بازدید از دانشگاه اوش درجنوب قرقیزستان و مرکزایرانشناسی و اتاق زبان فارسی

۱۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۲ کد : ۲۳۵۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۸۰
"رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک" ضمن بازدیداز دانشگاه دولتی اوش، با مسئولان دانشگاه در خصوص روابط و همکاری های فرهنگی و آموزشی، دیدار و گفتگو کرد.
بازدید از دانشگاه اوش درجنوب قرقیزستان و مرکزایرانشناسی و اتاق زبان فارسی

"رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک" ضمن بازدیداز دانشگاه دولتی اوش، با مسئولان دانشگاه در خصوص روابط و همکاری های فرهنگی و آموزشی، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک، دیدار و گفتگو با رئیس دانشکده روابط بین الملل و بازدید از مرکز ایرانشناسی و اتاق زبان فارسی از برنامه های پیش بینی شده  این دیدار بود . با توجه به اینکه رئیس دانشگاه، صبح روز دیدار عازم بیشکک شده بود، لذا دیدار رایزن فرهنگی کشورمان ابتدا با  ضمیر بجونوف معاون اول ایشان  صورت گرفت. در این دیدار آقای بجونوف ضمن خیر مقدم به نماینده فرهنگی ج.ا.ایران، اطلاعات و آمار و ارقامی  را در خصوص دانشگاه  ارائه و اظهار داشت که دانشگاه 20 سال است در زمینه زبان فارسی و ایرانشناسی با ایران سابقه همکاری دارد و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه در گروه منطقه شناسی دانشکده روابط بین الملل دانشگاه در حال تحصیل هستند. وی از 25 ساختار در زیر مجموعه دانشگاه دولتی اوش و آمار 32 هزار نفری دانشجویان آن گفت و اظهار داشت که زبان فارسی و فرهنگ ایران در بین دانشجویان این دانشگاه علاقمندان زیادی دارد. وی در سخنان خود از همکاری های قبلی صورت گرفته و حمایت های ایران از بخش زبان فارسی دانشگاه تشکر کرد و امضای تفاهم نامه همکاری با رایزنی فرهنگی و برگزاری روزهای فیلم ایران در دانشگاه اوش درسال 97 با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران را از جمله همکاری های صورت گرفته در سال های اخیر برشمرد. در این دیدار قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک نیز ضمن اظهار خرسندی از سفر به اوش و بازدید از دانشگاه دولتی این شهر، ضمن تشکر به علت حمایت و همکاری‌های مسئولان دانشگاه از بخش زبان، آمادگی رایزنی فرهنگی را بر تداوم این همکاری و درچارچوب تفاهمات  قبلی و موجود اعلام کرد.

نماینده فرهنگی کشورمان ابراز امیدواری کرد که با حمایت مسئولان دانشگاه هر سال یک برنامه همکاری مشترک از سوی طرف ایرانی در اوش برگزار شود، در این دیدار که رئیس کتابخانه دانشگاه و نیز صیقل ابراهیم اوا رئیس مرکز ایرانشناسی و استاد زبان فارسی نیز حضور داشت و تعدادی از کتاب‎ها و آثار و اقلام فرهنگی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به دانشگاه دولتی اوش اهدا شد.

در ادامه این دیدار قاسمی در دانشکده روابط بین الملل دانشگاه نیز حضور یافته و پس از دیدار و تبادل نظر با آلس ارکبایف رئیس دانشکده روابط بین الملل، از مرکز ایرانشناسی و گروه زبان فارسی دانشکده نیز بازدید کرد

. ارکبایف آماری از دانشجویان دانشکده و گروه های آموزشی زیر مجموعه دانشکده داد و از حمایت های سفارت و رایزنی فرهنگی در تجهیز کلاس زبان فارسی و بخصوص در اعطای سالانه بورس به دانشجویان زبان فارسی دانشگاه تقدیر و تشکرکرد.

گفتنی است که در این دانشکده سه زبان فارسی ، چینی و ژاپنی در ذیل گروه منطقه شناسی جزو زبان های اصلی محسوب             می شوند
به گفته ابراهیم اوا درحال حاضر 7 نفر دانشجوی گروه منطقه شناسی به تحصیل در حوزه ایران و زبان فارسی اشتغال دارند و 5 نفر از آنها از سوی رایزنی فرهنگی ایران بورس شده اند. دانشجویان زبان فارسی این دانشگاه مرکب از 7 نفر( 6 نفر دختر و یک نفر پسر) در سال دوم تحصیلی هستند و هنوز هیچکدام فرصت حضور در دوره های دانش افزایی در این را بدست نیاورده اند. امکان حضور این دانشجویان در دوره های کوتاه مدت دانش افزایی در ایران و نیز برگزاری دوره های کوتاه مدت دانش افزایی در بیشکک که سال های قبل نیز از سوی رایزنی فرهنگی و با هماهنگی دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان برگزار می شد از جمله پیشنهادات صیقل ابراهیم اوا رئیس مرکز ایرانشناسی و استاد زبان فارسی دانشگاه اوش در دیدار با رایزنی فرهنگی کشورمان بود.

گفتنی است در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان از دانشگاه دولتی اوش هدایایی از سوی رایزنی به رئیس دانشگاه؛ رئیس دانشکده روابط بین الملل و استاد زبان فارسی دانشگاه اعطا گردید. همچنین رایزنی فرهنگی با اعطای لوح تقدیر از تلاش ها و فعالیت های صیقل ابراهیم اوا استاد زبان فارسی دانشگاه تقدیر کرد.

پایان خبر

 

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیبیشکک


نظر شما :