آغاز دوره‌ جدید آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۲۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۶۰
به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی، مراسم افتتاحیه دوره تابستانی کلاس های آموزش زبان و ادبیات فارسی در محل سالن اجتماعات در خانه فرهنگ راولپندی ـ پاکستان برگزار شد.
آغاز دوره‌ جدید آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی، مراسم افتتاحیه دوره تابستانی کلاس های آموزش زبان و ادبیات فارسی در محل سالن اجتماعات در خانه فرهنگ راولپندی ـ پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این مراسم با حضور محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی  و سرپرست خانه فرهنگ راولپندی، محمد علی ذاکری مسئول نمایندگی صدا و سیما ج.ا.ایران- اسلام آباد،  دکتر مظفر علی کشمیری استاد زبان و ادبیات فارسی  دانشگاه بالملل  اسلامی و این نمایندگی فرهنگی، خانم معصومه بتول رئیس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی « افتخار» ،   فارسی آموزان جدید الورود و سایر سطوح آموزشی برگزار شد.

محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی و خانه فرهنگ- راولپندی نیز ضمن خوش آمد گویی به  فارسی آموزان جدید  و عرض تبریک به مناسبت ایام فرخنده میلاد باسعادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و دهه کرامت رضوی(ع) گفت: این امر باعث خوشحالی ماست که مراسم افتتاحیه کلاس فارسی هم زمان با دهه کرامت برگزار می شود وی افزود: در بسیاری از کشورهای جهان زبان فارسی تدریس میشود ولیکن در کمتر کشوری اشتراک زبانی عمیق همچون زبان اردو و فارسی وجود دارد که این نکته خود امتیازی برای شماست همچنین با توجه به نسخ خطی فارسی موجود در مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و همچنین در گنجینه ها و کتابخانه های دانشگاه های پاکستان برای آشنایی با تاریخ و گذشته پاکستان دانستن زبان فارسی ضروری است.

پیوند علامه اقبال لاهوری با زبان فارسی و ایرانیان از یک سو و علاقه و عشق ملت پاکستان به ایشان خود دلیلی دیگر برای پیوند و اشتراک فرهنگی و زبانی دو ملت است. وی در پایان گفت: برای آشنایی با مشاهیر ادبی بزرگ جهان همچون سعدی و حافظ و فردوسی و اقبال لاهوری که ستاره های درخشان آسمان ادبیات هستند زبان فارسی برای شما الزامی می باشد. امیدواریم که شما در امر یادگیری زبان فارسی موفق باشید.

دکتر مظفر علی کشمیری استاد زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ضمن اشاره  به اهمیت و جایگاه زبان فارسی در پاکستان ‏شیوه های تدریس در دوره جدید  را به تشریح برای فارسی آموزان جدید تبیین نمود.‏

استاد کشمیری، استاد زبان فارسی در دوره های آموزشی خانه فرهنگ ‏ طی سخنانی در خصوص اشتراک زبانی دو کشور ایران و پاکستان گفت:  65 تا 70 در صد واژگان مشترک زبان  اردو و فارسی هستند. فارسی میراث مشترک بین دو کشور است و سابقه آن به زمانیکه بزرگان  دین از کشور ایران برای تبلیغ ‏ اسلام  به شبه قاره آمدند باز می گردد . زبان فارسی پر از گنجینه اخلاق  و ادب است شعرا و ادبای معروف مثل مولانا ، حافظ ، سعدی  و علامه اقبال آثار خود  را به زبان فارسی نگاشته اند. در حاشیه این مراسم یک نمایشگاه تصویری و فرهنگی به مناسبت دهه کرامت رضوی برای ترویج فرهنگ منور رضوی نیز دایر شده بود.

در پایان مراسم گواهینامه دوره آموزشی به فارغ التحصیلان سطوح مختلف دوره قبل اعطا شد.

پایان خبر

 

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی راولپندی


نظر شما :