افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۶
مراسم افتتاح دوره های آموزش فارسی گفتاری ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در سالن اجتماعات امام رضا(ع) درخانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور برگزار شد.
افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور

مراسم افتتاح دوره های آموزش فارسی گفتاری ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در سالن اجتماعات امام رضا(ع)  درخانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور برگزار شد.

به گزارش روابط بنیاد سعدی به نقل از  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،با همکاری خانه فرهنگ کشورمان با دانشگاه بانوان لاهور و گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه ،یک دوره آموزشی ویژه برای تعداد 14 نفر از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه، یک دوره آموزشی زبان فارسی گفتاری برای این دانشجویان برگزار شد.

در ادامه زبان آموزان دوره آموزش زبان گفتاری سرود "ای ایران ای مرز پر گهر" را به صورت گروهی سرودند که بسیار مورد پسند شرکت کنندگان قرار گرفت.      

در مراسم افتتاحیه فاطمه رحمن دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان و زبان آموز دوره گفتاری، اشعاری از علامه محمد اقبال لاهوری را قرائت کرد.

در ادامه مراسم ،تعدادی از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور که دراین مراسم همکاری می کردند در سخنانی اظهار داشتند: ما توانستیم با موضوع های مختلفی چون تاریخ، ادبیات، شعر، ایران شناسی، لغت شناسی و غیره آشنا شویم.

این بانوان علاقمند به زبان و ادبیات فارسی در ادامه سخنان خود با اشاره به آشنایی با کتابهای تاریخ، ادبیات، دیوان ها، هنر، فهرست نویسی که در این کتابخانه وجود دارد ، افزودند:کتبی در معرفی شخصیت امام خمینی، آیت الله خامنه ای، اقبال لاهوری، آیت الله مطهری، جنگ ایران و عراق، حضرت هجویری و صدها کتاب دیگر نه تنها برای ما بسیار مفید و ارزشمند بوده بلکه برای دیگر دانشجویان و دوستان نیز کتاب بسیار ارزشمندی خواهد بود.

فراگیران زبان و ادبیات فارسی ضمن تقدیر از زحمات خانه فرهنگ ایران در لاهور در پایان سخنان خود تصریح کردند: دانشجویان و دوست داران کتاب دسترسی آسانی به کتابها دارندو حتی دانشجویان نیز برای انجام پروژه های تحصیلی و پایان نامه ها می توانند از این کتابها استفاده کنند.

 در ادامه برنامه تعدادی از بانوان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور و فراگیران کلاس آموزش زبان فارسی دوره گفتاری، اشعاری زیبا از شاعر ایرانی را قرائت کردند.

زبان آموزان زبان و ادبیات فارسی دوره مقدماتی (1) در کارگاه آموزشی خود سرودی در خصوص مادر سروده و موسوی مدرس زبان و ادبیات فارسی دوره مقدماتی (1) مسابقه ای شامل جمله سازی، صفت و موصوف و تشخیص معانی را برای زبان آموزان آماده و زبان آموزان با انگیزه خوبی در این مسابقه شرکت کردند.

پس از اتمام بخش های مختلف کارگاه آموزشی علی اکبر رضایی فرد وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: زبان و ادبیات فارسی زبان یک کشور نیست بلکه زبان یک سرزمین است. مدت زمان زیادی زبان فارسی زبان این منطقه بوده و بزرگان و شخصیت های معروف آثار و گنجینه های زیادی را در زبان فارسی بر جای گذاشته اند. شما به عنوان دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و حتی به عنوان یک پاکستانی اگر می خواهید که با گذشته خود آشنا شوید، آموزش زبان فارسی بسیار ضروری است.

وی در ادامه افزود: کتابخانه خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور دارای کتابهای بسیار نفیس، ارزشمند، معروف و مهم است و در جابجایی و مرتب سازی این کتابها، این دانشجویان ضمن تکلم به زبان فارسی و آشنا شدن با کتب قدیمی و جدید در یک کار گروهی موفق به ساماندهی این کتابخانه پس از سال ها وقفه شدند.

رضایی فرد در ادامه افزود:انجام این کار فرهنگی، کاری بسیار طاقت فرسا و صبورانه بود که فقط برای کسانی که با کتاب و کتابخانه ها سر و کارداشته اند؛ قابل درک است. این عمل دریچه ای جدید  بروی پژوهشگران و علاقمندان به فرهنگ کشور و این تلاش سرمایه ای بزرگ برای این سه تن خواهد بود.

در پایان تمامی دانشجویان به همراه علی اکبر رضایی فرد از کتابخانه خانه فرهنگ بازدید نموده و توضیحات کاملی درباره مراحل اجرایی و چشم انداز این پروژه برای حاضرین بیان شد.

گفتنی است ،از کوچکترین فارسی آموز دوره نیز با اهدای جایزه ای تقدیر شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدی


نظر شما :