افتتاح رسمی آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۲ کد : ۲۳۲۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۴۳
به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی کلاس های آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا با حضور جمعی از اساتید ، مسئولان زبان های خارجی ، دانشجویان رسما افتتاح شد.
افتتاح رسمی آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا

    به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی کلاس‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا با حضور جمعی از اساتید، مسئولان زبان های خارجی ، دانشجویان رسما افتتاح شد .

 

  به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، کلاس های آموزش زبان و ادبیات فارسی از بهمن ماه سال گذشته در ایام دهه مبارک فجر آغاز و تا پایان ترم جاری ادامه خواهد داشت.  

  در مراسم افتتاح رسمی دکتر سبیالا از اساتید اوگاندا ، پرفسور بوکولو مالووا معاون دپارتمان زبان‌های خارجی و استاد زبان آلمانی  و  رایزن فرهنگی راجع به ابعاد مختلف اهمیت زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کردند.

 

    پرفسور مالووا ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی در بخشی از سخنان خود گفت کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کامپالا فرصتی طلائی برای فارسی آموزان و دانشجویان جهت آشنائی با بزرگ ترین و موفق ترین انقلاب‌های جهان تحت عنوان انقلاب اسلامی ایران می باشد . انقلابی که به حقوق همه ملت ها و پیروان ادیان مختلف احترام قائل است.وی به دانشجویان توصیه نمود تا فرصت آموزش زبان فارسی بهره مند شوند 

     دکتر سبیالا در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه کلید آشنائی مواریث فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهد تمدن ها و انقلاب اسلامی ، زبان فارسی است گفت آشنایی با زبان فارسی راه های شناخت فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی را هموار می کند .

   وی با بیان اینکه در اکثر مراکز آموزش عالی کشورهای مختلف دنیا کرسی های تدریس زبان فارسی و ایران شناسی دایر است گفت مطالعات من حاکی از آن است که فارسی تنها یک زبان نیست بلکه فرهنگ ، تمدن و بخش اصلی هویت ایرانی و اسلامی می باشد .

 

  قزلسفلی در بخشی از سخنان خود با اشاره به جایگاه فردوسی به عنوان احیاگر زبان و ادبیات فارسی گفت زبان فارسی آن قدر اهمیت دارد که هر سال در جمهوری اسلامی ایران پانزدهم ماه می برابر با بیست و پنج اردیبهشت " روز پاسداشت زبان فارسی " نامیده شده است.

 

  وی بابیان اینکه فارسی زبان دوستی و صلح می باشد گفت زبان فارسی در طول تاریخ با رساندن پیام دوستی و مهرورزی ایرانیان به ملل جهان به نیکی درخشیده‌ است.

   رایزن فرهنگی با بیان اینکه از هر زاویه به زبان فارسی نگریسته شود دارای ویژگی های سازندگی، ارزش های انسانی و انسان سازی، مهرورزی و ... می باشد گفت این زبان به عنوان زبان ‌دوم جهان اسلام تاکنون خدمات‌ فراوانی به توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی نیز نموده ‌است.

   وی در ادامه ضمن ترسیم جغرافیای زبان فارسی و با اشاره به اینکه زبان فارسی در افغانستان دری و در تاجیکستان ، تاجیک شناخته می شود گفت زبان فارسی برای بیش از شصت و دو میلیون بومیان و پنجاه میلیون بومیان کشورهای مختلف به ترتیب به زبان اول و دوم می باشد .

   رایزن فرهنگی در ادامه سخنان خود به منظور ترسیم تصویری ملموس تر و روشن تر از  جایگاه و نقش سازنده زبان و ادبیات فارسی خطاب به دانشجویان فارسی آموز و حاضران در مراسم رسمی افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا گفت: شما زبان ملتی را یاد می گیرید که:

 1. معتقد است - بنی آدم اعضای یکدیگرند - که در آفرینش ز یک گوهرند - چو عضوی به درد آورد روزگار - دگر عضوها را نماند قرار - تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی.  
 2. هزاران سال سابقه تاریخی و تمدنی دارد .
 3. سعادت انسان را در گرو سازندگی می داند ،
 4. حامل صلح ، همکاری ، صبر و تحمل بوده است .
 5. فرهنگ و هنر را عامل توسعه می داند نه سرگرمی .
 6. زمینه های تلاش و خودکفائی را فراهم می نماید.
 7. مهد دانشمندان و شعرای بزرگ تاریخ مانند ابن سینا ، خیام ، زکریای رازی ، فردوسی ، سعدی و ... بوده اند.
 8. فرهنگ مبارزه با استکبار و ایجاد انقلاب اسلامی را حمایت ، حکومت ستم شاهی دو هزار پانصد ساله را سرنگون و نظام مردم سالاری دینی را استقرار نمود .
 9. از قدیم تعلیمات اخلاقی انسان سازی را در جامعه نهادینه نموده است ،
 10. توسعه را برای همه ملت ها می خواهد .
 11. به حقوق برابر به همه ملت ها معتقد است.
 12. با استعمار و استعمارگری عملا مخالفت نموده است.   
 13. از جنبه انسان دوستانه به ملت های مستضعف و ستم کشیده آفریقا احترام ویژه ای قائل است .
 14. مخالفت با انواع استعمار و امپریالیسم بوده و در برابر آن ایستاده است.
 15. فرهنگ هشت سال مقاومت و دفاع از کشور و نظام را در برابر هجوم همه جانبه به سرکردگی صدام حسین عملیاتی نمود و سر انجام موفقیت را نصیب خود نمود.
 16. فرهنگ همدردی با ملت های مظلوم و تحت ستم مانند فلسطین و همچنین مبارزه با اشغالگر و اشغالگری مانند رژیم صهیونیستی ، آپارتاید و ... نهادینه نموده است.
 17. بهره مندی از فواید انرژی هسته ای را حق مسلم همه ملت ها می داند.

 و در آخر معتقد به وحدت مسلمین بوده و فرهنگ وحدت را نهادینه نهادینه نموده است.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی دانشگاه کامپالا


نظر شما :