برگزاری شب شاعران بزرگ خراسان: فردوسی و خیام در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۱ کد : ۲۳۳۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۵۹
به منظور پاسداشت زبان فارسی، برنامه ادبی با عنوان «شب شاعران خراسان: فردوسی و خیام» در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد برگزار شد.
برگزاری شب شاعران بزرگ خراسان: فردوسی و خیام  در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

به منظور پاسداشت زبان فارسی، برنامه ادبی با عنوان «شب شاعران خراسان: فردوسی و خیام» در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این برنامه با حضور رایزن فرهنگی سفارت و نماینده بنیاد سعدی در صربستان و جمعی از دانشجویان، در دو پنل تخصصی، جایگاه ادبی و آثار دو شاعر بزرگ خراسان، حکیم فردوسی و عمر خیام، آغاز شد.

در آغاز برنامه، پس از نمایش دو ویدئو کلیپ از شاعران بنام ایران و آرامگاه فردوسی در توس، سعید صفری ضمن معرفی اجمالی شاعران خراسان و جایگاه آثار فردوسی و خیام در ادب فارسی اظهار داشت «فردوسی روایتگر موفقی است که با زبان نظم و شعر و در قالب داستان های متعدد، اساطیر و افسانه های ایران باستان را به ما رسانده است. حماسه سرایی و تاکید او به دوگانه های خیر و شر یا دانش و جهل از جمله مهمترین ویژگی های شاهنامه است.»

  وی به نقش فردوسی در تثبیت زبان فارسی اشاره کرد و افزود «زبان فارسی به دلیل سیر تحول و تطوری که طول تاریخ داشته است دوره فارسی باستان و فارسی میانه را طی کرده و در زمانه فردوسی به دوره فارسی جدید رسیده بود، نگارش شاهنامه، بنای فارسی جدید را غنا و استحکام بخشید و از این روست که امروز پس از هزار سال، قادر به خواندن و درک همان متن هزارسال پیش شاهنامه هستیم.»

در ادامه، پنج تن از دانشجویان در دو پنل تخصصی حکیم فردوسی و حکیم خیام به معرفی شاعران پرداختند. در پنل حکیم فردوسی، بخشهایی از داستان های حماسی شاهنامه (داستان رستم و سهراب و رستم و اسفندیار) را قرائت شد و ویدئو کلیپی درباره نبرد رستم و اسفندیار پخش شد. همچنین در پنل حکیم خیام، دانشجویان چند رباعی از وی قرائت کردند و درباره ترجمه های انگلیسی و صربی رباعیات خیام توضیحاتی ارایه دادند.

 مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی، در بخش پایانی این نشست ادبی به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی با موضوع «زبان فارسی و هویت ایرانی» سخنرانی کرد. وی با اشاره به نقش فردوسی و اهمیت شاهنامه در ادب فارسی اظهار داشت: « فردوسی با سرایش شاهنامه نه تنها تاریخ باستانی و اساطیری ایران را زنده کرد و ارتباط محکمی بین ایران پیش از اسلام و ایران بعد از اسلام بوجود آورد، بلکه جان تازه ای به درخت کهن زبان فارسی افزود و از این رو او را به حق احیاگر زبان فارسی می نامند» وی افزود: « زبان فارسی یکی از ارکان هویت ملی ایرانیان است که طی قرن ها با وجود فراز و نشیب های بسیار زیاد تاریخی و هجمه و هجوم اقوام مختلف به سرزمین ایران، پابرجا مانده و نسل به نسل به حیات خود ادامه داده و امروز این میراث گرانبهای باستانی در اختیار ماست، بدین جهت، امروز را که با نام پاسداشت زبان فارسی است، گرامی می داریم و به زبان و ادبیات فارسی کشورمان مفتخریم» شیرازی به اهمیت یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان رشته های شرق شناسی اشاره کرد و گفت « هر شرق شناس و یا اسلام شناسی که در موضوعات مرتبط با این رشته تحصیل و پژوهش می کند، می باید با زبان فارسی که زبان دوم جهان اسلام است آشنایی داشته باشد تا بتواند به منابع اصیل دسترسی یابد و علاوه بر آن با فرهنگ و ادبیات کهن ایران آشنا شود تا درک درست و صحیحی از شرق شناسی بیابد و گرفتار غرض ورزی ها و اطلاعات نادرست نشود.»

این برنامه با نمایش ویدئو کلیپی از نماهای فرهنگی کشورمان و پذیرایی از دانشجویان به پایان رسید.

پایان خبر

 

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی صربستان


نظر شما :