برگزاری نشست ادبی با موضوع "زبان فارسی؛ زبان شعر وادب و عرفان" و آغاز دوره جدید کلاسهای آموزش زبان فارسی

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۲ کد : ۲۲۴۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۴۲۰
به همت رایزنی فرهنگی بنگلادش، نشست ادبی با موضوع "زبان فارسی؛ زبان شعر وادب و عرفان" برگزار و از دانشجویان برتر کلاسهای زبان فارسی تقدیر شد.
برگزاری نشست ادبی با موضوع "زبان فارسی؛ زبان شعر وادب و عرفان" و آغاز دوره جدید کلاسهای آموزش زبان فارسی

 به همت رایزنی فرهنگی بنگلادش، نشست ادبی با موضوع "زبان فارسی؛ زبان شعر وادب و عرفان" برگزار  و از دانشجویان برتر کلاسهای زبان فارسی تقدیر شد.

 به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، عصر روز شنبه یازدهم اسفند ماه نشست ادبی با موضوع "زبان فارسی؛ زبان شعر وادب و عرفان"و تقدیر از دانشجویان برتر کلاسهای زبان فارسی رایزنی فرهنگی برگزار شد. در این نشست سرپرست رایزنی فرهنگی آقای حسینی فائق، استاد اعزامی آقای دکتر کهدویی، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا آقای دکتر ابوالکلام سرکار و استادان گروه، دانشجویان، فارسی آموزان و سایر علاقه مندان حضور داشتند.  در این مراسم که آغازگر آن تلاوت آیاتی از قرآن کریم بود، ابتدا چند نفر از فارسی آموزانی که در دوره‌های مقدماتی و متوسطه و دیپلم، فارسی آموخته بودند، مواردی را به فارسی برای حاضران بیان کردند. آقای دکتر طارق سراجی، استاد فارسی دانشگاه داکا، سخنران دیگر بود که در خصوص اهمیت زبان فارسی و عظمت آن سخن گفت. پس از آن آقای دکتر حسینی فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی، به کوششهایی که در زمینه زبان و ادبیات فارسی به کار گرفته می شود، اشاره کرد و ضمن بیان اهمیت زبان فارسی، از حاضران خواست که با توجه بیشتری به فراگیری زبان پارسی بپردازند. آقای دکتر کهدویی نیز در سخنان خود، ضمن یادآوری از کلاسهای ۲۵ سال پیش، در دانشگاه داکا، و موسسه زبان های نوین، و رایزنی فرهنگی، به تاریخ گذشته این سرزمین اشاره کرد و اینکه بسیاری از کتابهای تاریخی، به زبان فارسی نوشته شده و لازم است تا فارسی آموزان با توجه به این مطالب، نسبت به فراگیری فارسی بیشتر کوشا باشند. وی همچنین یادآور شد که استادان فارسی امروز، حتی رئیس محترم دانشگاه داکا، ۲۵ سال پیش فارسی را از پیش او یاد گرفتند و این افتخار است که شاگردان دیروز، امروز به درجه استادی و مقام والا رسیده اند.  آقای دکتر محمد ابوالکلام سرکار، استاد  و رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی، سخنران دیگر بود، که در خصوص توجه رایزنی فرهنگی، سفارت جمهوری اسلامی ایران، و کشور ایران، به زبان و ادبیات فارسی سخن گفت و اینکه با وجود همه فشارهای آمریکا و غرب، که می کوشند ایران را منزوی کنند، ایران همچنان محکم و استوار نسبت به ادب و فرهنگ خود کوشش می‌کند. دکتر سرکار، با تقدیر از استاد اعزامی و تلاشها و کوششهای وی، از رایزنی فرهنگی بابت برگزاری این مراسم تشکر کرد و اظهار داشت یقینا این مراسم در تشویق دانشجویان و ایجاد انگیزه در آنان تاثیر بسیاری خواهد داشت. در پایان نیز، به فارسی آموزانی که بهترین نمره را به دست آورده بودند، لوح تقدیر، و به همه شرکت کنندگان در مراسم، یک جلد کتاب گزیده مثنوی، که به تازگی در داکا به چاپ رسیده، اهدا شد.

پایان خبر 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بنگلادش


نظر شما :