد سعدی و جامعه المصطفی برگزار شد

به منظور بهره گیری بیشتر از ظرفیت های موجود در جهت آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، دومین نشست مشترک روسا و معاونان بنیاد سعدی و جامعه المصطفی روز چهارشنبه 18 مهرماه 98 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست دوساعته، که در محل ساختمان جامعه المصطفی در شهر قم برگزار شد، زمینه‌های همکاری دو نهاد آموزشی و نحوه فعال کردن تفاهم‌نامه منعقده، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر حدادعادل،رییس بنیاد سعدی در این نشست با اشاره به فعالیت های جامعه المصطفی در آموزش زبان فارسی اظهار کرد: حرکتی که جامعه المصطفی ظرف چند سال بعد از انقلاب اسلامی در آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان ایجاد کرده، بی سابقه و افتخار آفرین است.

وی با اشاره به زمینه‌های مشترک کاری بنیاد سعدی و جامعه المصطفی در زمینه آموزش زبان و ادبیات فارسی، ابراز داشت: نمی‌توان تلاش‌های صورت‌گرفته مراکز مختلف فرهنگی و دانشگاهی را برای گسترش زبان فارسی در جهان، با دست‌آوردهای عظیم المصطفی در این زمینه مقایسه کرد؛ برای نمونه، تنها در هندوستان نزدیک به هزار نفر از دانش‌آموختگان المصطفی به همراه خانواده‌های خود به زبان فارسی تسلط کامل دارند و جدا از آن، طلاب مدارس پیوسته المصطفی در این کشور نیز به خوبی با زبان فارسی آشنا هستند.

دکتر حداد عادل، حمایت از مراکز آموزش زبان فارسی را یکی از اهداف بنیاد سعدی برشمرد و ابراز داشت: بنیاد سعدی در زمینه آموزش مجازی، تدوین منابع درسی، تربیت معلم، برگزاری دوره‌های بازآموزی استادان، استانداردسازی آموزش و برگزاری آزمون‌های زبان فارسی، برنامه‌های گوناگونی دنبال می‌کند و آماده گسترش همکاری با جامعه المصطفی است.

حجه الاسلام و المسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعه المصطفی آموزش زبان و ادبیات فارسی را از پیش‌نیازهای تحصیل در جامعه المصطفی دانست و خاطرنشان کرد: مؤسسه آموزش زبان و فرهنگ‌شناسی المصطفی، که مجموعه‌ای فعال و پویاست، رشته‌های مختلف زبان و فرهنگ‌شناسی را ناظر به سیزده زبان ترسیم کرده است.

رییس جامعه المصطفی نیز ضمن تاکید بر اجرای تفاهمنامه منعقده، از آمادگی جامعه المصطفی برای بهره گیری از کتاب ها و جزوات آموزشی بنیاد سعدی خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی بر اهمیت تربیت مربیان آموزش زبان فارسی تأکید کرد و ابراز داشت: امیدواریم بتوانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بنیاد سعدی، در عرصه تربیت استادان فاخر برای برگزاری دوره‌های تربیت مربی گام‌های مؤثری برداریم.

وی بر لزوم ارائه گواهی‌نامه‌های بین‌المللی به دانش‌ پژوهان زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: می‌توان زمینه‌های همکاری گسترده‌ای بین بنیاد  سعدی و جامعه المصطفی کرد.

شایان ذکر است در ادامه، رضامراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش و همچنین شهروز فلاحت پیشه معاون بین المللل بنیاد سعدی گزارشی از فعالیت‌ها و دست‌آوردهای این بنیاد ارائه کردند.

گفتنی است، در این دیدار، بر گسترش همکاری دوجانبه در زمینه‌های گوناگون مانند برگزاری دوره‌های آموزشی، دوره‌های تربیت مربی زبان فارسی، ویژه طلاب غیرایرانی، همکاری در طراحی رشته‌های آموزش زبان فارسی در طرح تحول آموزش المصطفی، برگزاری دوره آمفا (آزمون استاندارد مهارت زبان فارسی)، ویژه جامعه المصطفی و... توافق به عمل آمد.

تفاهمنامه همکاری بین بنیاد سعدی و جامعه المصطفی در سال 1395 به امضاء روسای دو دستگاه رسیده و اجرایی شده است.

در پایان مقرر شد یک کارگروه مشترک برای اجرایی کردن تفاهم نامه تشکیل شود و با برگزاری جلسات ماهانه راهکارهای پیشنهادی برای همکاری بیشتر و چگونگی اجرایی شدن آن بررسی شود. 

پایان خبر 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی جامعه المصطفی العالمیه


نظر شما :