دیدار حدادعادل با رایزن های آماده اعزام به ۱۶ کشور جهان:

آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان کار علمی و تخصصی است

۲۰ تیر ۱۳۹۸ | ۲۰:۰۳ کد : ۲۴۱۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۴۳
حدادعادل گفت: زبان فارسی در سالهای نه چندان دور، زبان دوم عالم اسلام بوده و این سرمایه ارزشمندی است که  به هیچ قیمتی نباید بگذاریم از دست ما برود
آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان کار علمی و تخصصی است

حدادعادل گفت: زبان فارسی در سالهای نه چندان دور، زبان دوم عالم اسلام بوده و این سرمایه ارزشمندی است که  به هیچ قیمتی نباید بگذاریم از دست ما برود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حدادعادل در دیدار با رایزن های فرهنگی آماده اعزام به 16 کشور جهان اظهار کرد: زبان فارسی جاذبه های زیادی از جمله، موسیقی کلام، شعر و نثر و مفاخر و شعرای ما دارد اما آموزش آن کار علمی، تخصصی و فنی است تا علاقمندان به یادگیری را مشتاق تر کند.

وی با بیان اینکه از زمان تاسیس بنیاد سعدی تا کنون، جلسات خوبی با رایزنان فرهنگی اعزامی به کشورهای جهان داشته ایم، افزود: با توجه به اینکه رایزن های فرهنگی در خارج از کشور، نماینده های بنیاد سعدی در امر آموزش و گسترش زبان فارسی هستند، این دیدارها برای هماهنگی هرچه بیشتر و سرعت بخشیدن در فعالیت های مشترک بسیار مفید بوده و هست.

وی خطاب به رایزنان فرهنگی اعزامی گفت: ما در بنیاد سعدی آنچه برای آموزش لازم است از جمله تالیف کتاب های استاندارد و نرم افزارهای کمک آموزشی تالیف و تولید کرده و به شما تقدیم می کنیم. همچنین  مدرس های متخصص آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان را براساس آخرین روش های روز جهان در آموزش زبان دوم تربیت می کنیم و یاری رسان شما در اجرای کار بزرگ گسترش زبان فارسی هستیم.

حدادعادل به بودجه بنیاد سعدی نیز اشاره کرد و گفت: 80 درصد بودجه ما صرف خرید ارز برای حقوق 200 معلم خارج از کشور و 300 کلاس می شود. بودجه بنیاد سعدی در سال 96 حدود 9 میلیارد تومان بوده و در دو سال اخیر به 12 میلیارد تومان رسیده، این در حالی است که در دو سال اخیر نیز قیمت ارز از حدود چهار هزارتومان به سیزده هزارتومان رسیده است. یعنی ما حدود 10 درصد افزایش بودجه داشتیم اما قیمت ارز سه برابر شده است. حال باید با این شرایط بودجه، که اکثر سازمان ها و نهادها با آن روبرو هستند، آموزش و گسترش زبان فارسی را مدیریت کنیم.

دراین نشست، فرهاد پالیزدار معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و سیدباقر سخایی، مشاور بنیاد سعدی توضیحات تکمیلی درباره معرفی بنیاد سعدی و روند کار با نمایندگی ها ارائه کردند. همچنین احسان الله شکرالهی ، مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی در دهلی نو درباره بخشی از فعالیت های این مرکز گزارشی ارائه کرد.

همچنین رایزن های آماده به اعزام، خود را معرفی کرده و سوالاتی برای چگونگی همکاری مطرح کردند.

در این نشست، قربانعلی پورمرجان، معاونت توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی، سودابه ملایری، مدیرکل آفریقا عربی ، اسلامی مدیرکل اروپا و رایزن های آماده به اعزام برای کشورهای مصر، هند، الجزایر، اسپانیا، آفریقای جنوبی، فیلیپین، اتیوپی، تونس، ایتالیا، بنگلادش، پاکستان، عراق، پاکستان و افغانستان به همراه کارشناسان مناطق مختلف جهان در بنیاد سعدی حضور داشتند.

پایان خبر

 

 

  

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیرایزنان فرهنگی


نظر شما :