احداث دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دمشق

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۱ کد : ۲۳۶۷ بنیاد سعدی در رسانه های دیگر اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۴۵۶
معاون بین‌الملل بنیاد سعدی از تکمیل پروژه "احداث دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دمشق" سوریه خبر داد و گفت:‌ با بودجه دانشگاه تهران ساختمان مستقلی برای دپارتمان زبان فارسی در سوریه در حال احداث است.
احداث دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دمشق

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی از تکمیل پروژه "احداث دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دمشق" سوریه خبر داد و گفت:‌ با بودجه دانشگاه تهران ساختمان مستقلی برای دپارتمان زبان فارسی در سوریه در حال احداث است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از  خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛‌ تدریس زبان فارسی در سوریه به صورت رسمی از سال 55 - 1354 هجری شمسی در دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق آغاز شد. آموزش زبان و ادبیات فارسی در سوریه بعد از انقلاب اسلامی با تحول چشم‌گیر روبرو شد، با تأسیس رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه، زبان فارسی به عنوان دومین زبان گسترده در جهان اسلام بیش از هر زمان مورد توجه قرار گرفت . تاکنون با برگزاری 84 دوره آموزشی، گام‌­های موثری در جهت آموزش و ترویج آن برداشته است.

بر اساس آمار رسمی سال 1391 تعداد دانشجویان زبان فارسی در دانشگاه‌های سوریه 15790 نفر بوده است. بنیاد سعدی که مسئولیت اصلی توسعه زبان فارسی در خارج از کشور را بر عهده دارد،‌ از فرصت‌ها و تهدید‌های توسعه زبان فارسی در سوریه در سال‌های اخیر استفاده کرده و با وجود شرایط خاصی که در این کشور وجود داشته است،‌ اقدام به توسعه فارسی کرده است،‌ این اقدام زمانی رنگ اهمیت به خود میگیرد که کارشناسان از توسعه زبان ترکی استانبولی و تثبیت روسی به عنوان زبان دوم مدارس سوریه به عنوان تهدیدی برای گسترش زبان فارسی یاد کرده‌اند.

در این میان اخیراً‌ پروژه تکمیل ساختمان دپارتمان زبان فارسی در ساختمانی مستقل در دانشگاه دمشق توسط بنیاد سعدی کلید خورده است، فرهاد پالیزدار معاون امور بین الملل بنیاد سعدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم،‌ در این زمینه گفت: پیش از جنگ سوریه بخش فارسی دانشگاه دمشق قرار بود در ساختمانی مستقل شروع به کار کند،‌ بخشی از ساختمان نیز احداث شد اما با وقوع جنگ تخریب و نیمه کاره باقی ماند.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر دو جلسه برگزار شده و ستاد ویژه سوریه نیز تشکیل شده است تا با همکاری دانشگاه تهران و وزارت علوم این ساختمان احداث شود.

پالیزدار مشارکت نهادهای مختلف در ساخت این دپارتمان را ضروری دانست و گفت:‌ درست است که دانشگاه تهران مسئول احداث این ساختمان است،‌ اما لازم است نهادهای دیگری که در این حوزه فعال هستند،‌ نیز همکاری داشته باشند.

وی در پایان از اعزام استاد از دانشگاه مشهد برای دانشگاه دمشق خبر داد و گفت:‌پیگیر اعزام استاد به دانشگاه‌های حلب و لاذقیه نیز هستیم.

رشته زبان فارسی در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق که قدیمی­‌ترین دانشگاه سوریه است، در مقطع کارشناسی مورد تدریس قرار ­گرفته است و هم‌­اکنون نیز به عنوان یک زبان اختیاری از مجموع زبان­‌های شرقی (فارسی، عبری، سریانی، واگاریتی، فرانسه و روسی) در رشته­‌های تاریخ و زبان و ادبیات عربی تدریس می­‌شود. ( دارای گروه و کرسی آموزش زبان فارسی است.)

هم‌اکنون در دانشکده­‌های دیگری مانند گروه تاریخ دانشکده سویدا وابسته به دانشگاه دمشق، گروه زبان و ادبیات عرب دانشکده سویدا، گروه زبان و ادبیات عرب دانشکده درعا وابسته به دانشگاه دمشق و ...، زبان فارسی به عنوان درس اختیاری تدریس می‌شود.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیادسعدی دمشق


نظر شما :