«روز ایران» در دانشگاه کارتاژ برگزار می‌شود

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۱ کد : ۲۵۸۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۹
در دیدار رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس با رییس دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ نسبت به برگزاری «روز ایران» در این دانشگاه توافق شد.
«روز ایران» در دانشگاه کارتاژ برگزار می‌شود

در دیدار رایزن فرهنگی ایران در تونس با رییس دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ نسبت به برگزاری «روز ایران» در این دانشگاه توافق شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و تونس، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تونس با خانم هدی ملوحیه بن حمادی، رییس دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ دیدار و گفت‌وگو کرد.

فراهانی در سخنانی، به نقش و اهمیت زبان در معرفی فرهنگ‌ها اشاره و تأکید کرد: همواره محققان و دانش‌پژوهان با فراگیری دیگر زبان‌ها توانسته‌اند افق‌های علمی و فرهنگی روشن‌تری برای شناخت و معرفی فرهنگ‌های مختلف ترسیم کنند و نقش دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ در این مهم بسیار ارزنده و قابل تقدیر است.

رایزن فرهنگی ایران  و نماینده بنیاد سعدی در تونس با اشاره به روابط خوب دانشگاهی بین دانشگاه کارتاژ و دانشگاه‌های ایران از جمله دانشگاه الزهرا(س) و انعقاد تفاهمنامه همکاری، بر فعال‌سازی هر چه بیشتر بندهای تفاهمنامه مذکور تأکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تبادل استاد و محقق و برگزاری نشست‌های علمی مشترک، یکی از مهمترین زمینه‌های تقویت روابط علمی ماندگار بین مجامع دانشگاهی را انتشار مقالات و کتب مشترک علمی توسط اعضای هیأت‌های علمی دانشگاهی توصیف کرد.

فراهانی همچنین، افزود: رایزنی فرهنگی ایران آمادگی دارد زمینه حضور اساتید زبانشناسی از ایران را برای حضور در تونس و مذاکره با دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ جهت بررسی زمینه همکاری‌های علمی مشترک مانند چاپ و انتشار مقالات و کتب علمی را فراهم کند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تبادلات فرهنگی و لزوم معرفی فرهنگ‌های مختلف به علاقه‌مندان، پیشنهاد برگزاری «روز ایران» در دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ را با هدف معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی، زبان فارسی، خط نستعلیق و هنرهای اصیل ایرانی داد.

فراهانی آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در تونس را برای تدریس زبان فارسی به صورت واحد آموزش اختیاری در این دانشکده اعلام کرد.

خانم هدی ملوحیه بن حمادی با استقبال از حضور اساتید ایرانی و برگزاری نشست‌های مشترک علمی بین ایران و تونس گفت: ما همواره از همکاری‌های مشترک فرهنگی به ویژه در زمینه روز ایران استقبال کرده و آمادگی داریم در دو ماه آینده روز ایران را در این دانشکده برگزار کنیم.

رییس دانشکده زبان‌های دانشگاه کارتاژ توجه به موضوع زبان فارسی و تدریس و آموزش آن را از سیاست‌های کلی دانشکده برشمرد و تأکید کرد: با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تونس در ترم جدید نسبت به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی با حضور دانشجویان علاقه‌مند اقدام خواهیم کرد و این امر می‌تواند گام مهم و مؤثری برای تقویت شناخت جامعه علمی تونس از فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران زمین به شمار رود.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیتونس


نظر شما :