با همت رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی؛

مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد افتتاح شد

۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۸ کد : ۲۲۵۱ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۸۵۰
مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی کشورمان در صربستان، افتتاح شد.
مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد افتتاح شد

مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی کشورمان در صربستان، افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، افتتاح این مرکز در مراسمی با حضور حسین ملاعبداللهی سفیرکشورمان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی، دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، دکتر لیلیانا مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و جمعی از مسئولین دانشکده، استادان و دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، خانم دکتر مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه بلگراد ضمن قدردانی از تلاشهای صورت گرفته برای تاسیس این مرکز اظهار داشت:در سالهای اخیر، زبان فارسی در این دانشکده جایگاه ویژه ای یافته و از این رو، مصمم به ارتقاء سطح آموزش این زبان هستیم و تاسیس این مرکز در راستای این هدف و در نتیجه همکاری مشترک با سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی است.

 وی به فعالیت های علمی و پژوهشی مراکز  ادبیات و زبانهای خارجی و از جمله پروژه راه ابریشم، که در مرکز مطالعات آسیا این دانشکده در جریان است، اشاره کرد و افزود: تشکیل مرکز مطالعات فارسی که از این پس به مجموعه مراکز آموزشی این دانشکده اضافه می شود، عهده دار پژوهش های علمی و خدمات آموزشی مرتبط با فرهنگ، زبان و ادبیات ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد که این امر به آشنایی بیشتر دانشجویان و جامعه علمی صربستان از فرهنگ و ادب ایران بیانجامد.

در ادامه، حسین ملاعبدالهی، سفیر کشورمان در صربستان طی سخنانی ضمن تشکر از حضور مسئولین، اساتید، محققین، دانشجویان دانشگاه بلگراد و دیگر میهمانان حاضر در مراسم، تاسیس مرکز مطالعات فارسی را در دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی بلگراد، اقدامی مهم برای مراودات علمی، فرهنگی و تحقیقاتی بین دو کشور توصیف کرد که با موافقت و مساعدت پروفسور مارکوویچ رئیس دانشکده و همکارانشان محقق شد.

ملاعبداللهی در سخنان خود همچنین از پروفسور بوژکوویچ رئیس گروه دوستی صربستان و جمهوری اسلامی ایران بخاطر حمایت های معنوی ایشان و از شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد بخاطر تلاش برای تجهیز مرکز مذکور و همچنین از بنیاد سعدی برای پشتیبانی از تشکیل این مرکز تشکر و قدردانی کرد.

 

سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به توسعه روز افزون روابط فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: افزایش شناخت مردم و نخبگان فرهنگی دو کشور از یکدیگر، سنگ بنای مستحکم تحکیم و توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه­ های مورد علاقه را تشکیل می دهد.

وی تاسیس مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را یکی از گام های موثر برای افزایش شناخت طرفین از یکدیگر توصیف کرد و افزود: این مرکز علاوه بر تامین منابع و ماخذ مهم ادبیات و فرهنگ ایران برای دسترسی آسان اساتید، محققین و دانشجویان، با برگزاری نشست ها و برنامه های گوناگون  نقش موثری را برای ارتقای شناخت و درک مشترک فرهنگی بین دو کشور ایفاء خواهد کرد.

سفیر کشورمان در خصوص ادبیات و فرهنگ ایران و زبان فارسی اظهار داشت: زبان فارسی ازجمله شناخته شده ترین زبانها در بین ملل جهان است. غنای ادبیات و فرهنگ و تمدن زبان فارسی موجب شده است که این زبان یکی از تاثیر گذارترین زبانهای جهان در ارتقای فرهنگ و تمدن بشری باشد.

وی غنای زبان فارسی را مرهون بزرگان و شناخته شده ای همچون حافظ، سعدی، فردوسی، خیام، مولانا و دیگر استوانه های زبان فارسی توصیف کرد که شهرتی جهانی دارند و بدلیل خلق آثار بی بدیل در زمینه های مختلف اخلاقی، فلسفی، عرفانی، دینی، فکری نزد اقوام و ملل مختلف جهان محترم و عزیز داشته می شوند.

دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت آموزش علمی زبان فارسی اظهار داشت: بنیاد سعدی رویکردی علمی به موضوع آموزش و گسترش زبان فارسی دارد و در همین راستا، همکاری، حمایت و پشتیانی از فعالیت های مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را ادامه می دهد.

وی افزود: زبان فارسی با غنای ادبی هزار ساله، محملی برای انتقال فرهنگ ایرانی است و از این رو، مورد توجه پژوهشگران در حوزه مطالعات فرهنگی و ادبی است.

وی اظهار امیدواری کرد که با استمرار فعالیت های مرکز مطالعات فارسی در دانشگاه بلگراد، زمینه برای انجام پژوهش های علمی و فعالیت های آموزشی در حوزه زبان، ادبیات و فرهنگ کشورمان فراهم آید. وی همچنین از حمایت سفارت کشورمان و تلاشهای آقای شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان و نیز دکتر صفری مدرس زبان فارسی در بلگراد قدردانی کرد.

در بخش پایانی این برنامه، از کتاب «گام اول» با ترجمه صربی، که برای استفاده دانشجویان و علاقمندان به آموزش زبان فارسی است، رونمایی شد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: بلگراد صربستان مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد


نظر شما :