افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۶ کد : ۲۳۲۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۷۸
مراسم افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران -کراچی برگزار شد
افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی

 مراسم افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران -کراچی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مراسم افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی با حضور کیان مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی، آقایان غلام حسن و صاحب شریف زاده از اساتید زبان فارسی و فارسی آموزان این دوره در محل نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کراچی برگزار شد.

مسئول خانه فرهنگ ضمن خیرمقدم به فارسی آموزان برای حضور در نمایندگی فرهنگی اظهار داشت: زبان فارسی و اردو بیشترین اشتراکات را نسبت به سایر زبان های حاضر در پاکستان با یکدیگر دارند.

شاید تنها دلیل فراگیری سایر زبان ها در پاکستان جنبه اقتصادی آن است، این در حالی است که مردم عزیز پاکستان برای شناخت تاریخ خود نیز می توانند از زبان فارسی بهره ببرند چرا که در روزگار نه چندان دور زبان دیوانی و اداری پاکستان فارسی بوده ، گنجینه عظیمی از نسخه های خطی که در مخازن و موزه های پاکستان نگهداری می شوند به  زبان فارسی می باشد و ما برای مطالعه و فهم ناگزیر از آموختن زبان فارسی هستیم، فیلسوف بزرگ و ستاره درخشان شعر پاکستان علامه اقبال لاهوری بیشترین اشعار خود را به زبان فارسی سروده که یکی شعراء بزرگ است، بیشترین است. برای درک و فهم اشعار اقبال باید به فارسی تسلط داشت و از سوی دیگر لازمه آشنایی عمیق با آثار شعرای بزرگی نظیر حافظ، سعدی و مولوی که پیام آور حکمت ،معنویت ،اخلاق ،محبت و دوستی برای بشریت بوده اند زبان فارسی می باشد. همانگونه که آقای عمران خان نخست وزیر محترم جمهوری پاکستان در سفر اخیر خود به ایران و در ملاقات آقای روحانی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که زبان فارسی تا چند سده زبان رسمی شبه قاره بود. اگر استعمار انگلیس وارد این منطقه نمی شد و زبان انگلیسی را جایگزین زبان فارسی نمی کرد، امروز ما به زبان فارسی هم صحبت می کردیم. بلکه هر دو ملت می توانستند بدون مترجم به زبان فارسی با یکدیگر صحبت کنند.

در پایان این مراسم از اساتید و فارسی آموزان پذیرایی به عمل آمد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی کراچی


نظر شما :