تأکید رییس دانشگاه تربیت مدرس بلاروس بر گسترش همکاری‌های علمی با ایران

۲۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۹ کد : ۲۴۲۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۰۳
الکساندر ایوانوویچ ژوک در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و بلاروس تأکید کرد.
تأکید رییس دانشگاه تربیت مدرس بلاروس بر گسترش همکاری‌های علمی با ایران

الکساندر ایوانوویچ ژوک در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و بلاروس تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مصطفی اویسی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس به همراه ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی و حسام ابوالقاسم، مسئول بخش دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای سفارت کشورمان ضمن بازدید از دانشگاه تربیت مدرس بلاروس با الکساندر ایوانوویچ ژوک، رییس این دانشگاه دیدار کردند.

الکساندر ایوانوویچ ژوک، رییس دانشگاه تربیت مدرس بلاروس ضمن توصیف جایگاه فرهنگ و زبان فارسی در جهان، به تشابهات فرهنگی و اجتماعی دو کشور و زمینه‌های موجود اشاره کرد.

وی بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: مرکز ایران‌شناسی دانشکده تاریخ این دانشگاه شامل بخش مطالعات ایران و آموزش زبان فارسی است و حدود 5 سال قبل همزمان با یکصدسالگی تأسیس این دانشگاه، شروع به فعالیت کرد.

وی همچنین، به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس در این مرکز در زمینه معرفی فرهنگ و تاریخ ایران، معرفی آداب و سنن مردم ایران، نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی، برگزاری برنامه‌های معرفی و بزرگداشت مشاهیر ایران‌زمین با حضور دانشجویان و استادان بلاروس و اهدای دهها جلد از کتب فرهنگی و ادبی ایران به این دانشگاه، اشاره کرد.

مصطفی اویسی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس بر توسعه و تقویت مناسبات دانشگاهی در سایر رشته‌ها و ایجاد ارتباطات بین دانشگاهی، برگزاری دوره‌های کوتاه و بلند مدت علمی به صورت متقابل و برگزاری سمینار در حوزه‌های مختلف نظیر حقوق، ادبیات، فلسفه، تاریخ، هنر و ... تأکید کرد.

در ادامه این دیدار، طرفین ضمن بررسی راهکارهای توسعه همکاری در رشته‌ها و سطوح مختلف تحصیلات تکمیلی در خصوص امکان تبادل استاد و دانشجو و همچنین، برگزاری همایش و کنفرانس‌های علمی به صورت متقابل بحث و تبادل نظر کردند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بلاروس


نظر شما :