برگزاری مراسم بزرگداشت ایرانشناس برجسته گرجی در تفلیس

۰۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۸۹
مراسم بزرگداشت نودمین سالگرد الکساندر گواخاریا ایرانشناس برجسته گرجی و تجلیل از خدمات علمی وی در دانشگاه دولتی تفلیس برگزار شد.
برگزاری مراسم بزرگداشت ایرانشناس برجسته گرجی در تفلیس

در این مراسم رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، جمعی از اساتید و دانشجویان ایرانشناس و شرق شناس، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات ایران و رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه گرجستان حضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، حمید مصطفوی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این مراسم با اشاره به روابط فرهنگی و ادبی ایران و گرجستان، نقش مؤثر ایرانشناسان و دانشگاهیان گرجی را در برقراری و تحکیم این روابط مهم و تأثیرگذار دانست.

وی افزود: برای شناخت جامعه ایرانی از خدمات و آثار ایرانشناسان گرجی لازم است پژوهشی در قالب کتاب چاپ و به نسل ایران شناسان جوان گرجی و جامعه علمی دو کشور معرفی شود.

رایزن فرهنگی ایران گفت: مرحوم گواخاریا از ایرانشناسان برجسته و از چهره‌های فاضل و فرهیخته زبان و ادبیات فارسی و گرجی است که نقش برجسته ای در توسعه علم، فرهنگ و ادب دو کشور ایران و گرجستان ایفا کرده است.

وی فقدان این استاد برجسته و فرهیخته ادبیات فارسی را ضایعه‌ای برای فرهنگ و ادب دو کشور دانست و گفت: نام و یاد او چون تمامی کسانی که به فرهنگ و ادبیات دو کشور خدمت کرده‌اند، ماندگار است و به نکویی یاد می‌شود.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در تفلیس اظهار داشت: این استاد پیشکسوت که شاگردان بسیاری تربیت کرد و آثار ماندگاری از خود برجای گذاشت، بر گردن همه ما حق دارد و باید نام، روش و منش وی در حوزه علم و علم آموزی، توسعه زبان و ادبیات فارسی ازسوی شاگردان و ایران شناسان جوان دنبال و تقویت شود.

مصطفوی درباره اهمیت کتاب «تاریخ مختصر ادبیات گرجستان از دیدگاه پیوندهای ادبی گرجی و فارسی» گفت: شادروان گواخاریا در این کتاب به چگونگی شکل گیری و توسعه ادبیات گرجستان از دوران باستان تا عصر حاضر با تاکید بر روابط ادبی فارسی و گرجی پرداخته و در تبیین اشتراکات فرهنگی و ادبی دو کشور بر نقش و تأثیر زبان و ادبیات فارسی بر زبان و ادبیات گرجی تاکید کرده است.

وی در پایان آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در راستای شناسایی، ترجمه و نشر آثار ایرانشناسان گرجی را اعلام کرد.

پروفسور گواخاریا که متولد سال ۱۹۲۹ میلادی است، عضو پیوسته فرهنگستان ملی علوم گرجستان، ایرانشناس نامی و استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس بود و در سال ۱۹۵۸ از رساله دکتری خود را با عنوان «منابع فارسی روایت‌های گرجی داستان یوسف و زلیخا» دفاع کرد.

وی در سال ۱۹۷۰ از رساله فوق دکتری خود با عنوان «روایت های گرجی داستان‌های عامیانه فارسی» دفاع کرد و به مقام استاد تمام زبان و ادبیات فارسی منصوب شد و در طول ۵۰ سال تدریس شاگردان و ایرانشناسان زیادی را تربیت کرد.

میراث علمی و پژوهشی وی شامل ۱۵ کتاب تألیفی و ترجمه در حوزه زبان و ادبیات فارسی و بیش از ۳۵۰ مقاله معتبر را در بر می‌گیرد.

این ایران شناس برجسته گرجستان که عضو انجمن ایران شناسان اروپا نیز بود، در سال ۲۰۰۲ میلادی فوت کرد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی گرجستان


نظر شما :