بازدید دانشجویان زبان فارسی دانشکده کوپررود پاکستان از خانه فرهنگ ایران در لاهور

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۲۸۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۳
جمعی از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی بانوان کوپررود پاکستان با حضور در خانه فرهنگ ایران در لاهور، با فعالیت‌های وابستگی فرهنگی کشورمان آشنا شدند.
بازدید دانشجویان زبان فارسی دانشکده کوپررود پاکستان از خانه فرهنگ ایران در لاهور

جمعی از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی بانوان کوپررود پاکستان با حضور در خانه فرهنگ ایران در لاهور، با فعالیت‌های وابستگی فرهنگی کشورمان آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گروه 80 نفره از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی مقطع فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده دولتی بانوان کوپررود لاهور به سرپرستی شازیه شعیب، رییس بخش و استاد زبان و ادبیات فارسی و مسئول اتاق ایران‌شناسی این دانشگده به همراه هما شبیر و خالده جمیل، دو استاد دیگر زبان و ادبیات فارسی، از خانه فرهنگ ایران در لاهور دیدن کردند.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط رابعه طارق، از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی آغاز شد. سپس ثنا منیر، اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) را به خوانش گرفت و در ادامه سرود ملی دو کشور ایران و پاکستان پخش شد.

شازیه شعیب، در سخنرانی خود در این مراسم، مصیبت سیل در ایران را موجب غم و اندوه خود و مردمان ایران‌دوست پاکستان ذکر کرد و در ادامه اشعاری در وصف دوستی دو ملت و ابزار احساسات انسانی خواند.

وی همچنین از حمایت‌های خانه فرهنگ ایران در لاهور از اتاق ایران دانشکده کوپررود تشکر کرد.

سپس نیلم مشاق و ماها، از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی مقطع کارشناسی هم اشعاری بسیار زیبا در خصوص سال نو و ابیاتی از کلام زیبای فارسی علامه محمد اقبال لاهوری را قرائت کردند.

پس از آن مستندی از عید باستانی نوروز توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان از آداب و رسوم سنتی ایرانی پخش شد.

در بخش بعدی گروه سرود دانشجویان مقطع کارشناسی بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده کوپررود، اشعاری بسیار زیبا از علامه محمد اقبال لاهوری را اجرا کردند و به دنبال آن مسئول خانه فرهنگ کشورمان به ایراد سخنرانی پرداخت.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی و رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: نوروز در ایران معانی و ظواهری دارد که گاهی در معرفی نوروز به معانی آن کمتر توجه می‌شود. معانی نهفته در این مراسم شامل تجدید دوستی‌ها، فراموشی کدورت‌ها، احوال ضعیفان را پرسیدن، نو و تازه شدن جسم و روح، شادی نهفته در این رویداد، نو اندیشیدن، درس زندگی دوباره از طبیعت گرفتن و استقامت در برابر سختی و مشکلات سرما به امید رسیدن به بهار هستند که البته متعلق به سرزمین و نژاد خاصی نیست؛ بلکه همه انسان‌های دارای این طبع و روحیه هستند.

وی همچنین از ابراز لطف و همدردی اساتید و دانشجویان با سیل‌زدگان کشورمان تشکر کرد و در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف خانه فرهنگ ایران و فعالیت‌های آن پرداخت و در خلال آن، آمادگی بیشتر وابستگی فرهنگی کشورمان را برای توسعه همکاری‌های فرهنگی با دانشکده کوپررود، اعلام کرد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیلاهور


نظر شما :