دیدار نوروزی حدادعادل با همکاران بنیاد سعدی

۲۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۱ کد : ۲۲۷۹ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۰۳۱
رییس بنیاد سعدی با تاکید بر اینکه در شرایط سخت باید کارها را مدیریت کرد، گفت: سال ۹۸ را با وجود اتفاقات پیش آمده، با امیدواری شروع می کنیم و مهم آن است که همه ما به کاری که انجام می دهیم مومن باشیم و با عشق کار کنیم.
دیدار نوروزی حدادعادل با همکاران بنیاد سعدی

رییس بنیاد سعدی با تاکید بر اینکه در شرایط سخت باید کارها را مدیریت کرد، گفت: سال 98 را با وجود اتفاقات پیش آمده، با امیدواری شروع می کنیم و مهم آن است که همه ما به کاری که انجام می دهیم مومن باشیم و با عشق کار کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حدادعادل در دیدار نوروزی با همکاران بنیاد سعدی ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان کشورمان اظهار داشت: گرچه خسارات جانی جبران نمی شود اما با توجه به 11سال خشکسالی مداوم در کشور، این میزان بارندگی ، برای اقلیم ایران برکات ماندگاری به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اقدامات مسولان کشور و حجم بسیار بالای بارش در مدت زمان بسیار کوتاه و ایام تعطیلات، گفت: سیل عجیبی را شاهد بودیم اما همین سیل که از قطره قطره های باران تشکیل شد، کمک های نقدی و غیر نقدی ما قطره قطره می توانند یاری رسان هموطنان باشد، لذا در بنیاد سعدی هم صندوقی تهیه و کمک های نقدی و غیر نقدی همکاران علاقمند جمع آوری شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به فلسفه تشکیل بنیاد سعدی در آستانه آغاز هفتمین سال فعالیت اشاره کرد و گفت: این بنیاد حاصل تلاشهای مبتنی بر سعی و خطا در سالهای پس از پیروزی انقلاب است؛ در ابتدای انقلاب صحبت آن بود که چگونه آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور تقویت شود لذا از وزارت علوم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای هماهنگی انقلاب این کار شروع شد و سپس شورای گسترش زبان فارسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چندین نهاد دیگر ادامه دادند اما در نهایت زمان بلوغ آن شد و بنیاد سعدی برای کار تخصصی و فنی با نیروی متخصص و امکانات به روز به صورت مستقل تاسیس شد.

حدادعادل خاطر نشان کرد: در سال 1385 پس از سفر به کشور هند، پیشنهاد تاسیس این نهاد مستقل را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادم و بعد از 5 سال این نهاد شکل گرفت که می توان گفت آموزش زبان فارسی در خارج از کشور قبل از تشکیل بنیاد سعدی، بر روی سر ایستاده بود و الان بر روی دو پا ایستاده و هرچه جلوتر می رویم، حرکت و فعالیت ها سرعت بیشتری به خود می گیرد.

رییس بنیاد سعدی به تالیف 15 کتاب ضروری، از پایه تا سطح میانی و فوق میانی جهت آموزش الفبا، خواندن، صحبت کردن، واژه و دستور زبان برای مخاطبان آموزش فارسی اشاره کرد و گفت: این درحالی است که پیش از بنیاد سعدی، تنها کتاب های آزفا مرحوم دکتر ثمره و کتاب های دکتر صفارمقدم را داشتم اما اکنون در کنار کتاب هایی که تالیف کرده ایم، کتاب « گام اول» را به 12 زبان واسط داریم و با امکانات امروزی و نرم افزارهای مختلف، به اینجا رسیده ایم که حتی نسخه نرم افزاری برخی کتاب ها را برای کشورهای دیگر مانند هند و صربستان ارسال کرده ایم تا در آن کشورها به چاپ برسد و هزینه های اضافی کم شود.

وی به « آزمون بین المللی آمفا»،« دوره های تربیت مدرس زبان فارسی»،«آموزش مجازی»،« آموزش برخط برای معلمان و فارسی آموزان» به عنوان دیگر فعالیت های بنیاد سعدی پرداخت و گفت: با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی، 15 نفر از فارسی آموزانی از کشورهای لبنان، عراق، سوریه، تونس و کره جنوبی که به سطح بالا رسیده اند، را حمایت کردیم تا دوره آزفا را در این دانشگاه بگذرانند و خودشان معلم شوند و نیاز به اعزام استاد به خارج از کشور کمتر شود.

حدادعادل افزود: در موضوع بودجه نیز با توجه به اینکه اکثر فعالیت های ما در خارج از کشور است، نیازمند بودجه بیشتری هستیم اما با توجه به شرایط کشور و گران شدن ارز، رویکرد خود را برای برگزاری کلاس ها و کتاب رایگان تغییر دادیم و در برخی کشورها تا جایی که دافعه ایجاد نکند و کلاس ها تعطیل نشوند، شهریه حداقلی گذاشته ایم تا بخشی از هزینه های کلاس و کتاب را تامین کند.

وی گفت: مدیریت یعنی در شرایط سختی کارها را مدیریت کنیم و هنر ما باید آن باشد که بتوانیم در برابر مشکلات و دشمن مقاومت کنیم اما کاملا امیدواریم و سال 98 را با وجود اتفاقات پیش آمده امیدوارانه شروع می کنیم و مهم آن است که همه ما به کاری که انجام می دهیم، مومن باشیم و با عشق کار کنیم.

وی در پایان شعری که به مناسبت فصل بهار سروده بود را با نام « ای گل» برای همکاران بنیاد سعدی قرائت کرد.

ای گل بیا به خنده خزان را بهار کن /  ای گل تبسمی به لب روزگار کن

هر بهره ای ز حسن و لطافت که داشتی  /  در کار رنگ و بوی عروس بهار کن

باری اگر بهار به یک گل نمی شود  /  یک را تو ده کن و صد را هزار کن

با رنگ های دلکش سبز و سپید و سرخ  /  در باغ جشنواره گل برگزار کن

ای مهربان چراغ بیاور به خانه ام  /  این خانه را ز لاله و گل، لاله زار کن

سرو ایستاده چشم به راه تو دوخته است  /  فکری به حال مردم چشم انتظار کن

عشرت فضای فرصت امروز خویش باش  /  خود را رها ز حسرت پیرارو پار کن

سبز است جای پای تو هرجا که بگذری  /  ای نیک پی ز کوچه ما هم گذار کن

 

سمیرا یافتیان، مدیر روابط عمومی بنیاد سعدی نیز با خواندن شعری که همیشه مرحوم استاد میرزابابا مطهری نژاد، رییس انجمن روابط عمومی ایران در سخنرانی های خود قرائت می کرد، یاد وی را که سال 97 درگذشته بود، گرامی داشت.

متن این شعر به شرح زیر است:

بنویسید به دیوار سکوت، عشق سرمایه هر انسان است

بنشانید به لب حرف قشنگ، حرف بد وسوسه شیطان است

و بدانید که فردا دیر است ، و اگر غصه بیاید امروز، تا همیشه دلتان درگیر است

پس بسازید رهی را کنون، تا ابد سوی صداقت برود

و بکارید به هر خانه گلی، که فقط بوی محبت بدهد

پایان خبر

 

 

 

 

 

کلید واژه ها: حداد عادل نوروز


نظر شما :