آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» هند

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۹۹
دوره‌های آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» حومه کلانشهر مومبای هند برگزار می‌شود.
آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» هند

دوره‌های آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» حومه کلانشهر مومبای هند برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام نجم الحسن با محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی دیدار و در باره برگزاری دوره‌های کوتاه مدت زبان و ادبیات فارسی در منطقه ممبرا در حومه کلانشهر مومبای گفت‌وگو کرد.

آشوری در سخنانی، گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مومبای همواره برنامه‌های فرهنگی بسیاری در جهت بسط و گسترش فرهنگ والای ایران‌زمین در شبه قاره انجام می‌دهد، افزون بر آن پشتیبانی و حمایت از تشکیل کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی را وظیفه اصلی و مهم می‌داند.

وابسته فرهنگی ایران افزود: مومبای به عنوان یک کلانشهر با جمعیت زیاد ظرفیت بسیار خوبی برای گسترش فرهنگ ایران‌زمین و زبان و ادبیات فارسی را دارد و حومه نشینان برای یادگیری زبان و ادبیات فارسی بایستی مسافت زیادی را با صرف وقت طی کنند تا به نزدیکترین مرکز برای یادگیری زبان فارسی دست یابند و به همین خاطر تشکیل کلاس‌های فارسی در مناطق حومه مومبای می‌تواند نقشی مهم و بسزایی در گسترش زبان فارسی داشته باشد.

وی خواستار تهیه و ارسال برنامه‌ای جامع برای فعالیت‌های خانه فرهنگ ایران در حومه کلانشهر مومبای منطقه «ممبرا» در عرصه‌های مختلف فرهنگی و آموزش ربان فارسی شدند. 

حجت‌الاسلام نجم الحسن هم در سخنانی، بیان کرد: وابستگی فرهنگی ایران در مومبای با توجه به کارنامه درخشان خود می‌تواند از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و گام‌های مؤثری را در گسترش زبان شیرین فارسی در مناطق حومه بردارد.

وی افزود: امروزه دولت ایالتی مهاراشترا خواستار دسترسی بیشتر مردم حومه به مؤسسات آموزشی و فرهنگی است.

دیدار با رییس بخش اوراسیا دانشگاه مومبای

وابسته فرهنگی کشورمان در مومبای با داش، رییس بخش اوراسیا دانشگاه مومبای دیدار و با هدف برگزاری فعالیت‌های مشترک گفت‌وگو کرد.

داش اظهار کرد: ایران به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه خاورمیانه و همسایگی کشورهای آسیای میانه نقشی پُررنگ در غنی سازی فرهنگ این منطقه داشته است و این مرکز علمی و پژوهشی با توجه به فعالیت‌های خود خواستار تعامل سازنده با مؤسسات علمی و نهادهای فرهنگی ایران به ویژه خانه فرهنگ ایران در مومبای است.

وابسته فرهنگی ایران در بمبئی تأکید کرد: این نمایندگی در راستای وظایف خود خواستار تعاملات نزدیک به ویژه در زمینه‌های فرهنگی و علمی با مؤسسات آموزش عالی مختلف است.

آشوری ادامه داد: دانشگاه مومبای می‌تواند با همکاری خانه فرهنگ ایران سمیناری را با هدف شناخت بیشتر پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ایران‌زمین و تأثیرگذاری فرهنگ و تمدن والای این خطه بر کشورهای آسیای میانه برگزار کند.

وی افزود: زبان و ادبیات فارسی توانسته در کشورهای منطقه بسیار تأثیرگذار باشد و امروزه مردم افغانستان، تاجیکستان و دیگر کشورها به این زبان محاوره می‌کنند. فرهنگ و تمدن والای ایران اسلامی نیز در این منطقه از جایگاه خاصی برخوردار است از جمله آنها می‌توان به نوروز اشاره کرد.

وابسته فرهنگی ایران در بمبئی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع مناسب است که این گروه علمی گوشه‌ای را با نام ایران در کتابخانه تخصصی ایجاد کند تا اساتید، علاقمندان، دانشجویان و پژوهشگران بتوانند از بخش ایران در کتابخانه تخصصی گروه آموزشی استفاده کنند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیهند


نظر شما :