برگزاری نشست "سینمای ایران" در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول

۱۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۷ کد : ۲۵۱۵ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۹۵۸
به همت وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی  در استانبول نشست "سینمای ایران" با سخنرانی رضا اویلوم وحضور کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، فارسی آموزان و دوستداران سینمای ایران در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.
برگزاری نشست "سینمای ایران" در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول

به همت وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در استانبول نشست "سینمای ایران"  با سخنرانی رضا اویلوم وحضور کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، فارسی آموزان و دوستداران سینمای ایران در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این نشست کوروش مقتدری وابسته فرهنگی ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان و فارسی آموزان مرکز آموزش زبان فارسی و علاقه مندان به سینمای ایران گفت: امروزه ،سینما را می توان یکی بسترهای مناسب جهت تعامل ملتها دانست، شما فارسی آموزان زمانی که زبان فارسی را فرا می‌گیرید باید با فرهنگ گویشوران آن نیز آشنا شوید، سینما هر کشور و هر ملت، دریچه ای است برای شناخت بیشتر فرهنگ آن کشور. سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی را می توان یکی از سینماهای معناگرا و اخلاقی دانست که همواره  سعی کرده است به دور از خشونت به معرفی و ترویج معنویت و  انسانیت بپردازد.

سپس رضا اویلوم نویسنده کتاب " سینمای ایران" برگزاری این برنامه ها را فرصتی برای معرفی سینمای ایران و آشنایی بیشتر مردم ترکیه با سینمای ایران  دانست .

این نویسنده و پژوهشگر سینما در ادامه بیان کرد: اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه  علت اصلی علاقه مخاطبان ترک به سینمای ایران  به شمار می رود. مردم ایران با شعر و ادبیات کشورشان آشنا هستند. آشنایی  ملت ایران با شعر و ادبیات موجب غنی شدن سینما نیز شده است. ایلوم در ادامه این نشست به معرفی کارگردان‌های نام آور سینمای ایران همچون عباس کیا رستمی، مجیدمجیدی و اصغر فرهادی پرداخت و با  نمایش قسمت‌های های مختلفی از فیلم‌های این کارگردانان به بررسی آثارشان پرداخت، وی در ادامه این نشست ضمن معرفی سینما دفاع مقدس، درباره  جایگاه ویژه این ژانر در سینما و آثار سینمایی تهیه شده در حوزه دفا ع مقدس توضیحاتی ارائه کرد.

 در پایان این نشست برخی از شرکت‌کنندگان ، سوالاتی در خصوص سینمای ایران مطرح کردند که از سوی رضا اویلوم پاسخ داده شد ، همچنین  کتاب «سینمای ایران » با امضا نویسنده کتاب به رسم یادبود به شرکت کنندگان این نشست از سوی مرکز آموزش زبان فارسی اهدا شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی استانبول


نظر شما :