رییس بنیاد سعدی:

زبان فارسی، رکن مهمی از ارکان هویت و ملیت ایرانیان است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۳۲۲ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۳۲۸
سومین همایش «روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با همکاری بنیاد سعدی و همراهی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.
زبان فارسی، رکن مهمی از ارکان هویت و ملیت ایرانیان است

سومین همایش «روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با همکاری بنیاد سعدی و همراهی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در بیست و پنجم اردیبهشت ماه که مزین به بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی است، این همایش با حضور استادان فرهیخته زبان و ادب فارسی و  مدرسان زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و سفرای کشورهای فارسی زبان و  سفرای فارسی دان از 9 کشور جهان در کتابخانه ملی برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل در این همایش اظهار داشت: زبان فارسی رکن مهمی از ارکان هویت و ملیت ایرانیان است. ملت ایران نه تنها با زبان و ادب فارسی در سراسر جهان شناخته می شود، بلکه به آن افتخار می کند که صاحب زبانی چندهزار ساله است.


غلامعلی حدادعادل ادامه داد: زبان فارسی امروز که دنباله فارسی میانه و فارسی باستان است، زبان مشترک ما با افغانستان و تاجیکستان و زمینه اشتراک فرهنگی در منطقه وسیعی از آسیا شامل آسیای میانه، شبه قاره هند، بین النهرین و آسیای صغیر نیز است.


وی با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی مبنی بر رسمی بودن خط و زبان فارسی در ایران اظهار داشت: زبان مانند یک موجود زنده است که باید از آن حفاظت شود تا پویایی خود را حفظ کند. 


وی افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای حفاظت از پویایی زبان فارسی تشکیل شد و امروز در آستانه ۳۰ سالگی است.


حدادعادل در ادامه به معرفی فعالیت های بنیاد سعدی پرداخت و گفت: بنیاد سعدی نیز وظیفه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را برعهده دارد؛ بر اساس اطلاعات ما، در حال حاضر ۵۳۴ دانشگاه و کالج در ۶۱ کشور آموزش زبان فارسی دارند، همچنین ۲۹۱ مدرسه بومی و ایرانی زبان فارسی را آموزش می دهند که از این تعداد ۱۵۷ مدرسه متعلق به پاکستان است، همچنین بنیاد سعدی در ۶۱ کشور ۷۲ نمایندگی فعال دارد که ۲۲۳ مدرس و معلم برای این مدارس اعزام شده است.

وی افزود: 231 کلاس آزاد زبان فارسی مورد حمایت بنیاد سعدی است و در حال حاضر تعداد فارسی آموزانی که در کلاس های بنیاد سعدی از جمله کلاس های رایزنی های فرهنگی و کلاس های خارج از رایزنی های فرهنگی، به بیش از شش هزارنفر رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین 26 نفر دانشجوی خارجی در ایران موردحمایت و راتبه تحصیلی بنیاد سعدی هستند و تجهیز نمایندگی ها مانند مراکز آموزش زبان فارسی ، اتاق های ایران، کتابخانه های آنها با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام گرفته و هشت مرکز آزاد نیز که رشته یا واحد زبان فارسی دارند، در سال 97 راه اندازی شده است.

بنابر این گزارش، اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این همایش به اهمیت کار فرودسی و شاهنامه اشاره کرد و گفت: شاهنامه تداوم سنت ادبی دوران ساسانی است که در روزگار رشد فرهنگی با بینش شاعر مسلمان قرن چهارم هجری به نظم کشیده شده است، این اثر از دید مردمی روایت شده که دوران باستان را پشت سر گذاشته و قصد دارند زندگی جدیدی را آغاز کنند.


رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به ساختار درونی شاهنامه گفت: شاهنامه را می توان از ابعاد گوناگون زبانی، ادبی، داستانی، تاریخی و اجتماعی بررسی کرد.


وی با اشاره به اهمیت حضور زن در شاهنامه اظهار داشت: حضور زن در حماسه ملی شاهنامه، فراگیر و سازنده و از میان هزاران زن نسبت زنان و مردان قهرمان برابر است.

عضو وابسته فرهنگستان نیز در این همایش به اهمیت شاهنامه به عنوان عالی ترین شعر فارسی اشاره کرد و گفت: شعر فارسی با زبان فارسی عجین و عامل و ضامن بقای آن شمرده می شود. 


دکتر چنگیز مولایی افزود: شاهنامه سند هویت ملی ما، سرود ملی ایران، تجلی احساسات ملی و مردانگی است.


وی با تاکید بر جهان بینی ایرانی در شاهنامه ادامه داد: شاهنامه با الهام از جهان بینی ایرانی سروده شده که جهان را محل کارزار خیر و شر می داند و شاهنامه نیز محل رویارویی و کارزار ایرانیان و غیرایرانیان است.

 
 همچنین در بخشی از این برنامه سفرای کشورهای فارسی زبان افغانستان و تاجیکستان و سفرای فارسی دان کشورهای روسیه، رومانی، پاکستان، ترکیه، بوسنی و هرزگوین، قزاقستان، گرجستان، قرقیزستان و نماینده ای از طرف سفیر فلسطین در تهران خاطراتی از دوران یادگیری زبان فارسی خود همچنین وضعیت آموزش زبان فارسی در کشورهای شان بیان کرده و خواستار گسترش ارتباط فرهنگی و توسعه آموزش زبان فارسی شدند.

در پایان این مراسم از سه کتاب دوره ۱۲جلدی دانشنامه زبان و ادب فارسی سیاست‌ نامه به تصحیح دکتر محمود عابدی و جلد سوم فرهنگ جامع زبان فارسی از انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی و کتاب گلستان (برای آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان) منتشرشده توسط بنیاد سعدی رونمایی شد.

 

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیروز پاسداشت زبان فارسیبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی


نظر شما :